Bebeklik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı 2022

Bebeklik döneminde beslenme oldukça önemlidir. İlk olarak, hayatımızın sağlığı söz konusu olduğunda bu sağlıklı yani doğru beslenme ile mümkün olacaktır. Çocuklarda düzgün kalıtsal özelliklere sahip olmak yeterli ve düzenli bir beslenme ile mümkün olacaktır. Dünya üzerinde çocuk ölümlerinin büyük bir çoğunluğuna bakıldığında bilgisizlik, hatalı ve kötü beslenme alışkanlıklarının, oluşmasına sebep olduğu enfeksiyonlar sonucunda olduğu gözlemlenebilmektedir.

Ayrıca sadece ölümlere sebep olmamakta, aynı zamanda da milyonlarca çocuğun eksik ve yetersiz büyüyerek geri planda kalmalarına neden olmaktadır. Bir insanın hayatındaki büyüme ve gelişme sürecinin en hızlı olarak ilerlediği, karakteristik özelliklerinin temelinin oluştuğu, en hassas ve önemli dönem ise bebeklik dönemidir.

Bebeklik Döneminde Beslenme

Doğumdan başlamak üzere çok dikkatli bir şekilde davranılması mühim olan bebekler, bu dönemde birçok hastalığa karşı korumasız pozisyonda olmaktadır. Bu yüzden de doğumdan itibaren düzgün ve dengeli beslenme ile sağlıklı bir halkın oluşabileceğini hatırlatmak gerekmektedir.

Bebeklik döneminde beslenme ; Öncelikle bir bebek için ilk 6 ay boyunca verilebilecek en uygun besin yalnızca anne sütü olmaktadır. Anne sütü bebeğin ilk 6 aylık süreç boyunca ihtiyacı olacak tüm besin öğelerini kapsamaktadır. Hiçbir mama kategorisindeki besin, anne sütünün eş değer bir alternatifi olamamaktadır. Peki, anne sütü neden tek başına yeterli olarak gelmektedir?

-Bebeğin ihtiyacı olan süt şekeri, diğer sütlere oranla anne sütünde daha fazla oranda bulunmaktadır.

-Bir bebek için gereken tüm vitaminler içeriğinde yeterli miktarlarda bulunmaktadır ve dışarıdan herhangi bir ek takviye edici gıdaya ihtiyaç duyulmaz.

-İyi miktarda demir içerir. Ancak bu miktar çok yüksek olmasa da bebek bağırsaklarındaki emilim oranı gerçekten yeterli derecede olmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde demir eksikliği çok nadir bir şekilde görülmektedir.

-İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Ancak bu oran bebeklerde daha yüksektir ve onların su ihtiyaçlarını da yine anne sütü karşılayabilmektedir.

-İçerdiği yeterli miktarlardaki protein, yağ, kalsiyum, tuz ve fosfattan dolayı besleyici bir özelliktedir.

-Olası bir enfeksiyon durumuna karşı bebek için gerekli antikor ve destek oluşumunda görev alabilmektedir.

Ek Besin Verilmesine Erken Başlamak Doğru Mu?

Bebeklik Döneminde Beslenme

Öncelikle bebeklerin sindirim sistemleri çok hassas bir şekilde çalıştığından, yaklaşık 6 aylık olmadan ek besinlere başlamak doğru değildir. Ancak 6 aylık bir bebeğe ek besin verilmeye başlanabilir. Çünkü besinleri sindirebilecek duruma gelmiştir. İlk olarak elma/şeftali püresi ve yoğurt gibi besinlerle ek besin dönemine geçiş yapılmalıdır. Bebeklik döneminde beslenme ile ilgili olarak ek besinlere geçiş yapılmadan önce neler bilinmelidir?

-Besinlerin verilmesine küçük miktarlarda başlanarak ufak ufak arttırılmalı ve hedef miktara 1 hafta gibi bir sürede ulaşılmalıdır.

-Denediğiniz besin yeni bir besin ise, o besini denedikten en az 1 hafta sonra başka bir besin denemeniz gerekmektedir. Eklediğiniz gıdanın bebeğiniz üzerindeki etkisini gözlemlemelisiniz.

-İlk başlanacak besinlerin yoğurt, şeftali ve elma püresi gibi besinler olması önem taşımaktadır. Çünkü bebek için ilk etapta hazır yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılarak ev işi hazırlanan besinlere öncelik verilmesi gerekmektedir. Ayrıca hijyen konusunda da oldukça dikkatli olmanız büyük önem taşımaktadır. Çünkü bebeklerin en ufak bir temizlik açığı durumunda enfeksiyon kapma risklerinin olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

-İlk etaptan sonra sebze ve çorba hazırlığına başlanabilir. Kabak, patates ve bezelye gibi sebzeleri yıkayıp az suda haşlayarak pişirmeli, pişmesine yakın içine pirincini ve 1-2 çay kaşığı kadar zeytinyağını koyarak hazırlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız çorbanın bebeğinize verilene kadar bekletilmemesi ve yiyeceği kadar pişirilmesi önem taşımaktadır. Bebeklik döneminde beslenme her ailenin merak ettiği önemli bir konudur.

-Bebeğinize 1 yaşına kadar tuz ve şeker verilmemesi gerekmektedir. Bu, ileriki yaşlarda obezite gibi hastalıklara yakalanmaması konusunda büyük önem taşımaktadır.

-2 saat süreler halinde az az ve sık sık şekilde beslenmesine özen göstermelisiniz. Tüm besinleri birbiri içerisine boca etmek yerine, tek tek halde verebilir ve besinleri tanıyabilmesini de sağlayabilirsiniz.

Ek Besinlerin Verildiği Dönemde Anne Sütünün Rolü Ne?

Bebek 6 aylık sürecini tamamladıktan sonra ek besinlerin verilmeye başlanabileceği konusundan yukarıda bahsetmiştik. Peki, 6 aydan sonra da anne sütü verilebilir mi? Elbette ki verilebilmektedir. Bebeklere anne sütü verilmesi en az 2 yaşına kadar sürdürülebilmektedir.

Hatta bu oldukça sağlıklı bir hareket taşımaktadır. Bu dönemde yaşamsal faaliyetlerinin yerine getirilmesini üçte bir oranda sağlayabilmektedir. Ancak emzirme olayının diğer besinleri almasını da engellememesi gerekmektedir.

Bebek memeden ayrılma zamanı geldiğinde bu anlık bir şekilde yapılmamalıdır. Hasta şekildeyken emzirme dönemi bitirilmemelidir. Memeden kesilme sürecinde anne ile bebek arasında oluşabilecek en ufak bir ayrılığın dahi bebekte, ileriki dönemlerde gözlenebilecek temel güven eksikliği problemini doğurabileceğini hatırlatmakta fayda vardır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
%d blogcu bunu beğendi: