Yumurtlama Dönemi

Tıpta ovülasyon olarak da adlandırılan yumurtlama dönemi kadınlarda ilk adet döneminden menopoz dönemine kadar her ay 1 yumurtanın olgunlaşması ve döllenmeye hazır hale gelmesidir. Döllenme gerçekleşmediğinde oluşan yumurta adet görme ile birlikte vücut dışına atılmaktadır. Döllenme gerçekleştiğinde ise ilk günlerde hızlı bölünmeler ile çoğalarak bebeğin gelişiminin başlangıç noktasını meydana getirmektedir.

Hamile kalmak isteyen bireyler yumurtlama dönemini takip etmelidir. Gebe kalma şansının en maksimum düzeyde olduğu zamanlama yumurtlama günleridir. Kadınlar adet döngülerindeki basit bir hesaplama ve vücutlarındaki birtakım değişiklikleri gözleme ile tespit edebilirler.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama dönemini gün olarak hesaplamak için ilk adet gününüzün birinci gününden ikinci adet gününüzün birinci gününe kadar kaç gün geçtiğini not etmelisiniz. Bu iki adet arasında geçen sürenin tam orta noktası yumurtlama gününüzdür.

Ortalama olarak iki adet döngüsü arasında 28 gün geçtiği düşünülürse yumurtlama olayı 14. günde meydana gelmektedir. Ancak kadınlarda adet süreci kişiden kişiye değişen ve 21 gün ile 35 gün aralığında adet görmek sağlıklı kabul edilmektedir.

Eğer bu değerlerin dışında düzensiz adet görme probleminiz varsa vücudunuzdaki birtakım değişiklikleri gözlemleyerek yumurtlama belirtileri olduğunu fark ettiğinizde bir kadın doğum uzmanından randevu alarak yumurtlamanın gerçekleşmekte olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Doktorunuz size yumurtlama gününüz hakkında bilgi verecektir.

Bunun dışında düzensiz adet görmek çeşitli sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Hamilelik planlamanız öncesinde böyle bir planınız olsun ya da olmasın düzensiz adet sorununun nedeninin araştırılması ve tedavisini olabilmeniz için jinekoloğunuza muayene olmalısınız.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Yumurtlama döneminde kadınların vücutlarında kendilerinin kolay bir şekilde fark edebilecekleri birtakım değişiklikler olmaktadır. Bu belirtiler ve gün hesaplaması yapılarak gebe kalma şansınızı arttırabilirsiniz. Bu belirtiler;

  • Koku ve tada karşı fazla duyarlı olma
  • Göğüslerin hassaslaşması
  • Karında şişlik ve gerginlik
  • Cinsel isteğin artması
  • Vücut ısısının bir miktar artmış olması (+0,5 derece)
  • Vajinal akıntı miktarında artış
  • Kasıklarda, karnın alt bölümünde ağrı (bazı bireylerde görülür)
  • Rahim ağzının daha açık olması

Yumurtlama dönemi belirtilerini her zaman net bir şekilde hissedemeyebilirsiniz. Gebelik planladığınız dönemlerde bu hesaplamayı doktorunuz ile birlikte yaparak yumurtlama döneminizi basit bir ultrason çekimi ile kontrol ettirebilirsiniz.

Bazı bireyler belirtileri net bir şekilde yaşar ve yumurtlama dönemini çok iyi fark edebilirler, bazı kadınlar ise bu dönemde olduklarını hissedemeyebilir. Net tanı konulabilmesi için ultrason çekimi tavsiye edilmektedir.

yumurtlama-donemi

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır mı?

Bazı çiftler yumurtlama dönemini takip ederek bu süreç içerisinde ekstra korunma yöntemlerini kullanmaktadır. Ancak yumurtlama dönemi dışında hamile kalmak mümkündür. Her ne kadar bu çok nadir görülen bir durum olsa da vücuda giren spermler bir süre canlı kalıp yumurtlama döneminde döllenmeyi gerçekleştirebilmektedir.

Kadın vücudu içerisinde spermler yaklaşık 3 – 5 gün kadar rahimde canlılığını koruyabilmektedir. Bu durum yumurtlama günü dışındaki zamanlarda yapılan cinsel aktiviteye bağlı gebeliklerin görülmesinin en sık nedenlerindendir.

Bunun dışında yumurtlamayı takip eden günlerde de yumurta henüz fallop tüpleri içerisinde olduğu için yolda sperm ile karşılaşıp döllenmesi mümkündür. Bu nedenle gebelik şansını arttırmak isteyen kişiler yumurtlama dönemini takip eden 1-2 günde de cinsel ilişkiye devam etmelidir.

Tüm bu hesaplamalar ve spermin rahim içerisinde canlı kalma süresini de dikkate aldığımızda kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının hamilelik şansını maksimum düzeye arttırmak için tavsiye ettikleri süreç adet bitimi sonrası 10. günden itibaren sık sık cinsel ilişkiye girmektir.

Yumurtlama Sırasında Vücuda Ne Oluyor?

Kadın vücudu her ay gebeliğe dair hazırlıklar yapmaktadır. Bu nedenle sağlıklı kadınlar her ay bir adet yumurta hücresi üreterek dışarı atarlar ve atılım sırasında adet olayı gerçekleşir. Tüm bu süreç beyinde hipotalamus ve hipofiz bezi adı verilen bölgeler tarafından kontrol edilmektedir.

Hipotalamus tarafından salgılanan GnRH hormonu hipofiz bezini uyarır ve LH hormonu ise FSH hormonu devreye girer. Bu hormonlar kadınlardaki henüz olgunlaşmamış olan folikül halindeki ilkel yumurta hücrelerini uyarır. İçlerinden sadece bir tanesi östrojen hormonu salgılayarak büyüyüp gelişmeye başlar. Östrojen hormonunun salınımı ile rahmin en iç kısmı olan endometriosis kalınlaşmaya ve yumurtayı tutmaya hazır hale gelir.

Döllenme gerçekleştikten sonra yumurta rahimin iç tabakasına tutunacağı için bu kısımda değişiklikler gözlemlenir. Döllenme olmadığında da yumurta ve atılır ve rahmin iç duvarı adet kanaması ile dışarı atılır. Her ay bu olaylar tekrar yaşanır.

22 Aralık 2021

Amniyosentez

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

İlk adetinizin ilk gününden sonraki adetinizin ilk gününe kadar geçen zamanı hesap edip bunu 2 ye bölün. Tam orta nokta yumurtlama gününüzdür.

• Koku ve tada karşı fazla duyarlı olma • Göğüslerin hassaslaşması • Karında şişlik ve gerginlik • Cinsel isteğin artması • Vücut ısısının bir miktar artmış olması (+0,5 derece) • Vajinal akıntı miktarında artış • Kasıklarda, karnın alt bölümünde ağrı (bazı bireylerde görülür) • Rahim ağzının daha açık olması

Hamile kalmak için adetiniz bittikten sonraki 10. günden itibaren sık sık cinsel ilişkiye girmelisiniz.

Hamile kalma ihtimalinizi arttırmak için adetten sonraki 10. günden itibaren cinsel ilişki sıklığını arttırmalısınız.

%d blogcu bunu beğendi: