Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde geniz akıntısı geriye doğru burundan akıntı olması şeklindedir. Bu belirtinin yanında genel olarak boğaz kaşıntısı hissi ve öksürük görülmektedir. Bu sorunlar ortaya çıktığı zaman fark edilir edilmez bebeğin rahatlaması ve hastalığın ilerleyerek tehlikeli bir boyuta ulaşmaması adına zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Vücudun doğal olarak ürettiği mukus adı verilen salgı insanlarda bölgenin ıslak olmasını ve bazı zararlı maddelerin burada tutularak hayati organlara kolay bir şekilde ulaşmasını engellemek amacı ile vardır. Örnek olarak burundaki mukus salgısı hava içerisindeki toz vb. partiküllerin tutulmasını ve akciğerlere inmesini engelleyici bir hava filtresi gibidir. Çeşitli hastalık durumlarında mukus salgısı artar. Bunun ana sebebi de vücudun salgı yoluyla mikropları dışarı atmaya çalışmasıdır.

Buradan bu durumun bir tür savunma mekanizmasından kaynaklandığı anlamını çıkarabiliriz. Vücudumuzun tek başına sadece mukus ile hastalıklarla savaşması çok zorlayıcı ve yeterli değildir. Bu nedenle hekime danışarak bebeğinizdeki mukus salgısının artmasındaki ve geniz akıntısının ortaya çıkmasındaki ana hastalık sebebi tespit edilmeli ve buna göre bir tedavi uygulanmalıdır. Bebeğinizin kolay hasta olmasını engellemek için ilk 6 ay sadece anne sütü; bundan sonra iki yıla kadar ek gıdanın yanı sıra azaltılarak anne sütü ile beslenmeye devam edilmesinin önerildiğini unutmamalısınız.

bebeklerde-geniz-akintisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı

Bebeklerde geniz akıntısı genel olarak mevsim geçişlerinde, soğuk algınlığı hallerinde, çok kuru havanın olduğu bir ortamda gerçekleşmektedir. Bu nedenle bebeğinizi bu tür rahatsızlıklardan korumak adına bulunduğu odanın nemine, sıcaklığına ve mevsim geçişlerinde uygun kıyafetler ile soğuktan korunmasına dikkat etmelisiniz. Bebeklerde geniz akıntısı olduğunun belirtileri;

 • Ağızdan nefes alma
 • Burnun tıkanık olması
 • Sık sık öksürme
 • Ciğerlerde hırıltılı ses olması
 • Nefes almada güçlük çekme
 • Huzursuzluk
 • Öksürükle birlikte tükürükte mukus olması (balgam çıkarma) şeklinde olabilir.

Tüm belirtiler her bebek için kesin görülecek diye bir şey yoktur. En belirgin durumlar öksürük ve balgamdır. Bunları fark ettiğiniz zaman bebeğinizi doktora götürmelisiniz.

Alerji

Bebeklerde geniz akıntısı probleminin en genel sebeplerinden biri alerjik reaksiyonlardır. Bebeğinizin;

 • Polen
 • Ek gıdalar
 • Süt
 • Yün
 • Çamaşır deterjanı
 • Ev tozu vb. maddelere alerjisi olabilir.

Bu durumda mukus salgısı artabilir ve geniz akıntısının yanı sıra başka bebeğinizi rahatsız edici belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durumun bir süre boyunca devam etmesi bebeğinizde astım ve egzama gibi kalıcı rahatsızlıklara sahip olmasına sebep olabilir. Aynı zamanda alerji etkenine sürekli olarak bebeğiniz maruz kaldığında bağışıklık sistemi zayıflayarak hastalıklara kolay yakalanır bir hale gelebilir.

Tüm bu durumları engellemek adına 2-3 ay boyunca devam eden üst solunum yolları şikayetinde bebeğinizi doktora götürmelisiniz. Kısa süreli bir alerji testi ile bebeğinizin hangi etkenlere duyarlı olduğunu doktorunuz tespit edecektir. Bundan sonraki süreçte bebeğinizin alerjisinin olduğu maddeleri ondan olabildiğince uzak tutmaya özen göstermelisiniz.

Soğuk Algınlığı

Bebeklerde geniz akıntısı sebepleri arasında yaygın görülenlerden biri de soğuk algınlığıdır. Bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için mevsime uygun kıyafetler giydirmeli ve pamuklu ürünler tercih etmelisiniz. Pamuk nefes alan yapısı ile terleme ve ani soğuk havaya çıkma gibi durumlarda bebeğinizin soğuk almasını engelleyebilir.

Bunun dışında bebeğinizi 7-10 günde bir banyo yaptırmanız yeterlidir. Sık sık bebeğinizi yıkamamalısınız. Duş sırasında kullandığınız suyun ılık olmasına ve oda sıcaklığının 23 derecenin altında olmamasına dikkat etmelisiniz.

Sinüzit

Bebeklerde görülen en sık sinüzit sebepleri tozlu havaya uzun süre maruz kalmak, bebeğin sigara dumanına maruz kalması ve bebeğinizin bulunduğu odanın kalorifer ya da klima nedeniyle kuru olmasıdır.

Bunları engellemek adına odanıza küçük bir buhar makinesi alabilir ve arada sırada bunu çalıştırarak kuru havayı nemlendirebilirsiniz. Ancak bunun çok fazla olmamasına ve rutubet oluşumuna yol açmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Basit ölçü aletleri kullanarak odanın nemlilik seviyesini dijital göstergeler yardımıyla ölçebilirsiniz.

Bunun dışında kullandığınız klimanın havayı kurutup kurutmadığına dikkat etmeli, odayı da sık sık havalandırarak toz birikimini engellemelisiniz.

Bebeğinizin yanında asla sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlara bebeğinizi sokmamalısınız. Sigara dumanı bebekler için pek çok açıdan sağlığı için çok tehlikelidir.

22 Aralık 2021

Otizm

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Geniz akıntısının kesin çözümü için ilk olarak bebeğinizi bir doktora götürerek problemin nereden kaynaklandığını ve doktorunuzun önerdiği tedaviyi öğrenmelisiniz.

Ağızdan nefes alma, tükürükte balgam görme, öksürük en belirgin geniz akıntısı göstergeleridir.

Geniz akıntısının sebebini öğrenmek bu sorunu çözmek için en doğru yoldur. Bunun için hekime danışmalısınız ve hekiminizin önerdiği bitki çayları ile tedaviyi destekleyebilirsiniz.

Geniz akıntısı probleminin sebebine göre hekiminiz ilaç reçete edecektir. Bebeğinizi doktora götürmeden ona ilaç vermeniz doğru değildir.

%d blogcu bunu beğendi: