Bebeklerde Konak

Yetişkinlerdeki kepeğe çok benzeyen ancak daha büyük olan pul pul deri döküntüsüne bebeklerde konak adı verilmektedir. Bazı bebeklerde kızarıklığa da sebep olabilir.

Sarımsı bir renge sahip olan konak en çok yenidoğanlarda gözlemlenmektedir. Bu durum ilk defa anne ve baba olanları endişelendirse de bebekte herhangi bir sağlık problemine yol açmayan, bebeğin cilt yapısından ileri gelen normal bir durumdur.

Bebeğin cildi yağlı ise ve sebum adı verilen ciltteki yağ miktarı birikim gösteriyorsa bu tür deri pullanmalarına rastlanmaktadır. Bebeğin cildindeki yağ salınımını arttıran nedenlerden biri de gelişim çağında olması ve cilt hücrelerinin hızlı çalışmasıdır. Bu esnada sürekli olarak yenilenmekte olan deri hücreleri ölü dokuyu dışarı atmak ister, ancak yağlı bir yapısı olduğu için ölü deri dokuları kafa derisine yapışarak kalmaktadır.

Bebeklerde konak genel olarak sadece kafa derisinde meydana gelse de bazı bebeklerin kaşlarında, genital bölgelerinde ve koltuk altında da olabilmektedir.

Bebeklerde Konak Nedenleri

Bebeklerde konak nedenleri ile annenin bebeğinin temizliğine özen göstermesi arasında bir ilişki saptanmamıştır. Bu durumun nedenlerinden bazıları;

 • Derinin aşırı yağ üretmesi (sebum fazlalığı)
 • Banyodan çıktıktan sonra bebeğin kafasının kurulanmamış olması
 • Annenin gebelik sürecinde doğru ve yeterli beslenmemiş olması
 • Ailesel yatkınlık
 • Vitamin eksikliği
 • Bebeğin alerjiye yatkın bir vücudunun olması
 • Oda sıcaklığının normal düzeyde olmaması (normal düzey 22 – 24 derece aralığıdır)
 • Bebeğin başının sık sık kapalı kalması ve bu sebepten kafa derisinin yeterince hava alamaması şeklindedir.

bebeklerde-konak-1

Bebeklerde Konak Belirtileri

Bebeklerde konak belirtileri şu şekildedir:

 • Kepeğe benzeyen ancak daha büyük yapıda saçlı derinin pullanması
 • Deri pulcuklarının sarı ve beyaz renkte olması
 • Bebeğin saçlarının zaman zaman kötü kokması
 • Pul pul dökülmenin katmanlı bir yapıda olması
 • Bazı bebeklerde durumun daha ciddi bir tablo halini alması nedeniyle kaşınma ve tahrişe bağlı kızarıklık
 • Şiddetli tablolarda bebeğin huzursuzluk yaşaması, kendini konforlu hissetmemesi

Belirtilerin şiddetli olması halinde eğer nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bir dermatoloji uzmanından yardım alabilirsiniz. Bu tip problemler için bebeklere özel üretilmiş saç bakım ürünleri bulunmaktadır. Doktorunuz uygulamanın nasıl olması gerektiği konusunda size bilgi verecektir. Hem uygulamalara hem de konak oluşumunu arttırabilecek nedenleri ortadan kaldırmak adına çaba göstermelisiniz.

Konak Belirtilerini Gidermek İçin Neler Yapılabilir?

Konak sorunu yaşayan bebeğinizin sorununun şiddetli bir hal alması onu ciddi anlamda rahatsız edebilir. Basit düzeyde konak problemi için bebeğiniz hiçbir rahatsızlık duymuyorsa herhangi bir müdahalede bulunmak zorunda değilsiniz. Çünkü bu durum genel olarak bebek 3 aylıkken ortaya çıkıp daha sonra bebek 1 yaşına geldiğinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ancak elbette ki huzursuzluk, kendini kötü hissetme, kafa derisinin tahriş olması, kızarıklık, kaşıma isteği duyan bebekler için duruma müdahale etmelisiniz.

Tedavi olmayı şiddetli bir hal almadığı sürece gerektirmeyen konak problemi için evde yapabileceğiniz saç bakımı için konak önleyici şampuan ve kremler kullanabilirsiniz. Bu ürünler arasından seçim yaparken önem vermeniz gereken birtakım durumlar vardır. Bunlar:

 • Hipoalerjenik türde olmalı
 • Dermatolojik olarak test edilmiş ve bebekler açısından herhangi bir sağlık problemine yol açmayacağı onaylanmış olmalı
 • Paraben gibi bebeğiniz için zararlı olabilecek maddeler içermemeli
 • Yapısı nemlendirici olmalı ve sık sık bebeğinizin saçını yıkadığınız zaman kuruluk sorununa yol açmamalı
 • Durulama sırasında çok fazla su gerektirmemeli

Dikkatli olmanız gereken noktalardan biri de yetişkinlerin sıklıkla yaptıkları hatalardan biri olan yetişkinlerde kepeğe karşı etkili olduğu bilinen şampuan ve kremleri bebeğiniz üzerinde denemektir. Bu tür ürünler henüz cildi hassas olan bebeğiniz için tahriş edici ve zarar verici olabilir. Aynı şekilde içerisinde steroid, mantar önleyici, salisilik asit ve paraben içeren şampuanları da kullanmamalısınız.

Seçim yapma konusunda eczacınızdan ya da doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Şampuan ve krem uygulamasını ilk başlarda her gün daha sonra 2-3 günde bir tekrarlamalısınız. Ilk olarak şampuan uygulaması ve daha sonra çok yumuşak ve hassas davranarak kremi bebeğinizin saç diplerine iyice yedirmelisiniz. Bebeğinizin henüz kafa kemikleri tam olarak gelişmediği için nazik davranmak önemlidir.

Kesinlikle banyo sonrasında ya da öncesinde bebeğinizin ölü kafa derisini ellerinizle, tırnaklarınızla kazıyarak atmaya çalışmamalısınız. Bu durumda bebeğinizin kafa derisi kızararak tahriş olabilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeklere özel üretilmiş konak önleyici şampuan ve kremler vardır. Doktor kontrolünde bu ürünler kullanılabilir.

Eğer bebek başını tutmaya, kaşındığını belli etmeye çalışıyorsa ve kızarıklık varsa bebek rahatsız oluyor demektir.

Saçtaki konağı geçirmek için bebeklere özel konak önleyici krem ve şampuan kullanabilirsiniz. Başlarda her gün, belirtiler azalınca 2-3 günde bir saçları yıkayabilirsiniz.

Konak bir hastalık değildir. Bebeğinizin cildi çok fazla yağ ürettiği için bu durum görülmektedir. 1 yaşına kadar azalarak geçebilir.

%d blogcu bunu beğendi: