Erkek Bebeklerin Ay Ay Gelişim Tablosu 2022

Erkek Bebeklerin Ay Ay Gelişim Tablosu nasıl olmalıdır? Bebeğini yeni kucağına almış olan pek çok anne için bebeklerinin hemen hemen her anı büyük önem taşımaktadır. Kız bebek sahibi olan anneler gibi erkek bebek sahibi olan anneler de uzunca bir hamilelik sürecinin ardından dünyaya gözlerini yeni açan yavrularının gelişimi hakkında her türlü ayrıntıyı bilmek ister. Bu nedenle erkek bebek gelişim tablosu ay ay konusu yeni annelerin en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

Bebeklerin sağlıklı gelişim gösterip göstermediğinin takibi konusunda gelişim tablosunun önemi büyüktür. Kız bebekleri ile erkek bebeklerinin gelişimi ise cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

1-6 Aylık Erkek Bebeklerde Gelişim Süreci

Erkek Bebeklerin Ay Ay Gelişim Tablosu

Dünyaya gelen her bebeğin ilk 6 ayı son derece önemli bir süreçtir. Bu dönemde her bebek için gelişim en önemli konusu boy, kilo ve baş çevresi olarak bilinir. Erkek bebek gelişimi açısından herhangi bir gerilik ya da ileri durumun söz konusu olup olmadığı çoğu zaman bu 3 faktör üzerinden anlaşılabilmektedir.

bebeğin dünyaya gelişinden itibaren ilk 6 ayında fiziki özelliklerini incelemek gerekirse, bu dönemde bebeklerin boy, kilo ve baş çevresi ölçüleri şu şekilde seyretmektedir:

l Kilo 4-7.70 kg

l Boy 55-67 cm

l Baş çevresi 37.3-43.3 cm

6-12 Aylık Erkek Bebeklerde Gelişim Süreci

Dünyaya adapte olma sürecini tamamlayan bebekler için ikinci 6 aylık dönem de son derece önemlidir. Bu dönemde bebeklerin gözle görülür gelişimi ilk 6 aya kıyasla daha yavaş görülebilirken, zihinsel ve duygusal gelişimi ise çok daha hızlı seyredebilmektedir. Öte yandan fiziki olarak da gelişim gösteren bebekler 9 ya da 10 aydan sonra ayakta durmaya ve adım atmaya çalışmakta, 12 ayı doldurduğunda ise yürümeye başlayabilir.

6-12 aylık bir erkek bebek gelişim tablosu için ortalama bir örnek göstermek gerekirse;

l Kilosu 7.70-10 kg,

l Boyu 67-74 cm

l baş çevresi ise 43.3-46.1 cm civarındadır.

12-18 Aylık Erkek Bebeklerde Gelişim Süreci

Erkek Bebeklerin Ay Ay Gelişim Tablosu

Erkek bebek gelişim tablosu ay ay açısından en önemli dönemlerden bir diğeri ise 12-18 ayık dönemdir. İlk 1 yaşını dolduran erkek bebeklerde gelişim daha hızlı seyredebilir. Bu dönemde erkek bebeklerde beynin total hacmi neredeyse %100 büyüme göstermektedir. Duyguları ve arzuları konusunda aktif olan bebekler, tek aşamalı komutları anlayabilmekte ve hatta yavaş yavaş yerine getirebilmektedir.

12-18 aylık dönemdeki erkek bebeklerin fiziki gelişimlerine bakacak olursak;

l 12-18 aylık bir erkek bebek boyu ortalama 79 cm,

l Kilosu 11 kg,

l Baş çevresi ise 46-47 cm civarındadır.

18-24 Aylık Erkek Bebeklerde Gelişim Süreci

18-24 ay aralığındaki erkek bebekler artık kendi eylemlerini gerçekleştirebilme, duygularını ifade edebilme ve hatta kendi eğilimleri üzerinden iletişim kurabilme gibi davranışlar sergilemektedir. Sevinç ya da kızgınlığını gösterebilen 18-24 aylık erkek bebekler, onlarca farklı kelime kullanabilecek düzeye de ulaşabilmektedir. Bu dönemdeki erkek bebeklerin fiziki gelişim tablosu ise şu şekildedir:

l Ortalama kilosu 10.9-12.2 kg

l Boyu 82.3-86.9 cm

l Baş çevresi 47.4- 48.3 cm

24-36 Aylık Erkek Bebeklerde Gelişim Süreci

Erkek bebeklerde gelişimin en belirgin olduğu dönem 24-36 aylık dönemdir. 2 yaşından itibaren bebekler artık bir kıyafetinin bir parçasını giyip çıkarabilme, hoplayıp zıplayabilme, top oynayabilme, kule yapabilme, resimleri tanıyabilme, bakarak çizim yapabilme, kendini rahatça ifade edebilme gibi davranışlar sergileyebilmektedir. Üstelik bu dönemde bebeklerde sık sık itiraz etme, bazı eylemleri tek başına gerçekleştirme konusunda inat edebilme, benmerkezci eylemlerde bulunabilme gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bu dönemdeki bebeklerin gelişim tablosuna örnek gösterecek olursak;

l 24-36 aylık erkek bebek boyu ortalama 88 ila 94.8 cm,

l Kilosu 12.4 ila 14 kg,

l Baş çevresi de 48.4 ila 49.3 cm aralığındadır.

Sosyal, duygusal ve zihinsel açıdan son derece önemli gelişmelerin yaşandığı 2-36 aylık dönem, bebeklerin gelişiminin sağlıklı olup olmadığını en iyi şekilde analiz edebilmenin mümkün olduğu dönemdir. Bebeğin dünyaya gelişinden itibaren gelişiminde herhangi bir aksi durum düşünüldüğünde mutlaka doktoruna başvurulması gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
%d blogcu bunu beğendi: