Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

Yeni anne baba olan bireylerin bebeklerinde sıklık isilik probleminin baş göstermesi sonucunda bebeklerde isilik nasıl geçer, sorusunu merak etmiş olabilirsiniz. Bebeklerde isilik ter bezlerinin ortamın sıcaklığı yüzünden tıkanması sebebi ile ortaya çıkar. Bu nedenle en çok yaz aylarında ya da evinizde kışın kaloriferlerin çok yüksek sıcaklıkta odayı ısıtması sonucunda bu durum ortaya çıkmaktadır.

Hafif düzeyde geçici olan isilik problemi çok daha yoğun olursa bebekte kaşıntı, karıncalanma, su toplamış yaralar gibi birtakım belirtiler vermeye başlayabilir. Problemin bu denli daha ağır bir tabloya dönüşmemesi adına bebeğinizin bulunduğu oda sıcaklığını 20-24 derece aralığında tutmalısınız. En ideal oda sıcaklığı bebekler için 22 derecedir. Bundan daha yüksek olduğunda bebeğinizin vücudu isilik oluşturabilir.

Bebeklerde İsilik Neden Olur?

Bebeklerde isilik nasıl geçer, sorununuza çözüm arıyorsanız bunun için ilk olarak bebeklerde isilik neden olur sorusunun yanıtını bilmelisiniz. Bebeğinizde isiliğe sebep olan durum en çok terleyen yerler olan;

 • Boyun
 • Baş
 • Deri kıvrımının olduğu yerlerde görülmektedir.

Bu kısımlar teri ve nemi vücutta daha fazla tuttuğu için isilik belirtileri buralarda daha yoğundur. Bunun dışında sırt ve yüzde de kırmızı noktalar oluşabilir. Hatta bu duruma sıcaklık yüzünden küçük çocuklarda da rastlanmaktadır.

bebeklerde-isilik

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer: Çözüm Önerileri

Bebeklerde isilik nasıl geçer, diye baktığımız zaman bu duruma birkaç müdahalede bulunarak evde sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak eğer isilik problemi çok daha ciddi bir sorun haline geldiyse, sürekli olarak çözüm önerileri denediğiniz halde görülmeye devam ediyorsa ve belirtiler su toplaması gibi çok ciddi bir boyuttaysa mutlaka bir doktora danışarak durumu bildirmelisiniz.

Çözüm önerileri:

 • Bebeğinizi oda sıcaklığının 20 – 24 derece aralığından daha sıcak olan bir ortamda bulunmasını engellemelisiniz. Eğer oda sıcaklığı bundan daha fazla ise ısıyı düşürmek için klimayı bir süre çalıştırabilirsiniz. Ancak direkt olarak klimayı bebeğinizin olduğu tarafa doğru tutarak üşütmesine yol açmamalısınız. Odanın genel hava sıcaklığını düşürmek için çabalamak bebeğiniz için daha sağlıklıdır.
 • Çok dar ve aşırı kalın olmayan daha rahat giysiler bebeğinizin vücudunun hava almasını sağlar. Aynı zamanda bebeğinizin kıyafetlerinin pamuklu kumaş olmasına dikkat etmelisiniz. Pamuk nefes alan ve terlemeyi en aza indirgeyen tekstil malzemelerindendir.
 • Bebeğinizi kundakladıysanız, kanguruya koyduysanız bunları çözüp bir süre rahat bir şekilde uzanmasını sağlamalısınız. İsiliğin olduğu zamanlarda bebeklerde bunalma ve kaşıntı gibi durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle ara vermek bebeğinizi rahatlatacaktır.
 • İsilik problemi olan bebeklere ılık su ile duş aldırmak da çok iyi gelecektir. Bebeğinizi sabun kullanmadan sıcaklanmaktan kurtulup rahatlaması için duş aldırabilirsiniz. En çok kıvrım yerlerini yıkayıp buralardaki teri almalısınız ve iyice kurulanmasını sağlamalısınız.
 • Bebeğiniz terledikten sonra isilik ortaya çıktıysa kıyafetlerini temiz, kuru ve pamuklu giysiler ile değiştirmelisiniz. Terli kıyafetler içerisinde durmaya devam etmek bebeğinizin rahatsızlığını daha da arttıracaktır.
 • Bebeğinizde isilik oluşumunu gördüğünüzde anne ve babaların sıklıkla yaptıkları hatalardan biri olan bebe yağı, nemlendirici ya da pudra kesinlikle kullanmamalısınız. Bu şekilde bebeğinizin derisinin gözenekleri kapanacağı için bebeğinizin cildine zarar vermiş olursunuz ve belirtilerin kötüleşmesine yol açabilirsiniz.
 • Bebeklerde isilik nasıl geçer sorusunun yanıtlarından biri de eğer ortam sıcaklığına müdahalede bulunamıyorsanız örnek olarak sobanın yandığı bir yerde duruyorsanız bebeğinize serin kıyafetler giydirmelisiniz ve sık sık vücudunu nemli havlu kullanarak rahatlatmalısınız. Ancak asıl bebeğinizin iyiliği için yapmanız gereken serin bir ortama geçerek bebeğin bu tür sıcak bir yerde durmasını engellemektir.
 • Bebeğinizin serinlemesi için duş aldırdıktan sonra vücuduna doğal aloe vera jeli sürebilirsiniz. Soğuk doğal gül suyu da bebeğinizin vücudunu serinletmek için kullanabilecekleriniz arasındadır. Ancak sentetik ürünlerin pek de yardımcı olmayacağını bilmelisiniz.

İsilik Geçmezse Ne Olur?

Bebeklerde isilik problemi eğer tedavi edilmezse ya da yapılan müdahalelere rağmen geçirilemezse giderek daha fazla bölgeye kırmızı noktaların yayıldığı görülecektir.

Bu durum başlarda çok daha kolay önlenebilir haldedir. İlerledikten sonra bebeğiniz daha fazla rahatsızlık duymaya ve huzursuzlanmaya başlayacaktır.

Tedavi edilmediğinde ciltte kabuklar, su baloncukları, enfeksiyon vb. birtakım deri hastalıkları gelişebilir.

Bu nedenle çözüm önerileri denemeleriniz işe yaramıyorsa mutlaka bu durumun sebebini öğrenmek için hekiminize başvurmalısınız.

 

22 Aralık 2021

Otizm

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeklerde isilik oluşan bölgeyi ılık su ile yıkayıp kuruladıktan sonra doğal olmak şartı ile aloe vera ya da gül suyu sürülebilir.

Kıyafetlerinin pamuklu ve ince olmasına özen göstermelisiniz. Kundak veya kanguruyu çözerek bebeği yatırmalısınız. Ilık su ile duş aldırmalı ve ortamın sıcaklığının 20-24 derece olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin yüzünü ılık su ile yıkayın, kıyafetlerini ince olacak şekilde soyun. Ardından yüzüne doğal gül suyu veya aloe vera sürün.

Bebeklerde isilik ortamın sıcaklığına bağlı olarak devam edecektir. Bu problemi çözmeden ortadan isiliği kaldırmak pek de mümkün değildir.

%d blogcu bunu beğendi: