Bebeklerde Kolik

Bebeklerde kolik, genel olarak doğumu takip eden ilk günlerde ya da ikinci haftadan sonra ortaya çıkmaktadır. Bebeğin çok ciddi şekilde vücudunu kastığı ve ağlama krizlerine girdiği bu problem özellikle ilk defa anne baba olan ya da ilk defa bir bebeğinde bu gibi bir problem ile karşı karşıya kalan ebeveynleri oldukça fazla endişelendirmektedir.

Bu durum tıp literatüründe bir hastalık belirtisi ya da hastalık olarak algılanmamaktadır ve bebeklerin %20’lik bir kesiminde görüldüğü saptanmıştır. Bebeğinizde kolik probleminin olup olmadığını anlamak için onu gözlemlemeli ve ardından bu durumu hızlı bir şekilde atlatabilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bebeklerde Kolik Belirtileri

Bebeğinizde kolik olup olmadığını anlamanın yolu ağlama ve kasılma nöbetlerini iyi bir şekilde gözlemlemektir.

 • Bebeğiniz henüz 3 – 4 aylık değilse
 • Belirtiler daha çok akşam saatlerinde ortaya çıkıyorsa
 • Ağlama nöbetleri günün hemen hemen aynı saatlerinde ortaya çıkmaya devam ediyorsa
 • 3 gündür bu tip belirtileri görmeye devam ediyorsanız
 • Ani olarak ortaya çıkan ağlama nöbetleri bebek gaz çıkardıktan sonra aniden duruyorsa
 • Günde ortalama 3 saat boyunca bebeğiniz ağlama, kasılma ve huzursuzluk problemleri gösteriyorsa bebeğinizde kolik olabilir.

Kolik bebeklerdeki ağlama krizleri çok ciddi boyuttadır. Burada normal bir bebek ağlamasından çok daha farklı bir ağlama türünden söz edilmektedir. Çok nadir de olsa kolik bebekler ağlamayı 24 saat devam ettirebilmektedir.

Eğer bebeğinizde kolik problemi dışında başka herhangi bir sağlık problem gözlemlemiyorsanız bu durum genel olarak herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan 3. Aydan itibaren azalarak geçer.

bebeklerde-kolik

Kolik Bebekler Nasıl Sakinleştirilir?

Bebeğinizin kolik varsa genellikle bir doktora görünmesi gerekmez. Kolik bebekler için doktorlar genellikle size şunları tavsiye eder:

 • Çok ağladığında bebeğinizi kaldırın veya kucaklayın
 • Hava yutmasını ve gaz sanıcısının artmasını önlemek için beslenme sırasında bebeğinizi dik tutun
 • Bebeğinizi omzunuzun üzerinden nazikçe dik konumda sallayın
 • Bebeğinizi beşiğinde hafifçe sallayın veya bebek arabasına koyup ileri geri arabayı hareket ettirin
 • Bebeğiniz suyu seviyorsa ılık bir banyo yaptırın
 • Arka planda radyo veya TV gibi hafif seslerle dikkatini dağıtmaya çalışın
 • Antikolik damlalar ve bitkisel ve probiyotik takviyeler doktorunuzun önerisi ile kullanılabilir
 • Bebeğinizi emzirirken sütünüzü gazlı hale getirebilecek asitli ve baklagiller gibi yiyecekleri daha kısıtlı tüketin. Bu tür besinlerin içeriği sütünüz ile bebeğe geçerek gaz sancısı şikayetini arttırabilir.
 • Yapabilecekleriniden biri de omurilik manipülasyonu ve kraniyal osteopati adı verilen teknikleri bebeğinize uygulamaktır. Kraniyal osteoptai; bebeğinizin kafatasına onu incitmeyecek şekilde hafif bası uygulamak anlamına gelmektedir. Omurilik manipülasyonu ise bebeğinizin omurgasına hafif bası uygulamaktır. Bu tekniklerin en doğru uygulanış biçimi için doktorunuza danışmalısınız.
 • Kolik bebekler en çok gazı tamamen çıkarıldığında rahatlamaktadır. Bebeğinizin gaz problemini rahatlatmak için beslenme sonrasında sizin diğer anne ve babalara göre daha fazla efor harcamanız bebeğinizin şikayetlerini hafifletebilir.
 • Ağlama nöbetleri sırasında sabırlı bir şekilde bebeğinizi rahatlatmak için şefkatli davranmalısınız. Bebeğinize asla kızmamalı ve bağırmamalısınız. Bu esnada bebeğiniz sizin sevginize ve ilgilinize çok ihtiyaç duymaktadır, kızmak ve bağırmak daha çok korku yaşamasına ve ağlama krizlerinin daha da uzun sürmesine sebep olabilir.
 • Bebeğinizin susuz ya da aç olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bebeğiniz memeden emmeyi reddeder şekilde davranıyorsa kolik bebekler için özel üretilen antikolik biberon kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bebeğinizi doyurduktan sonra antikolik özelliği olan bir emzik ile bebeğinizi sakinleştirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Kolik bebeklerde bebeğin hava kabarcıkları yutmamasına daha çok özen göstermek gerekmektedir. Biberonu çalkalarken kabarcık olmamasına, bebeğinizi az az ve sık sık beslemeye, bebeğinizi aşırı beslememeye ve gereğinden fazla aç beklememesine dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz özellikle açken sürekli olarak meme aradığı için ağzını açıp kapatıp duracaktır. Bu durumda gereğinden fazla hava yutarak fazla gaz problem yaşayabilir. Bu durumda kolik belirtileri daha şiddetli bir hal alabilir.
 • Bebeğinizin kendini rahat hissetmesini sağlamalısınız. Ona şarkı söyleyebilir, ninni söyleyebilir veya masal anlatabilirsiniz. Annesinin kucağında sesini duyan bebekler daha kolay bir şekilde sakinleşebilir. Bebekler ömürlerinin ilk yıllarında annesinin kokusu ve varlığı ile kendisini güvende hissettiği için bebeğinizin rahatlaması adına sabırlı bir şekilde kendi varlığınızı ona hissettirmeli ve güvende olduğunu anlamasını sağlamalısınız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Az az ve sık sık beslemeli, gaz problemi yaşamaması içn dikkatli olmalısınız. Anne sütünden de bebeğinize gaz yapıcı gıdalar geçebilir. Yediklerinize bu nedenle dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizi kucağınıza alıp sakince ninni söyleyebilir ve gazını çıkarmak için sırtına masaj yapabilirsiniz. Sizin sakin ve sabırlı olmanız çok önemlidir.

Bebeğinizi emzirmeyi ya da antikolik özelliği olan bir emzik veya biberonu ağzına vermeyi denemelisiniz.

Bebeğinizin gündüz değil, gece uykusu almasına ve gaz sancısı oluşturabilecek durumların en minimum düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz.

%d blogcu bunu beğendi: