Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeğinizin her zaman altının temiz ve kuru olmasına her ne kadar dikkat etseniz de bazı durumlar bebeklerde pişik oluşumuna neden olabilir. Peki, bebeklerde pişik nasıl geçer?

Her anne ve baba bebeğinin daima sağlıklı, rahat ve huzurlu olmasını ister ve bunu sağlmak için ne gerekiyorsa yapar. Bu durumlardan biri de bebeklerde sıklıkla görülen pişik problemidir. Anne babaların bebeğinin altını temizleme konusunda çok dikkatli davranıyor olması bile bazen pişiğin ortaya çıkmasını engellemede yeterli olmadığı görülmektedir.

Bebeklerde Pişik Nedenleri

Bebeklerde pişik nedenlerini bilmek bebeklerde pişik nasıl geçer sorusunu size sordurtan pişik probleminin önüne geçme konusunda büyük öneme sahiptir. Bu durumlara gereken özeni göstererek bebeğinizin pişik olmasını engelleyebilirsiniz.

Bebeğiniz banyo yaptıktan sonra cildinin yeterince kurulandığından emin olmalısınız. Özellikle vücut kıvrımlarının olduğu noktaları kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu kısımlarda deri suyu tutarak kalmasına ve bir süre sonra bölgenin tahriş olarak pişik oluşmasına sebep olabilir.

Tıpkı banyoda olduğu gibi terleme durumunda da bebeğinizin vücudunun kıvrım yerlerine dikkat ederek her bir noktasının kuru olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin katı gıdaya geçiş döneminde çok sık ishal olması da pişiğe neden olabilir. Katı gıdaya geçiş yaparken üç gün kuralına dikkat etmeli ve bebeğinizin bağırsaklarının durumdan çok fazla etkilenmemesi için mümkün olduğunca yavaş ve temkinli hareket etmelisiniz. İshal ve pişiğin yanı sıra katı gıdaya geçiş döneminde en dikkatli olmanız gereken noktanın alerji belirtileri olduğunu da unutmamalısınız.

Kullandığınız bebek bezi markası ya da bebeğinizin altını temizlerken kullandığınız ıslak havlu/ ıslak mendil bebeğinizde alerjiye yol açıyor olabilir. Bu da dolaylı yoldan bebeğinizde pişik oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle kaliteli hipoalerjenik ürünler tercih etmelisiniz.

Bebeklerde pişik oluşum nedenlerinden bir de antibiyotik kullanıldığı dönem içerisinde görülmektedir. Antibiyotikler bebeklerde mantar salınımını arttırabilir ve ishale yol açabilir. Bu da bebeğinizde pişik oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu dönemde bebeğinizin altını daha sık kontrol etmeli ve nemli kalmamasına özen göstermelisiniz.

bebeklerde-pisik

Bebeklerde Pişikten Korunmak İçin Öneriler

Bebeğinizi pişiğe karşı tam olarak koruma altına almak için vücudunu duyarlı olduğu durumlara karşı iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz. Bunun dışında şunlara dikkat edebilirsiniz:

Bebeğinizin altını çok sık kontrol etmelisiniz. Uzun süre boyunca bebeğiniz tuvaletini yapmış bir şekilde beklerse cildi pişik oluşumuna oldukça savunmasız hale gelecektir.

Bebeğinizin poposunu temizlerken içerisinde alkol bulunan mendiller kullanmamalısınız. Ayrıca ıslak mendil ya da ıslak havlu ile bölgeyi temizledikten sonra bir de kurulama işlemi yapmalısınız. Bebeğinizin altının nemli kalması bölgede mantar çoğalmasına ve pişik oluşumuna yol açabilir.

Bebeğinize parfümlü giysiler, parfümlü yumuşatıcı ya da deterjan ile yıkanmış giysiler ve pamuklu olmayan herhangi bir tekstil ürünü giydirmemelisiniz. Bu ürünler de mantar oluşumuna ve pişiğe sebep olabilir. Ayrıca bebeğinizin kullanmakta olduğunuz çamaşır deterjanına karşı alerjisi olabilir. Bu durumda pişiğin yanı sıra diğer alerji belirtileri gözlemleyebilirsiniz de gözlemlemeyebilirsiniz de. Çamaşır deterjanına bağlı olarak gelişen pişikleri önlemek için hipoalerjenik deterjanlar kullanabilir ve çamaşırları kurutma makinesinde kurutup daha sonra havalandırabilirsiniz.

Bebeğinizin pişik problemini yaşamasını engellemek için bölgeyi doktorunuzun bebeğinizin cilt türüne göre önerdiği bir pişik kremini kullanabilirsiniz. Krem seçiminde hekiminizden ya da eczacınızdan yardım alabilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Bölgeleri

Bebeklerde en sık popo ve genital organların cilt kısmında pişik problemine rastlanılır. Ancak bebeğinizin vücudunun kıvrımlı olduğu boyun, koltuk altı, kıvrım çizgilerinin olduğu herhangi bir yerde pişik görülebilir.

Kızarıklık ve tahriş olmuş cilt görünümü en önemli pişik göstergesidir. Popodaki pişik yanlış ürün kullanımları ve alerjik reaksiyonlar sonucunda gelişebilirken; kıvrım yerlerinde popo dışında görülen pişikler terleme veya vücudun kıvrım yerlerinin ıslak kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bunu engellemek için bebeğiniz terliyorsa sık sık üzerini kuru giysilerle değiştirmelisiniz.

Pamuklu tekstil ürünleri tercih etmelisiniz. Pamuk bebeğinizin cildinin en rahat nefes alabileceği tekstil malzemesidir.

Bebeğinize duş aldırdıktan sonra kıvrım yerlerinde nem kalmadığından özellikle emin olmalısınız.

Bebeğinizi alerji olabileceği durumlara karşı iyi bir şekilde gözlemlemelisiniz. Cildinin hassas olduğu ürünler, giysiler, çamaşır deterjanı, yumuşatıcı vb. cildinin hassaslaşmasına yol açarak pişiğe neden olabilir.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Doğal zeytinyağı, kantaron yağı vb. pişiğe çok iyi gelmektedir. Doktorunuza danışarak hızlı çözümler konusunda yardım alabilirsiniz.

Bebeğinizin pişiği bir türlü geçmek bilmiyorsa ve siz her türlü önlemi aldığınızdan eminseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebeğinizin bir alerjisi bu duruma sebep oluyor olabilir.

Pudra, pişik sorunu oluşmadan önce uygulanmalıdır. Pişik oluştuktan sonra pudra kullanmak yanlıştır.

Doktorunuz tarafından reçete edilmiş bir pişik kremi kullanmalı ve bebeğinizin altını sürekli kuru olacak şekilde değiştirmeli, sık sık kontrol etmelisiniz.

%d blogcu bunu beğendi: