Bebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?

Bebeğinizin nefes alıp vermesinin sekteye uğramaması için burun temizliğine dikkat etmelisiniz. Peki, bebeklerin burnu nasıl temizlenir ve tıkanık olduğu nasıl anlaşılır? Eğer bebeğiniz;

  • Bebeğiniz uykuya dalma konusunda zorluk çekiyorsa
  • Rahat bir şekilde göğsünüzden süt ememiyor ve sürekli olarak memeyi bırakıyorsa
  • Uyku öncesinde ya da süt emzirirken zorlandığı için sinirlenip ağlıyorsa
  • Sürekli olarak ağzından nefes alıp veriyorsa
  • Nefes alıp verirken burnundan sesler geliyorsa bebeğinizin burnunu temizlemelisiniz.

Bebeğinizin burun temizliği için en doğru zamanlama duş aldırdıktan sonradır. Duş sırasında burun içindeki mukus ve burun kanalları yumuşamaktadır. Bu esnada;

  • Burun aspiratörü
  • Kulak çubuğu
  • Kağıt mendil
  • Temiz tülbent yardımı ile bebeğinizin burnunu temizleyebilirsiniz.

Bebeklerin Burun Temizliği

Bebeklerin burun kanallarına bakıldığı zaman yetişkinlere göre oldukça dar ve küçük olduğu görülmektedir. Bu sebeple çok hassas olan bu bölgede temizleme işlemi yapılırken çok dikkatli davranmalı ve yaralanmaları önlemelisiniz.

bebeklerin-burnu-nasil-temizlenir

Bebeğinizin rahat bir şekilde anne sütü emebilmesi için burun kanallarının açık durumda olması gerekmektedir. Aksi halde emme sırasında genzine süt kaçabilir, sürekli olarak memeyi bırakmak zorunda kalabilir. Bu durumda sinirlenerek huzursuzlandığı ve rahatsız hissederek ağladığı da çok sık görülebilir.

Bunların dışında burnu tıkalı bir bebek ağzından nefes alıp vermeye mecbur kalacaktır. Ancak bu durumda burnun en önemli görevleri olan havayı ısıtma, nemlendirme, süzerek temizleme, havanın akışını düzelterek ciğerlere gönderme, basıncının azaltılması, kulakların havalanması ve koku alma gibi durumlar ortadan kalkmış olacaktır.

Ayrıca burundan nefes alıp vermenin tat duyusu ile de bağlantısı vardır. Burnu tıkalı olan bir bebek annesinin sütünün tadını doğru dürüst alamadığı için emmeyi reddedebilir.

Direkt olarak ağızdan nefes alıp vermek sağlıklı bir solunum süreci değildir. Bu nedenle bebeğinizin burnunu düzenli bir şekilde temizlemelisiniz.

Bebekler Sümkürebilir mi?

Bebeklerin burnu nasıl temizlenir, sorusunun yanıtında olduğu gibi bebekler sümkürebilir mi, sorusunun yanıtı da sıklıkla merak edilmektedir. Ancak sümkürme eylemi insanların 2,5 – 3 yaşlarında öğrendikleri bir eylemdir. Bu nedenle henüz sizi nasıl sümkürebileceğini anlattığınız bebeğiniz anlamayacak ve bu davranışı öğrenemeyecektir.

Bu sebepten dolayı bebeğinizin burnunu temizlerken ondan yardım alamazsınız. Aspiratör gibi yaşına uygun nesneler yardımı ile burun içerisindeki mukusu bebeğinizin burun kanallarını tahriş etmemeye dikkat ederek sizin çıkarmanız gerekmektedir.

Çocuklara 2 yaşından sonra sümkürme davranışını kendiniz göstererek öğretebilir ve bir mendili burnuna tutarak sümkürme denemesi yapmasını ardından hafifçe burnunu çok rahatsız etmeden temizliğinin sağlanmasını gerçekleştirebilirsiniz.

Burun Aspiratörü Kullanın

Bebeklerin burnu nasıl temizlenir sorusunun en doğru tekniğini içeren yanıtı burun aspiratörü kullanmaktır. Burun aspiratörleri bebeklerin burun içerisindeki tüm mukusun doğru bir şekilde çekilmesini sağlar.

Burun içerisine bir nesne sokarak temizlemeye çalıştığınızda pamuk kalıntısının olması, burnu tahriş etmeniz, burun içerisindeki mukusu geriye doğru ittirerek akciğerlere kaçmasına sebep olmanız gibi durumlar söz konusu olabilir.

Aspiratör kullanırken çok sert davranmamaya ve burun içerisindeki tüm mukusu çekip bölgeyi kupkuru bir hale getirmemeye de dikkat etmelisiniz. Mukusun bir miktar var olması hava içerisindeki toz ve kir partiküllerinin mukusta toplanarak akciğerlere kaçmasını engellemektedir. Aynı zamanda az bir miktar mukus varlığında burun koku alma reseptörlerini daha iyi çalıştırmaktadır.

Miktarı doğru bir şekilde ayarlamak için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Serum Fizyolojik Kullanımı

Bebeklerin burnunu temizlemede kullanılan serum fizyolojik buruna çekildiği zaman yakıcı bir etki gösterebilir. Sıklıkla uygulanan tekniklerden biri bebeğin burnuna serum fizyolojik dökülerek bebeğin hapşırması ve burun içeriğini çıkarması sağlanmaktadır. Ancak bu uygulama bebek için rahatsız edici olabileceğinden mecbur kalınmadıkça yapılmamalıdır.

Bunun yerine aspiratörü düzenli bir şekilde kullanarak bebeğinizin her zaman burnunun açık ve rahat nefes alınabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin burnunu tahriş etmemek ve burun kanallarına zarar vermemek için aspiratörü tıkanık olmayan burun içerisinde kullanmanız doğru değildir. Bu koşula dikkat ettiğiniz sürece aspiratör kullanımı en doğru bebek burun temizleme biçimidir.

Bebeğiniz sümkürerek burnunu temizleme konusunda size yardımcı olana kadar aspiratör ile burnunu temizlemeye devam edebilirsiniz.

Bebeklerin rahat uyuması için aspiratör uygulamasını uyumadan biraz önce ve sabahları uyandığı zaman tıkanık bir burunla uyanabileceği için uygulama yapmanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeklerde tıkalı burnu açmak için aspiratör kullanımı en doğru tekniktir. Ancak uygulama sırasında bir miktar mukus kalmalı, burun tamamen kurutulmamalı ve nazik davranılmalıdır

Bebeğin burnunu aspiratörle temizlemek zararlı değildir. Aksine en doğru tekniktir. Ancak nasıl davranmanız gerektiğini çok iyi öğrenmelisiniz.

Bebek için çok acil bir durum olmadığı sürece serum fizyolojik yerine aspiratör kullanmalısınız.

En çok gece uyumadan önce ve sabah uyandığında burun temizliği yapılmalıdır. Rahatsızlık halinde burun tıkanıklığı varsa daha sıklaştırılmalıdır.

%d blogcu bunu beğendi: