Yenidoğan Bebek Gelişimi 2022

Anne babaların büyük bir merak ve heyecanla bekledikleri bebekleri dünyaya geldiğinde, merak konusu yenidoğan bebek gelişimi üzerinde odaklanmaya başlar. Yenidoğan bebeklerin gelişimi ise doğdukları ilk günden itibaren hızla ilerlemeye başlar. Dünyaya gözlerini açan bebeklerin gelişimleri, anne karnında hafta bazında incelenirken dünyaya geldikten sonra aylık olarak incelenmeye başlanır.

Yenidoğan Bebeklerin İlk Günleri

Yenidoğan bebek gelişimi

Bebekler, anne karnındayken dış dünyanın etkilerinden her anlamda korunmaktadır. Ancak bebekler dünyaya geldiklerinde dış etki ve bileşenlerle karşılaştıklarından ciltlerinde ufak çaplı tahrişler meydana gelebilmektedir. Bununla beraber doğduklarında da ciltlerinde kırmızı renkli kabarcık ya da sivilceye benzer iritasyonlar olabilmektedir. Bu oldukça normal ve sıradan bir durumdur. Bebek cildindeki bu ufak tahriş durumları ya da doğumdan hemen sonra meydana gelebilen bazı bölgelerdeki şişlikler, oldukça normal karşılanmaktadır. Bu konuda doğduklarında doktor kontrolü de yapıldığı için doktor gerekli bilgileri anne ve babaya iletmektedir. Yenidoğan bebek gelişimi hafta hafta hatta gün be gün değişebildiği için bu gibi durumlar oldukça kısa zamanlarda düzelecektir.

Yenidoğan Bebeklerde Görme ve İşitme

Yenidoğan bebeklerin ilk günlerinde hem ağırlıkları hem de vücut uzunlukları oldukça küçük olan bebekler, bu günlerde oldukça narin ve kırılgan olurlar. Bebekler ilk doğduklarında görme yetileri çok gelişmediği için genellikle ışık ve objelerin farkında olabilirler. Ancak yenidoğan bebek gelişimi ay ay ele alındığında bebekler, zaman geçtikçe ışık ve nesnelerin yanında zıt renkleri ve hareketleri de yakalayıp algılayabilmektedir.

Görme yetisinin yanında işitme yetisi ise insanları hayrete düşürebilmektedir. Çünkü yenidoğan bebekler, anne karnında anne ve babalarının seslerini duydukları için ilk bir aylık süreçte anne ve babanın sesini algılayabilmektedir. Yenidoğan bebek gelişimi için işitme yetisi ele alındığında tanıdık sesleri tanısa da seslerin hangi yönlerden geldiğini algılayamayabilir. Oldukça normal olan bu durum yenidoğan bebeklerde tanıdıkları seslere tepki vermelerini sağlamaktadır.

Yenidoğan Bebeklerde Beslenme

Henüz dünyaya yeni gelen bebeklerde, beslenme düzenini oturtmak anneler için biraz zorlayıcı olabilmektedir. Bebekler anne karnında geliştirdikleri emme refleksini doğduklarında da sürdürürler. Emme refleksi ile beraber dokunma hissiyatı da gelişmiştir, anne ya da babanın elini kavrama gibi refleksleri de çok rahatlıkla gerçekleştirebilir. Yenidoğan bebek gelişimi için kaliteli uyku önemlidir. Bu nedenle yaklaşık ilk bir iki aylık süreçte bebekler 17 ile 20 saat aralığında uyuyabilmektedir. Uyanık olduğu zamanlarda ise emzirme yapılması gerekebilir. Bazı durumlarda bebekler uykularında acıktıkları için uyanırlar ve emdikten hemen sonra uykuya dalabilirler. Emzirme saat aralıkları ise genellikle 4 ay da 5 saat gibi bir aralıkta gelişmektedir. Yenidoğan bebek gelişimi kilo alımı merak uyandıran bir konudur. Bu bebeğin uyku ve beslenme kalitesine göre değişebilmektedir. Ancak yenidoğan bebek, ortalama olarak günlük 30 gram alabilmektedir. Yani ilk aylarında 300 gram ile 400 gram arasında kilo değişimi ortalama bir değişimdir.

Yenidoğan Bebek Gelişimi ve Zihinsel Gelişimi

Yenidoğan bebeklerde, beyin hücre gelişimi doğum haftasına göre gelişim kaydetmiştir. Ancak yetişkin bir insandaki gibi sinaps yetisi henüz tamamlanmamıştır. Ancak ilk bir ayında bebek, sinaps bağlantılarını da geliştirmeye başlar ve ilk ayında iletişim becerileri de ilerler. Her ne kadar bebekler ilk aylarında genellikle ağlasa da, ağlama durumu aslında acıktıklarını, gaz sancısı yaşadıklarını, üşüdüklerini ya da hasta olduklarını belirtmek için gelişen bir bilişsel beceridir. İlk aylarında bebekler ile konuşmak ve yakından iletişim kurmak ise onların zihinsel gelişimi için önemlidir. Anne ve babalar ilk aylarında bebekleri ile ne kadar kaliteli ve iletişim yüklü zaman geçirirse, bebekler de anne babalarını yakından tanımaya, onları incelemeye, seslerine yakınlık duymaya ve ilerleyen aylarda onlarda daha çok paylaşımda bulunmaya başlayacaktır. Hatta ilk aylarda bebekler, anne babalarının oldukları yöne doğru bakıp, onların hareket ve yüz hatlarını incelemeye başlayabilir. Yenidoğan bebek gelişimi 2. ay başladığında ilk ayların gelişim süreçleri hızla devam edecektir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
%d blogcu bunu beğendi: