Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nedenleri Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık oldukça sık görülen ve sebebi merak edilen bir durumdur. Aslında hıçkırığın normal bir durum olduğunu bilmeli ve endişelenmemelisiniz. Ancak bu durum çok uzun süreli ve bebeği rahatsız edici bir durum haline geldiyse bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Bebeklerde midenin hızlı bir şekilde büyümesine bağlı olarak sinirsel bir uyarı gerçekleşir ve bu da yenidoğan bebeklerde hıçkırık oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle yenidoğanlarda en sık beslenme sonrasında hıçkırık olduğunu görürüz.

Özellikle doğum sonrasında ilk 4 aya kadar sıklıkla hıçkırık görülür ve bu durum 1 yaşına kadar azalarak devam eder. Bebeğiniz hıçkırdığı zaman onu dik bir pozisyona getirerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bir süre sonra hıçkırık şikayeti geçecektir.

yenidogan-bebeklerde-hickirik

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nedenleri

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık özellikle ilk defa anne baba olan bireylerde endişe nedeni olabilir. Ancak bu durum bebeğinizin gelişiminden ve başka bazı durumlardan kaynaklanmaktadır ve endişe etmenize hiç gerek yoktur. Bu sebeplerden bazıları;

  • Aşırı acıkmaya bağlı sürekli ağzını açması ve çok fazla hava yutması
  • Beslenme sonrasında gazının yeterince çıkarılmamış olması
  • Heyecanlanmasını gerektirecek bir durumun meydana gelmesi
  • Ani hava değişimine maruz kalması şeklindedir.

Bebeğiniz en çok beslenme sonrasında hıçkırıyorsa onu az az ve sık sık olacak şekilde emzirmelisiniz. Aksi halde çok acıkmaya bağlı midesine bol miktarda hava yutacaktır. Hava yutan bebekler uzun süre hıçkırabilir. Bunun yanı sıra bebeğinizi besledikten sonra gazını çıkarmak için biraz daha uzun süre çaba göstermelisiniz. Çok fazla gaz çıkardığını düşünseniz de hala vücudu gaz üretiyor olabilir.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Olumlu Bir Durum!

Sizi endişelendirebilecek olan yenidoğan bebeklerde hıçkırık hali aslında sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmakta olduğunu haber vermektedir. Anneler en çok bu duruma emzirme sonrasında şahit olmaktadır. İlk bebeğinizde gördüğünüz sürekli durumlar yüzünden endişelenebilirsiniz. Ancak hıçkırık için kesinlikle normal boyutta olduğu sürece endişelenmenize hiç gerek yok. Aksine bu durum olağan ve normal bir durumdur.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık halinde yapılması gerekenler alışkanlıklarınızı değiştirmek ve bebeğinizin duruş pozisyonunu değiştirmektir. Beslenme düzenini az az ve sık sık şeklinde değiştirdiğiniz zaman hıçkırık miktarının eskiye nazaran daha az olduğunu göreceksiniz. Bunun dışında bebeğinizin bir miktar hıçkırması onun doğal gelişiminin bir parçasıdır. Siz sadece bunu biraz azaltarak bebeği rahatlatabilirsiniz. Tamamen ortadan kaldıramadığınızda endişe duymamalısınız.

Bebeğinizi emzirirken hıçkırmaya başladığında dik bir pozisyona getirerek sallayın ve sırtına hafifçe masaj yapın. Bu sayede hıçkırık bir süre sonra geçecektir. Eğer geçmediğini fark ederseniz az bir miktar bebeğinize su içirebilirsiniz. Suyun bu duruma yardımı olacaktır. Ardından emzirmeye devam edebilirsiniz.

Hıçkırık Nedir?

Anne ve babaların hıçkırık konusundaki endişelerini azaltmak için hıçkırık mekanizmasının ne olduğu ve neden bu şekilde bir durumun meydana geldiğini bilmeleri gerekir.

Hıçkırık, vücudun solunumu sırasında solunum organlarına yardımcı olan diyafram kasının kendiliğinden istemsizce kasılması yüzünden meydana gelmektedir. Kasılmalar ağızdan ‘hık’ sesinin çıkmasına sebep olur.

Buradan anlaşıldığı üzere bu durum sadece bir kas hareketinden ibarettir. Uzun süreli olması halinde sadece kişiye yorgunluk verebilir. Ancak uzun süreli geçmeyen ve bebeği huzursuz eden hıçkırık durumlarında bir hekimden yardım alarak durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Bebeğin Doyduğunu mu Gösterir?

Halk arasında yenidoğan bebeklerde hıçkırık sıklıkla bebeğin artık doyduğuna ve vücudun bu nedenle bu tepkiyi verdiğine dair bir inanış bulunmaktadır. Ancak bilimsel olarak hıçkırığın bu şekilde bir belirteç olduğu doğru değildir.

Hıçkırık; bebek henüz doymamışken, beslenme zamanları dışında ve beslenme sırasında ya da sonrasında oluşur. Bu duruma bakarak bebeğin doyduğunu düşünmemelisiniz. Bebeğiniz açsa hıçkırığını geçirmek için dik bir konuma getirip biraz sallayarak hıçkırığının geçmesini beklemeli ve emzirmeye devam etmelisiniz.

Ardından gazını iyi bir şekilde çıkarmalı ve aşırı acıkmasına müsaade etmeden tekrar az az sık sık olacak şekilde beslenmesine özen göstermelisiniz. Aynı şekilde aşırı miktarda süt emmesine izin vermek de midenin çok fazla dolmasına ve hıçkırıkların artmasına sebep olabileceğini bilmelisiniz.

 

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Yeni doğan bebeğinizi hıçkırık tuttuğu zaman onu dik tutarak sırtına masaj yapın ve sağa sola hafifçe sallayın.

Hıçkıran bebeğin tok olduğu halk arasında yaygın olan bir yanlış inanıştır. Bebeğiniz tok olmadan da hıçkırabilir. Bebeğinizin doğru beslenme şekli az az ve sık sıktır.

Yeni doğan hıçkırık sindirim sisteminin iyi çalıştığını gösteren olumlu bir durumdur.

Yeni doğan bebeler doydukları zaman ellerini yumruk yapmayı bırakırlar. Bu da rahatladıklarını ve gevşediklerini; karınlarının doyduğunu gösterir.

%d blogcu bunu beğendi: