Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeklerde uyku eğitimi bebeğinizin bir süre sonra günün hep aynı saatlerinde uykusunun gelmesini sağlar. Düzenli bir yaşam bebeklerin gelişimi için çok önemlidir ve bu durum uyku için de geçerlidir. Özellikle geceleri iyi bir uyku almak bebeğinizin bedensel ve ruhsal gelişimi için çok önemlidir. Kendi rutininiz nasıl olursa olsun bebeğinizin sağlığı için iyi bir gece uykusu almasına ve gün içerisinde dengeli bir uyku düzeninin olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizi Sakinleştirin

İlk zamanlarda bebeğinizin biyolojik saatini ayarladığınız için ileriki zamanlara göre daha fazla efor harcamanız gerekmektedir. Bunun için geceleri bebeğiniz için yatıştırıcı bir rutin oluşturun. Bebeğinize banyo yaptırın, ninni söyleyin, kitap okuyun veya bir masal anlatın. Bu aktiviteler bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir. Burada asıl rahatlatıcı bebeğinizin en güven duyduğu kişi olan annesinin sesini duymasıdır.

Bebeğinizi Yorun

Bebeklerde uyku eğitimi sürecinde bebeğinizin uyku saatinden birkaç saat önce onu yormak vücudundaki enerjiyi atmasına yardımcı olacaktır. Ancak oyun sırasında bebeğiniz uykulu davranırsa anlık kestirmesine izin vermelisiniz. Eğer her yorulduğunda uzun bir uyku çekerse düzensiz uyku problemi ortaya çıkabilir. Bunu engellemek adına bebeğinizi aşırı yormamalısınız.

Bebeğinizin çok yorulması gece uyumasını da zorlaştırabilir. 20 – 30 dakika onunla ilgilenmek yeterli olacaktır.

Uyku Ortamının Önemi

Bebeğinizin uykusu geldiğinde, sessiz ve karanlık bir odada beşiğine koyun. Bu, bebeğinizin beşiğinde uyumayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Yaklaşık 4 ila 6 aylık olduktan sonra bebeğinizi sallayarak uyutmayın. Bebeğinizi sallayın, ancak bebeği uykulu ama hala uyanıkken uyuması için beşiğine yatırmalısınız.

Gece beslemeleri sırasında ışığı kapalı tutun ve yumuşak bir ses kullanın ve eğer gece beslenmesi sırasında aç gibi davranmıyorsa, bebeğinizi olabildiğince çabuk uyutun. Uykusunun uzun süre bölünmesi tekrar uykuya dalmasını zorlaştırabilir.

bebeklerde-uyku-egitimi

Beslenme Zamanlamasına Dikkat Etmelisiniz

Aç yeni doğan bebeğinizi uyanmaya başladığında ve hala sakin olduğunda beslemeye çalışın. Açlık çığlıkları genellikle hafif tepkilerle başlar ve daha sonra yüksek sesli bir hal alır. Yeni doğan bebeğiniz aşırı tepki göstermeden önce beslemeye başlarsanız çok daha kolay beslenecek ve tekrar uyuyacaktır.

Bebeğinizin biberonuna bebe bisküvisi eklemeyin. Biberona bebe bisküvisi eklemek bebeğin çok fazla beslenmesine ve karnının doluluğu yüzünden uykusuzluk çekmesine sebep olabilir. Ayrıca bebekler yaklaşık 6 aylık olana kadar katı yiyeceklerin verilmesi doğru değildir.

Bebeğinizi sırt üstü yatırmayı unutmayın. Bu, ani bebek ölümü sendromunu (SIDS) önlemeye yardımcı olur. Bebekleri yüz üstü yatırmak ölümcül olabilen çok tehlikeli bir davranıştır.

Bebeklerde Uyku Eğitimi: Gece Uyandığında Nasıl Davranmalısınız?

Bebeğinizi her gün gece aynı saatte beslemelisiniz. Bunun için rahatsız edici müzik kullanmadan telefonunuza alarm kurabilirsiniz. Ağlamadan önce kalkıp bebeğinizi beslemek hızlı beslenip uykuya yeniden çok geçmeden dönmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz sakinleşmiyorsa, aç olup olmadığını veya bezini değiştirmeye ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Bebeğinizi sessizce besleyin ve altını değiştirin. Bu işlemler sırasında ışığı düşük ayarda tutun. Bunun için gece lambası kullanabilirsiniz ya da yan odalardan birinin ışığını açıp kapıdan az ışık gelmesini sağlayabilirsiniz. Karanlık bir ortamda olmak uykuyu bebeğiniz için daha kolay hale getirir.

Bebeğinizle gece beslenmesi sırasında kesinlikle oynamayın veya ona şarkı söylemeyin. Mümkün olan en kısa sürede onu hızlıca besleyip tekrar beşiğine geri koyun.

Gece uykunuzun bölünmesi sizi biraz asabileştirebilir. Kesinlikle bebeğinize bunu yansıtmamalısınız. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için hayatınızın birkaç yılında bu fedakarlıkları onun iyiliği için zor da olsa yapmanız gerekmektedir. Bunları düşünerek kendinizi sakinleştirin ve bebeğinize sakin, şefkatli yaklaşın. Biz farkında olmasak da bebekler özellikle annelerinin duygularını çok iyi okurlar.

Tüm rutin konusunda dakik davranmalısınız. Elbette burada tam ve sert bir dakiklikten söz etmiyoruz. Gece beslenmesi, akşam bebeğinizi uyutma, gündüz uyku saatleri 5 – 10 dakika erken ya da geç olmaktan öteye gitmemelidir. Aksi halde bebeğinizin biyolojik saati şaşırabilir ve vücudu bir düzen kuramayarak gelişimi olumsuz etkilenebilir. Bu durum sizin için de bebeğinizin ağlama krizleri ve ne zaman uyuyup uyanacağını bilmediğinizden günlük işlerinizin aksaması gibi problemler de ortaya çıkarabilir. Bu nedenle hem bebeğinizin hem de kendi düzenli yaşamınızın sekteye uğramaması adına bebeğinizin beslenmesi, uykusu, oyun ihtiyacı vb. her şeyini düzene oturtmalısınız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeklerde uyku eğitimi günlük bir rutin oluşturulmalı ve saatlere her zaman bağlı kalınmalıdır.

Bebeğinize ninni, şarkı, masal gibi sesinizi yumuşak tonda tutarak bir şeyler anlatabilirsiniz.

Bebeklerde uyku eğitimi bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bebeğin gelişimi için temel ihtiyaçlarının rutin halinde verilmesi kendini konforlu hissetmesini sağlayacaktır.

Ilık bir duş aldırabilir, bebeğinizle biraz oyun oynayarak fazla olmamak şartı ile onu yorabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: