Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Geçer?

Pamukçuk en bebeklerde en sık rastlanılan bir tür mantar rahatsızlığıdır ve bu içeriğimizde bebeklerde pamukçuk nasıl geçer, neler yapabilirsiniz, bu durum neden oluşur gibi önemli konulara değineceğiz.

Pamukçuk, tıpta moniliasis olarak adlandırılan bebeğin;

 • Dil
 • Damak
 • Dudak kenarları
 • Yanakların iç kısmında meydana gelmiş süt kalıntısı gibi bir görüntüye benzeyen beyaz lezyonlardır. Bu enfeksiyon candida türü bir mantarın ağız içerisinde çok fazla çoğalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Daha ileri düzeyde olduğu zaman vücudun başka yerlerine de mantar yayılım göstermektedir. Yapılan bazı tetkikler sonucunda doktorunuz bu durumu tespit edebilir.

En sık yenidoğan bebeklerde meydana gelmektedir; ancak 1 yaşına kadar tüm bebeklerde ortaya çıkabilir. Bağışıklık sisteminin normal doğumlu bebeklerde daha gelişmiş olması sebebi ile pamukçuğun premature (erken doğan) bebeklerde daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Bu da bizlere pamukçuğun bağışıklık sistemi ile yakın bir ilişkisinin olduğunu göstermektedir. Yenidoğan bebeklerin de henüz savunma sistemi çok gelişmediğinden yaş ne kadar küçükse görülme riski o kadar artmaktadır.

Bebeklerde Pamukçuk Nedenleri

Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer, diye merak eden bireyler bu durumu önceden öğrenip önlemek adına çabalamalıdır. Bir sağlık problemini ortaya çıktıktan sonra tedavisi ile ilgilenmektense mümkün olduğunca bebeğinizi hastalıklara karşı güçlü hale gelmesi için çabalamalısınız. Bu sayede tekrar eden enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz ve bebeğinizi sık sık hasta olmaya karşı koruyabilirsiniz.

Özellikle yenidoğan bebeklerde bağışıklık sisteminin güç kazanması için ilk 6 ay su ve anne sütü dışında hiçbir besin maddesi almamasına dikkat edilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına göre 6 aydan sonra katı gıda ile birlikte 2 yaşına kadar bebeğinizi emzirmeye devam etmelisiniz.

Bebeklerde pamukçuk nedenlerinden bazıları;

 • Doğum sırasında annenin vajinal mantar enfekisyonunun bebeğe geçmesi
 • Bebeğin antibiyotik kullanması
 • Annenin antibiyotik kullanması
 • Annenin vücudunun herhangi bir noktasında mantar enfeksiyonunun olması ve emzirme yolu ile bunun bebeğe geçmesi
 • Annenin meme başında çatlak ve yaraların olması şeklindedir.

bebeklerde-pamukcuk

Bebeklerde Pamukçuk

Pamukçuğun vücut direnci ile doğrudan ilişkisi olduğundan söz etmiştik. Bu durum pamukçuğa bebeğinizin yakalanıp yakalanmamasını belirlediği gibi pamukçuğun belirtileri ve bölgesini de belirleyebilmektedir.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi ne kadar güçlü ise pamukçuk o kadar az bir noktada meydana gelmektedir. Bağışıklığı daha düşük olan bebeklerde pamukçuğun;

 • Kana karışma
 • Solunum organlarına zarar verme
 • Akciğer enfeksiyonlarına sebep olma
 • Vücudun farklı bölümlerinde enfeksiyona neden olma (kan yoluyla diğer dokulara taşınabilir)
 • Bağışıklık sisteminin daha da güçsüzleşmesine ve hastalıklara daha yatkın bir hale gelmesine sebep olabilir.

Bu nedenle pamukçuk sık görülen basit bir rahatsızlık gibi kesinlikle algılanmamalıdır. Bebeğinizin bu problemini atlatabilmesi için mutlaka bir doktora muayene olmasını sağlamalısınız.

Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer, diye merak eden anne ve babalar mutlaka ki bebeklerini doktora götürmelidir. Halk arasında bu durumun yaygın olması ve deneme yanılma sebebi ile bazı bebeklerin bu durumu bağışıklık sistemi ile atlatabilmesi üzerine normal kabul edilmesi ve bazı uygulamaların yapılması söz konusudur.

Ancak doktorunuza danışmadan pamukçuğa karşı bir uygulama yapmamalı ve bu durumun basit, geçici bir şey olduğunu düşünmemelisiniz. Bebeğinizin pamukçuğu ilerleyerek akciğerlerinde ve vücudunun diğer bölgelerinde ciddi enfekisyonlara sebep olabileceğini bilmelisiniz.

Pamukçuğu karbonatlı su ile silerek ağızdan uzaklaştırmak, tülbent ile sürekli olarak silip durmak vb. bu rahatsızlığı geçirmeyecektir ve hatta daha kötü bir hale gelmesine sebep olabilir.

Bebeğinizle ilgili her türlü sağlık probleminde doktora danışarak hareket etmeli ve bebeğinizin sağlığını riske atmamalısınız. Bunun dışında doktora gitme konusunda hastalığın geçeceğini düşünerek geç kalmamalısınız. Hastalıklar henüz hafif dönemlerinde iken daha kolay tedavi edilebilirler ve siz geçtiğini zannettiğiniz bir dönemde hastalık vücudun iç bölgelerine doğru ilerlemiş olabilir.

Bebeklerde Pamukçuk Ağrıya Neden Olur mu?

Bebeklerde pamukçuğun sebep olduğu rahatsız edici belirtilerden biri de ağrıdır. Problem ne kadar yoğun yaşanıyorsa bebek o kadar fazla ağrı sorunu yaşayabilir.

Ağız içi beyaz lezyonlardan kan sızıntısı olabilir

Ağızda çok çirkin bir tat oluşabilir

Ağrı görülebilir

Bebekler yutma konusunda zorluk çekebilirler, beslenmek istemeyebilirler ve hatta ağızlarını açarken bile zorluk yaşayabilirler.

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Ağız içerisindeki pamukçuk ilerleyerek akciğer vb. enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız.

Evet, pamukçuğun belirtilerinden biri de ağrıdır.

Bebeklerde pamukçuk için doktorunuz tarafından önerilen mantar tedavisi uygulanmalıdır.

Aft adı da verilen pamukçuk problemi için mutlaka doktor kontrolü gereklidir. Aksi halde durum ilerleyerek akciğer ve kanda enfeksiyona neden olabilir.

%d blogcu bunu beğendi: