Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir; sorusunun yanıtını arıyorsanız ilk olarak bebeğinizi iyi bir biçimde gözlemlemelisiniz. Bebeğinizde eğer;

 • Kabızlık 3 gün ve daha fazladır devam ediyorsa
 • Bebeğinizde kabızlıkla birlikte iştahsızlık problemi de görülüyorsa
 • Karın ağrısı yüzünden bebeğiniz huzursuzlanıyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğinizde bu durumun en genel sebebi anne sütü ile beslendiği dönemde yeterince su içirmemenizdir. Vücudunda yeterli sıvı olmadığı için dışkı bağırsaklarda kuruyabilir.

Bebeklerde kabızlık probleminin ortaya çıkma nedenlerinden biri de ani hava değişimleri, mevsim geçişlerinin olduğu zamanlardır.

Bebeğiniz eğer kabızlığı ilk 6 aylık döneminde yaşıyorsa anne sütünün yanı sıra bol miktarda su içirmelisiniz. Eğer ilk 6 aydan sonraki dönemde ise sebze ve meyve püreleri ile lif bakımından zengin olan gıdalar vererek bebeğinizin kabızlık problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

bebeklerde-kabizliga-ne-iyi-gelir

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir: Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anne ve babalar bebeklerinde kabızlık meydana geldiğinde endişelenerek durumu gidermek için neler yapabileceklerini merak edebilir. İlk olarak bu durumun sebeplerinin neler olabileceğini düşünmeli ve bu problemin tekrarlamasını engellemek ya da daha kötü bir hal almasını engellemek için sebebi mutlaka ortadan kaldırmalısınız.

Günümüzde bebeklerini anne sütü ile beslenmesi gereken dönemde mama ile bebeğini besleyen çok sayıda anne baba bulunmaktadır. Bebeklerde görülen kabızlığın en büyük sebeplerinden biri hazır mama ile beslenmeleridir. Bebeğinizi eğer hiçbir sağlık probleminiz yoksa anne sütü ile beslemelisiniz. Özellikle bağışıklık sisteminin sağlam temeller üzerine kurulabilmesi için bebeğinizin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir.

Bebeklerde Kabızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Yetişkinlerde kabızlık için bitki çayı tüketimi yaygın görülen bir durumdur. Bazı bitkiler kabızlık probleminizi hızlı bir şekilde çözebilir. Ancak bebekler için bitki çayı tüketmek henüz bağırsakları yetişkinlerinki kadar gelişmiş olmadığı için zararlı olabilir. Aynı zamanda yetişkinlere göre verilen küçük dozda bitki çayları bile bebeğiniz için yüksek doz anlamına gelebilir.

Bu nedenle bebeğinize kabızlık için bitki çayı vermemeli ve bir doktora danışarak kilosuna, yaşına uygun tedavi olmasını sağlamalısınız. Bebeğinizin kabızlık sorunu için hangi bitki çaylarını tüketebileceğini ve bunun miktarının ne kadar olması gerektiğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz.

Sıvı Alımını Destekleyin

Bebeğinize yeterince su içirdiğinizden emin misiniz? Özellikle ilk gebeliğinizde bebeğinize anne sütünün yanı sıra su vermeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bebeğiniz yeterince su içmediğinde sadece bağırsaklarında süt olması kabızlığa sebep olabilir.

Bunun için küçük bir çay kaşığı ya da alıştırma sulukları ile bebeğinize az az sık sık su verebilirsiniz.

Doktorunuza Danışın

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir, diye merak ediyorsanız ve eğer problem 3 günden daha fazladır devam ediyorsa bunun için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebeğinizin kabızlık problemini yaşamasının muhtemel sebepleri:

 • Enfeksiyon kapmış olmak
 • Ek gıdaya geçiş döneminde aceleci davranmak
 • Katı gıdaları yeterince sulandırmadan yedirmek
 • Demir ilacının kullanılıyor olması
 • Mama verildiğinde yeterince sulandırılmamış çok koyu olması
 • Yanlış beslenme
 • Anne sütünden sonra inek sütü vermek
 • Annenin kabızlık probleminin olması

Annenin kabızlık probleminin olması beslenme tarzından ileri geliyorsa bu durumda anne sütünün içeriği de bebeğinizde kabızlığa olabilir.

Bunun dışında ne olursa olsun bebeğinize ilk 1 yaşına kadar asla inek sütü vermemelisiniz. Henüz bağırsakları inek sütü sindirebilecek durumda değildir. Bunun yerine su ile seyrelterek keçi sütü verebilirsiniz. Anne sütüne en yakın süt keçi sütü olduğu için bebeğiniz keçi sütünü sindirmekte çok zorluk çekmeyecektir. Ancak bebeğinizin keçi sütüne alerjisinin olup olmadığını kontrol etmek için keçi sütünü kontrollü bir şekilde vermelisiniz.

Bu konuda aile sağlığı merkezindeki ebelerden nasıl anne sütünden katı gıda ve keçi sütüne geçiş yapmanız gerektiği ile ilgili eğitim alabilirsiniz.

Yenidoğan Dışkı Takibi

Anneler mutlaka yenidoğan bebeklerinde dışkı takibi yapmalıdır. Bez değiştirilirken dışkının çok koyu olması, renginin koyu olması, sert olması, taneli olması, kokusunun kötü olması gibi durumlar kabızlık göstergeleridir.

Bebek eğer dışkı yaparken zorluk çekiyorsa ama dışkının kıvamı normalse yenidoğanlar için bir sorun yoktur. Henüz bebeğinizin bağırsak kasları yeterince gelişmediği için zorlanma normaldir. Ancak kıvamı sert ve taneli ise kabızlık olduğuna karar verebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeğinizi gözlemleyerek neden kabızlık problemini yaşadığını tespit etmeye çalışmalı, sebebi ortadan kaldırmalı ve eğer yine sorundan kurtulamıyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Bebek kabız olduğunda bol miktarda su içirmelisiniz. Eğer ek gıda verme dönemindeyseniz lifli sebze içeriği olan püreler bağırsakların çalışmasına yardımcı olabilir.

Bebeklerde kabızlık problemini doğal olarak gidermek için sıvı alımını desteklemelisiniz. Eğer bu şikayet 3 günden fazla sürüyorsa mutlaka bir hekime danışarak sebebini kontrol ettirmelisiniz.

Ek gıdayı verirken aniden fazla miktarda vermek bebeklerde kabızlık gibi sindirim problemlerine yol açabilir. Doğru hareket etmek için aile sağlığı merkezinizde çalışan ebe ya da hemşirelerden eğitim alabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: