Bebeklerin Kafa Şekli İçin Nasıl Yatırılmalı?

Bebeklerin kafa şekli doğum sonrasında bir süre daha şekillenmeye devam etmektedir. Normal doğum sırasında bebeğiniz doğarken kafası zorlanabilir ve kemiğinin alt bölgesinde kanama durumu olarak bilinen cefal hematom ile saçlı deride ödem olarak bilinen caput succadaneuma problemlerine rastlanabilir.

Bu durumların görülmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur ve her ikisinde de bebeğinizin başının üst tarafında gözle görülür bir şişlik olacaktır.

Bebeklerde kafa şekli problemlerine bir de D vitamini eksikliğine ya da yetersiz anne sütü alımına bağlı olarak raşitizm meydana gelmesi ve kafasının içe doğru çökme yapması şeklinde rastlanabilir. Bu durumu fark eder etmez tedavisine başlanmak üzere bir hekime danışmalısınız.

Bebek Nasıl Yatırılmalı?

Bebeklerin kafa şekli için nasıl yatırıldığı çok büyük önem taşımaktadır. Sık sık tek bir tarafa yatırmak ve uzun süre bebeğin aynı pozisyonda yatmasına izin vermek kafada şekil problemlerine yol açabilir ve bu durum yetişkinlik döneminde de devam edebilir. Gelişim süreci tamamlandıktan sonra bebeğinizin kafa şekli artık hep aynı kalacaktır.

Bebeğinizi sağa ve sola yatık cenin pozisyonunda 10-15 dakikada bir pozisyonunu değiştirerek yatırabilirsiniz. Bu zaman aralığını daha kısa tutmak da faydalı olacaktır. Ancak çok uzun süreli tek tarafta yatmasına müsaade etmemelisiniz.

bebeklerin-kafa-sekli-icin-nasil-yatirilmali

Bunun dışında yüz üstü pozisyonda bebeğinizi kesinlikle yatırmamalısınız. Bebeklerde gözlemlenen ani bebek ölümü en çok yüz üstü yatırılan bebeklerde gözlemlenmektedir.

Aynı şekilde sırt üstü yatırılma alışkanlığı olan bebeklerde başın arka tarafında düzleşme gözlemlenebilmektedir. Bunu engellemek adına bebeğinizin pozisyonunu sık sık değiştirmelisiniz.

Eğer bebeğinizi sürekli olarak aynı pozisyonda yatırırsanız bir süre sonra bebeğinizi diğer yöne çevirseniz bile kendini rahat hissettiği diğer pozisyona kendisini çevirme eğilimi gösterebilir. Bunu engellemek adına bebeğinizin diğer tarafta dikkatini çekebilecek nesneler bulundurabilir, elinizle oyun yapabilir veya müzik çalar açarak dönmesini istediğiniz tarafa koyabilirsiniz. Bu sayede dikkatini çeken durumu incelemek için kendini çevirebilir.

Bebeklerin kafa şekli bazen de doğum sürecinin zor geçmesi ve forseps kullanımı yüzünden de ortaya çıkabilmektedir. Bebeğinizin baş şekli ile ilgili fark ettiğiniz her türlü anormal durumda doktorunuza zaman kaybetmeden danışmalısınız. Geç kalmak operasyon olmadan kurtarılabilme imkanı olan durumları operasyon gerektiren durumlar haline getirebilir.

Bebeğin Kafa Şekli Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır?

Bebeğinizin doğum esnasında henüz kafa kemikleri tam olarak yetişkinlerdeki gibi bütün bir halde değildir. Birkaç parça halinde ve parçaların arasında kıkırdak dokunun bulunduğu görülmektedir. Hatta doğum sırasında ve hemen sonrasında kıkırdak dokunun dahi olmadığı bu kısımların boşluklu yapıda olduğu bilinmektedir. Ardından kıkırdak doku vücut tarafından oluşturularak gelişim süreci başlamış olur.

Bebeklerin kafa şekillerinin kemik yapısı ilk doğdukları dönemde henüz kıkırdak biçimindedir ve tam olarak araları kapanmamış olan kemikler vardır. Bu süreçte beyin ve kafatası büyümeye devam etmektedir. Bu gelişme süreci tamamlanana kadar bebeklerin kafa kemiklerinin arası açık kalacaktır.

Tam olarak kapanma ve gelişim sürecinin tamamlanması 18. Ayda gerçekleşse de üçüncü aydan sonra ilk kapanmalar gözlemlenmektedir.

Bebeğinizin yatış pozisyonuna ise 1 yaşına kadar çok dikkat etmelisiniz. 18 aylık süreçten sonra ise bebeğiniz artık uyku sırasında sağına soluna döneceği için şekil bozukluklarına pek de rastlanmamaktadır.

Kafa Eğriliği Oluşan Bebeğe Ne Yapılmalıdır?

Bebeğinizde doğum sonrası bir süre sonra kafa eğriliği probleminin meydana gelmiş olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda ilk yapmanız gereken bir hekime muayene olmak ve bu durum için verilen egzersizleri aksatmadan uygulamaktır. İyileşmedeki en önemli faktörler gereken zamanı egzersizlere ayırmak ve aksatmadan devam ettirmektir.

Eğer bebeğiniz yaptırdığınız egzersizlere yanıt vermediyse göz sinirleri açısından bebeğinizin bir hasar almış olup olmadığını doktorunuza muayene ile kontrol ettirmelisiniz.

Kask Tedavisi

Bazı durumlarda bebeklerin kafa şekli bozukluğu problemi egzersizlere yanıt vermemektedir ve bu nedenle ameliyat edilmesi gerekli görülebilir. Operasyon sırasında doktorunuz kıkırdakları yeniden oluşturup bebeğinizin bir süre kask kullanmasını önerebilir.

Kafa tası kemikleri yeniden şekillenene kadar tüm süreç boyunca kask kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bazı bebeklerde ise sürekli olarak yanlış yatış pozisyonundan kaynaklanan şekil bozukluklarında ameliyata gerek duyulmadan direkt olarak kask tedavisi önerilebilmektedir. Bu sayede ameliyata gerek kalmadan doktorunuzun gözlemi ile zaman içerisinde bebeğinizin kafa şekli normale dönebilir.

Bu duruma doktorunuz bebeğinizin başını muayene ettikten sonra karar verecektir.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Tam olarak şekillenme süreci 18. Ayda tamamlansa da en çok 1 yaşına kadar bebeğinizin kafa şeklini korumak adına farklı pozisyonlarda yatmasına dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizi sağ ve sol tarafa dönük olacak şekilde cenin pozisyonunda 10-15 dakikada bir çevirerek yatırmalısınız. Yüzüstü yatırmak en sık ani bebek ölümü sebeplerindendir, bu pozisyondan kaçının.

Bebeğinizin pozisyonunu sık sık değiştirirseniz kafası olması gereken şekilde gelişecektir. Ancak pozisyon kaynaklı olmayan şekil problemleri için zaman kaybetmeden bir hekime muayene olun.

Doğumdan sonra ilk 6 aylık sürece kadar kafa şekillendirici yastıklar kullanabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: