Çocuklarda Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarınızın her gün yatmadan önce dişlerini fırçalamaları, onlara iyi ağız hijyeni alışkanlıklarını öğretmeye yardımcı olur. Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak diş gelişimi için iyidir, ancak ağız kokusunu engellemek için her zaman yeterli değildir. Ağız kokusu sadece bir ağız hijyeni sorunu değildir: Farklı tedaviler gerektiren başka nedenler de olabilir. İşte bebeklerde ve çocuklarda  ağız kokusuna neden olan beklenmedik faktörler ve bunların nasıl tedavi edileceği.

Çocuklarda Ağız Kokusunun Yaygın Nedenleri

Burun Enfeksiyonu

Çocuklar boğaz ağrısı veya burun tıkanıklığından şikayet ederse, burun enfeksiyonu olabilir. Sinüs sorunları solunum yollarında ve boğazda sıvı birikmesine neden olarak onları bakterilerin çoğalması için mükemmel bir yaşam alanı haline getirir. Sonuç? Sadece dişlerinizi fırçalayarak veya durulayarak tedavi edilemeyen kötü kokulu bir nefes. Çocuğunuzun burun enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorsanız (potansiyel boğaz ağrısı, mide ekşimesi ve burun akıntısı), birinci basamak doktorunuza görünün ve ondan antibiyotik yazmasını isteyin.

Yabancı Cisimler

Küçük yaştaki çocuklarda ve özellikle bebeklerde hemen akla gelmeyebilecek olası bir ağız kokusu nedeni, burun deliklerine sıkışmış nesnelerin varlığıdır. Merakları onları burun deliklerine sığacak kadar büyük boncuklar, fasulyeler, oyuncaklar ve yiyecek parçaları gibi küçük nesneleri sokmaya sevk edebilir. Uzmanlar, çocuğun solunum yollarına sıkışmış yabancı bir cisim, hoş olmayan kokulara neden olabilir. Bebeğinizin ağız kokusunun nedeninin bu olduğunu düşünüyorsanız, bebeğin burun kısımlarını kontrol etmesi ve nesneyi çıkarması için bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Şişmiş Bademcikler

Bir el feneri alın ve çocuğunuzun ağzını kontrol edin: Bademcikleri nasıl görünüyor? Pembe renkte ve  ise sağlıklıdır, kırmızı, iltihaplı, beyaz noktalı  bademcikler enfeksiyon varlığını gösterir.

Bakteriler, şişmiş bademciklerin oyuklarında birikme eğilimindedir ve enfeksiyonların neden olduğu keskin koku ile birlikte ağız kokusuna neden olabilir. Çocuklarda şişmiş veya kırmızı bademcikler, sorunu çözmeye yardımcı olması için antibiyotik reçete edebilecek bir çocuk doktoru tarafından kontrol edilmelidir.

Kuru Ağız

Çocuklar çok aktiftir ve koşarken ve oynarken susuz kalmayı unutabilirler. Spor yapan çocuklarda ağız kokusu genellikle sıvı eksikliğinden kaynaklanır. Çok az su içmek, kötü kokulardan sorumlu bakterileri ortadan kaldıramayan yetersiz tükürük salgılamasına neden olur. Temelde ciddi bir sorun gibi görünmüyor olsa da, ağız kuruluğu da diş çürümesine neden olabilir. Bu nedenle, küçüklerin yeterince su içtiğinden emin olmaya değer.

Ağız Sağlığı Sorunları: Diş Çürüğü ve Diş Eti Hastalığı

En iyi diş fırçalama ve ağız hijyeni alışkanlıkları bile diş çürümesi ve diğer ağız enfeksiyonlarından kaynaklanan kötü kokulardan kurtulmak için yeterli değildir. Diş eti hastalığı, diş çürüğü veya ağızda kabarcıklar olsun, bu tür enfeksiyonlar gerçekten ağız kokusuna neden olabilir.

Çocuğunuzun ağız kokusunu, yatmadan önce dişlerini fırçalamamasına bağlamayın. Düzenli fırçalamayla bile, uyku saatini daha az keyifli hale getirebilecek başka ağız kokusu türleri de vardır. Herhangi bir nedeni araştırın, çözmeye çalışın ve uygun önlemleri alın.

Sorunun nedenini bilmiyorsanız, ağız kokusunu  tedavi etmek zor olabilir. Bu nedenle bu düşünceden kalıcı olarak kurtulmak için ilk yapmanız gereken diş hekiminize başvurmaktır.

Kötü Nefese Ne Sebep Olur?

Dişçi ziyaretini ertelemeyi tercih ederseniz, bir an önce evde ağız kokusunu tedavi etme amaçlı, dişlerinizi fırçalamaya ve düzenli olarak diş ipi kullanmaya başlamanız gerekmektedir . Bu iki basit eylemi her yemekten sonra yapmıyorsanız, hemen başlamalısınız.

Aslında ağız kokusu, genellikle onu ortadan kaldırmak için benimsenen davranışların daha hızlı bakteri üremesinin bir sonucudur. Bakterilerin varlığını görmezden gelmek sorunu daha da kötüleştirir, bu nedenle en iyi çözüm yemeklerden sonra ağızda yiyecek kalıntısı bırakmaktan kaçınmaktır.

Çocuklarda Ağız Kokusu ile Nasıl Savaşılır?

Şimdi gelelim çocuklarda ağız kokusu ile nasıl mücadele edilir veya en azından yukarıda sayılan rahatsızlıklardan birinden kaynaklansa bile problemin nasıl azaltılacağına.

Yukarıda da sıklıkla bahsettiğimiz gibi, çocuklara sabah ve akşam diş fırçası ve diş macunu ile dişlerini güzelce fırçalamayı öğretmek kesinlikle atılması gereken ilk adımdır.

9-10 yaşından itibaren diş arası boşlukları temizlemek ve yemek artıklarını etkili bir şekilde çıkarmak için diş ipi kullanılması önerilir . Altı yaşın altındaki küçükler için, düşük oranda florür içeren bir diş macunu kullanmak önemlidir çünkü diş macununun büyük bir kısmını yutma riski vardır.

Çocuklara yönelik diş macunları , yetişkinlere yönelik olanlardan farklı olarak, küçük kullanıcılar tarafından daha tolere edilebilen hassas bir tada sahiptir. Diş minesini bakterilerin saldırısından koruyabilen ve aynı zamanda çocukların sağlığı için güvenli olan doğal çürük önleyici maddelerle formüle edilmiştir.

Altı yaş altı gargara kullanımı şart değildir, ancak kullanmak istiyorsanız, çocuklar için bir gargara seçmeniz önemlidir. Her durumda, öncelikle çocuğunuzun ağız sağlığına dikkat etmek için satın almak için doğru ürünü önerebilecek güvenilir çocuk doktorunuza danışmanız her zaman iyi olacaktır.

Doğru Diş Fırçalama İçin Faydalı İpuçları

  • Ağzın her yerine erişmenizi sağlayan bir diş fırçası satın alın. Örneğin, ağzın arkasına ulaşmak için kavisli bir diş fırçasına veya daha az erişilebilir dişler için farklı yükseklikte kıllara sahip bir diş fırçasına sahip olmak yardımcı olabilir.
  • Ayrıca dili de temizleyin: Kötü kokudan sorumlu olan bakterilerin çoğu aslında dilin yüzeyinde bulunur.
  • Diş eti çizgisi ile dişler arasındaki temas noktasına özellikle dikkat edin. Aslında, bakterilerin en çok geliştiği bölge, diş eti dokusunun oluklarına (diş eti çizgisinin altında) nüfuz etmeye çalıştığı bölgedir.
  • Diş fırçanızın zor ulaşabileceği bakterileri temizlemek için fırçaladıktan sonra antibakteriyel bir gargara kullanın.

Ağız kokusuyla mücadele için diğer küçük ipuçları: (Yetişkinler dahil)

  • Sigara içenler bırakmayı düşünmelidir. Aslında, tütün diş eti dokusunu tahriş ederek ağız kokusunu kötüleştirebilecek herhangi bir enfeksiyon için ideal ortamı yaratır.
  • Şeker tüketimini sınırlayın. Aslında şekerler bakteri üremesini destekler ve hızlandırır.
  • Ev ilaçları istenen sonuçları vermiyorsa, plak veya tartar kontrolü için diş hekiminize danışmanız iyi bir fikirdir. Görünmese bile aslında ulaşılması zor bölgelerde veya diş eti çizgisinin altında birikmiş olmaları mümkündür.
  • Son olarak, genel bir halsizlik durumunda doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Aslında diyabet, böbrek hastalığı, paranazal sinüslerin iltihabı, karaciğer bozuklukları veya diğer tıbbi problemler gibi bazı patolojiler veya özel durumlar ağız kokusuyla bağlantılı olabilir.

Ağız kokusu yaygın bir sorundur: Kim sabahları ağız kokusuyla uyanmamıştır? Bazen ortaya çıkabilecek utanca rağmen, benzer koşullar öz farkındalığı teşvik etme avantajına sahiptir. Çoğu durumda, doğru ağız hijyeni alışkanlıklarını benimsemek yeterlidir, diğerlerinde ise ağız kuruluğu gibi diş hijyeni ile çok az veya hiç ilgisi olmayan rahatsızlıkların varlığını düşündürebilir. İyi haber şu ki, ağız kuruluğu ve ağız kokusu, nedeni ne olursa olsun teşhis edilip tedavi edilebilir ve basit adımlar atılarak yeniden ortaya çıkmaları önlenebilir.

Ağız Kuruluğu Nedenleri

Birçoğu ağız kuruluğunun ne anlama geldiğini ve olası nedenlerin neler olduğunu merak edecek. Eh, bu durumun arkasındaki nedenler çok sayıda ve farklı nitelikte olabilir. Örneğin bazı kişilerde kusma, hafif dehidratasyon veya soğuk algınlığı gibi küçük şikayetler sonucunda ağız kuruluğu olabilir. Ancak diğer durumlarda, sorun diyabet gibi belirli tıbbi durumların bir belirtisi olabilir. Kserostomi veya ağız kuruluğu olarak da bilinen ağız kuruluğu, bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Bunlar arasında;  antihistaminikler, dekonjestanlar, kas gevşeticiler, antihipertansifler (diüretikler dahil), antidepresanlar veya anksiyolitikler ve diğerleri dahil edilecektir. Kemoterapi ilaçları da ağız kuruluğunun olası farmakolojik nedenleri arasında bildirilmektedir.

Ağız Kokusunun Ana Nedenleri

Artık ağız kuruluğunun nedenleri hakkında daha fazla netlik kazanıldığına göre, muhtemelen bu durumun neden sıklıkla ağız kokusuna neden olduğu sorusu ortaya çıkacaktır. Sanılanın aksine, ilaçlar ağız kokusunun doğrudan nedeni değil, içlerinde bulunan ve tükürük üretmekten sorumlu bezlerin engellenmesinden sorumlu olan kimyasallardır.

Kserostomi nasıl teşhis edilir?

Ağız kuruluğunun gerçek nedenlerini anlamak önemlidir ve doktorunuzun doğru tedaviyi bulmasına yardımcı olabilir. Diş hekimlerinin çoğu, nedenlerin belirli bir ağız sağlığı durumuyla mı yoksa başka bir şeyle mi ilgili olduğunu hızlı bir şekilde belirleyebilir. Özellikle diş hekimi periodontal hastalık veya diş çürüğü varlığını tespit ederse, sorunun çözülmesine kesinlikle yardımcı olabilir. Öte yandan, ağız kuruluğunun nedeni, farklı bir tıbbi duruma karşı koymak için reçete edilen bir ilaç tedavisi ise, herhangi bir bozukluğu teşhis etmek ve tedavi etmek için en uygun süreci, tedavi eden doktor veya uzman belirleyecektir.

Ağız kuruluğu için çareler

Ağız kuruluğu koşullarıyla başa çıkmak için olası çözümler farklıdır. Ancak çoğu durumda, iki farklı cephede harekete geçilmelidir. Pratisyen hekim başlangıçta stomatit veya ağız kokusu gibi semptomlara karşı etkili tedaviler önerebilir ve oral enfeksiyonlar durumunda gerekli antibiyotik tedavilerini sağlayabilir. Bu esnada ağız kuruluğu nedenlerinin araştırılmasına devam eder ve bu amaçla belirli tıbbi durumları belirlemek veya reçete edilen ilaçların tür ve dozlarını uyarlamak için testler isteyebilir.

Ağız Kokusunu Önleme

Ağız kokusunu önlemek için spesifik tedavilere ek olarak başka yollarla da müdahale etmek mümkündür. Özellikle, alternatif ilaç tedavileri sınırlıysa veya belirli tıbbi durumlar nedeniyle ağız kuruluğu meydana geliyorsa, ağız kuruluğunu önlemenin en iyi yolu sıkı bir ağız hijyeni rutini benimsemektir. Bu şekilde aslında bakteri proliferasyonunu kontrol etmek ve böylece ağız kokusu ve stomatit başlangıcını önlemek mümkündür. Çoğu durumda, ağız kuruluğunun önlenmesi ve açıkça sigara veya alkol ve kafein tüketimi gibi alışkanlıklardan kaçınılması için belirli ürünler hakkında öneriler için birinci basamak doktorunuzla iletişime geçmeniz de yararlı olabilir.

Ağız kuruluğu varlığında, nedenin farmakolojik veya tıbbi doğasından bağımsız olarak, durumu iyileştirmek için benimsenebilecek birkaç çözüm vardır. Her şeyden önce, bozukluğun arkasındaki nedenleri anlamak gerekir. Bu bağlamda, diş hekimi veya pratisyen hekim kesinlikle yardımcı olabilir ve benimsenecek en iyi çözümü birlikte seçmek için faydalı tavsiyelerde bulunabilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
%d blogcu bunu beğendi: