Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde sarılık yenidoğan her üç bebekten ikisinde meydana gelen ve genel olarak herhangi bir tedaviye gereksinim duyulmadan kendiliğinden iyileşen bir durumdur. Ancak bazı bebeklerde doktor muayenesi ve sarılık tedavisi gerekli görülebilmektedir.

Problemin şiddeti arttıkça doğru orantılı olarak bebeğin vücudunda sarı renkteki cilt değişim bölgeleri de artmaktadır. Kollar, bacaklar, yüz, avuç içi ve ayak tabanları sararabilir. Renk değişimi sarılığın şiddeti arttıkça baştan ayağa doğru artarak gider ve iyileşme sürecinde de ayaklardan başa doğru cilt renginin normale döndüğü gözlenir.

Bebeğinizin probleminin tedavi gerektiren bir düzeyde olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuz birtakım tetkiklerin dışında sarılığın yayılım miktarına da bakacaktır. Siz de durumun hastaneden çıktıktan sonraki günlerde giderek daha şiddetli bir hal alıp almadığını anlamak için bu belirtiye dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde bu belirti olmasa dahi diğer belirtilere de dikkat etmeli ve endişeye düştüğünüz noktada zaman kaybetmeden doktorunuza muayene olunuz.

Bebeklerde sarılık iki türlü şekilde ortaya çıkmaktadır:

 • Patolojik
 • Fizyolojik

Erken doğan bebeklerde sarılık daha yaygın olarak görülür. Doktorunuz bebeğinizin kan değerlerinden biri olan bilirubin miktarına bakarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verecektir.

bebeklerde-sarilik-3

Bebeklerde Patolojik Sarılık

Genel olarak doğumu takip eden ilk günlerde belirtilerini göstermeye başlar.

 • Anne ile bebeğin kan uyumsuzluğunun olması
 • Annenin kullandığı birtakım ilaçların bebeğin karaciğerine zarar vermis olması
 • Bebeğin vücudunda ihtiyacı olan bazı maddelerin eksikliği
 • Erken doğan bebekler (prematüre)
 • Bebeğin anne karnında olduğu süre zarfı içerisinde annenin enfeksiyonel bir rahatsızlık geçirmiş olması patolojik sarılığın bazı genel sebeplerindendir.

Bu durumun belirtilerini gözlemleyen hekiminiz geniş kapsamlı tetkikler ile durumun ana sebebini tespit edip nedeni ortadan kaldırmaya ve sarılığın belirtilerini gidermeye yönelik bir tedavi planlaması yapacaktır.

Bebeklerde Fizyolojik Sarılık

Doğum sonrasında ilk günlerde ortaya çıkan fizyolojik sarılık 1 hafta ila 10 gün arasında kendi kendine iyileşebilir. Bu durumun ortaya çıkma sebebi bebeğin vücudunun bilirubin maddesine adapte olmaya çalışmasıdır. Bebek anne karnında iken plesenta tarafından yapılan bu görevi doğum sonrasında karaciğer devralır. Bazı bebeklerde ilk günlerde sarılık belirtilerinin sebebi karaciğerin başta ufak çaplı zorlanmasıdır. Daha sonra karaciğer duruma alışır ve problem ortadan kalkar.

Ancak bazı bebeklerde fizyolojik sarılık nadir de olsa 2 – 3 haftadan daha uzun bir hale gelebilir ve artık uzamış sarılık şeklinde isimlendirilir. Bu şekilde uzaması halinde ve geçmemesi halinde bebeğin mutlaka doktor kontrolüne götürülerek doktorunun durumdan haberdar edilmesi sağlanır.

Bebeklerde Sarılık Olmayı Arttırabilecek Faktörler

Bebeklerde sarılık olmayı arttırabilecek faktörlerden bazıları şu şekildedir:

 • Bebeğin anne sütünü emme problem yaşaması
 • Annenin bebeğini emzirmek yerine mama ile beslemek istemesi
 • Yetersiz beslenen bebekler
 • Anne ile bebek arasında kan uygunsuzluğu
 • Annenin şeker hastalığına sahip olması
 • Erken doğan prematüre bebekler
 • 10 günden daha fazla süren ve iyileşme belirtileri göstermeyen sarılık
 • Annenin önceki bebeğinde ışık tedavisi gerektiren sarılık probleminin olması sonraki gebeliklerinde de bebeğinin risk altında olabileceğini gösterebilir
 • Doğum sırasında kafa derisinin altında kanama olan bebekler
 • Doğumdan sonra ilk gün içerisinde sarılık problemi olan bebekler

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Bebeklerde sarılık belirtileri ilk olarak gözün beyaz bölümünün sararması ile başlamaktadır. Ardından sırasıyla yüz, göğüz, kollar, avuç içi, göbek, üst bacak, alt bacak, ayaklar ve ayak tabanları şeklinde yukarıdan aşağıya doğru problemin şiddeti arttıkça sararma da yayılmaktadır.

Cildin renginin değişmesinin sebebi damarlarda dolaşan bilirubin seviyesinin normalin üzerine giderek çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Belirtiler;

 • Bebeğin göz akı ve cildinin sararmış olması
 • İştahsızlık
 • Uykuya fazla düşkün olma
 • Sararmış bölgeye parmakla bası uygulandığında daha da sarı bir hal alması

Bu tür belirtileri fark ettiğinizde bebeğinizin sarılık probleminin şiddeti artmış olabilir. Zaman kaybetmeden kesinlikle doktorunuza muayene olmalısınız.

Sarılık tedavisine geç kalınmış bebeklerde çok ciddi sinir hasarlarına sebep olan ‘kernikterus’ adlı rahatsızlık meydana gelebilir.

Tedavide kandaki bilirubin maddesinin çözünerek idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlayan ışık tedavisi (fototerapi) tekniği kullanılmaktadır. Bebeğin uygulama esnasında gözleri kapatılarak ışığa karşı korunuyor.

Anne ile bebeğin kan uyuşmazlığı olduğunda ise bebekte kan transfüzyonu (kanın değiştirilmesi) tekniğinin uygulanması gerekli görülebilmektedir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Sarılığın tehlikeli bir boyutta olup olmadığını anlamak için bebeğinizin vücudunda ne kadarlık bir yere yayıldığı ve 10 günden fazla sürmesi, ilerlemeye devam etmesi gibi belirtileri incelemelisiniz.

Genelde bebeğin 5 mg/dL’den daha fazla bilirubin seviyesinin olması hastanede gözetim altında tutulmasını gerektirebilmektedir.

Bebekte sarılık olduğunda bir süre sonra bunun çoğunlukla kendiliğinden geçtiği görülür. 10 günü aştığında doktor kontrolüne gidilmelidir.

Karaciğer henüz bilirubini yetişkinlerdeki gibi rahatlıkla çözüp vücuttan atılmasını sağlayamadığı için görülmektedir. Her bebekte sarılık olmaz.

%d blogcu bunu beğendi: