Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Sağlıklı işleyen bir sindirim sistemi ile günde 15-20 kez gaz çıkarılabilir. Bebeklerde ise bu sayı daha fazladır. Çeşitli sebepler ile bağırsaklarda biriken gaz dışarı atılamaz ise bu gaz sancılarına sebep olur. Bebeklerde gaz sancısı hem bebeği hem anne ve babayı huzursuz eder.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? Gaz sancısı çeken bebeğin karnına aralıklı ılık bez koymak, sırtını ve karnını zeytinyağı ile ovmak biraz olsun rahatlatacaktır. Bebek sancılandığı zaman hafif bir şekilde sallamak, kucakta gezdirerek sırtını ovmak huzursuzluğunu azaltacaktır. Gaz sancılarını azaltmak için doktorun tavsiye etmediği hiçbir ilaç verilmemelidir.

Bebekte gaz sancısını gidermek için sık sık ve az miktarlarda beslemek gerekir. Anneler emzirdikleri süreçte gaz yapan yiyecek tüketmemelidir. Beslenme sonrasında bebek yarım saat kadar yarı oturur pozisyonda tutulmalıdır. Biberon ve emzik verilirken içindeki hava boşaltılmalıdır. Ek besinlere geçmeden bebek mümkün olduğunca uzun süreli emzirilmelidir.

Bitkisel yöntemlerde gaz sancısını azaltacaktır. Yarım çay kaşığı rezene tohumu kaynatılarak bebeğe verilebilir. Bunun yanı sıra çörek otu da şikayetleri azaltacaktır. Gaz çıkarırken sorun yaşayan bebek için bu durum sürekli olmaya başlar ise bebek sıkıntı yaşayacaktır. Zaman zaman bebeği sürekli ağlatan gaz sancıları olabilir. Bu durumda doktor gaz için rahatlatıcı damla verebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Belirtileri

Ebeveynlerin en çok zorlandığı an, bebeklerinin ağlama ve huzursuzluklarının sebebini bilememektir. Bazı belirtiler ile bebeğin rahatsızlığının nedeni anlaşılmaya çalışılır. Bebeklerde gaz sancısı ve belirtileri şöyle sıralandırılabilir:

 • Gaz sancısının en önemli belirtisi bebeğin bacaklarını içe doğru çekerek ağlamasıdır.
 • Gergin ve şişkin bir karın bölgesi de gaz sancısı olduğunu gösterir.
 • Beslenirken rahatsızlık duyan ve devam edemeyen bebekte de gaz sancısı olduğu hissedilir.
 • Beslenme sonrasında bebekte bu belirtiler görülüyor ve sakinleşmesi zor oluyor ya da çok uzun sürüyor ise gaz sancısı olduğu düşülmelidir.
 • Bebek eğik bir şekilde pozisyon alır ve uyaranlara ani tepki vermektedir.

Gaz sancısı sonucu ağlama krizleri, genel olarak bebeğin açlık hissi ile karıştırılmaktadır. Bebek ağladığı zaman beslemeye devam ediliyor ise bu sebeple de gaz sancısının farkında olmadan artmasına sebep oluyor olabilirsiniz. Bu nedenle gazı olup olmadığının iyi gözlemlenmesi gerekir. Bebek 2 ya da 3 saat aralar ile emzirilebilir.

Zaman zaman bebeklerde uzun süreli ağlamalar görülür. Bu problem kolik olarak da adlandırılır. Başlıca sebeplerinden bir gaz çıkaramama sorunudur. Kolik hastalığı bebeklerde 2 ya da 3 aylıkken başlar ve genel olarak bebek 3 aylıkken sona erer. Böylesi durumlarda sorunun kaynağını bulmak için bir doktor muayenesi gerekir. Bebekte kolik durumunun gaz sancısı kaynaklı olup olmadığı bu şekilde tespit edilebilir.

Sürekli ağlama nöbetlerinin sebebi, bebekte orta kulak enfeksiyonu, fıtık, idrar yolları enfeksiyonu da olabilir. Bu sebeple mutlaka bir doktor muayenesinden geçmelidir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedenleri

Bebeklerde gaz sancısı nedenleri üzerine pek çok fikir geliştirilmiştir. Bu şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin henüz gelişmemiş olan sindirim sistemi dışardan gelen etkenlere karşı fazlası ile duyarlıdır.
 • Sindirim fonksiyonları esnasında bağırsakların aşırı kasıldığı görülür. Bununda gaz sancısına neden olduğu düşünülür.
 • Anne eğer gergin ve huzursuz bir ortamda ise bu da bebeğe olumsuz yansır ve etkilerini bebeğin sindirimin etkilenmesi şeklinde de gösterebilir. Aşırı gazın tek nedeni besinler ve besin alerjileri değildir.
 • Özellikle gebe dönemde annenin kötü psikolojisi bebeğin kolik olmasına yani ağlama nöbetlerine sebep olabilir.
 • Emzirirken annenin gaz yapıcı besinlerden uzak durması gerekir. Bu yiyecekler anne sütü ile bebeğe geçerek gaz sancılarına sebebiyet verebilir.
 • Her emzirme esnasında annenin bir göğsünden emzirmesi tavsiye olunur. Çünkü emzirme başında verilen ilk süt içerisinde laktoz oranı yüksektir ve gaz sancısına sebep olur.
 • Anne sütü dışında mama ile beslenen bebeklere laktozsuz mama verilmesi önerilir. Laktozun gaz yapıcı etkisi vardır.
 • Bulunulan ortamda sıcaklığın çok düşük ya da yüksek olması da gaz sancısına sebep olabilecektir.
 • Bebeğin bezinin uzun bir süre ıslak kalması üşümesine sebep olabilecektir. Bu da bebekte gaz sancısına neden olabilir.

Bebeklerde Gaz Sancısında İlaç Tedavisi

Bebeklerde gaz sancısı gözlemlendiğinde besin alımı ve masaj gibi rahatlatıcı önlemler çoğu zaman yeterlidir. Yetersiz olduğu durumlarda, gaz sancısı nedeni ile ağlama ve huzursuzluk uzun sürer ise ilaç tedavilerine başlanabilir. Bebeklerde gaz sancısında ilaç tedavisi olarak, metsil adı verilen damla doktor tarafından verilebilir. Bu damlanın yanı sıra probiyotik damlaların bebeği daha çabuk rahatlattığı gözlemlenmiştir.

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Ebeveyn Psikolojisi

Bebek gaz sancısı çekerken, kucağa alma esnasında onunla konuşma tercih edilmemelidir. Keza uyaranlara karşı hassas bir zamanda olduğundan huzursuzluğu artacaktır. Daha sonra sakinleştirmek için yavaş bir ses tonu ile ona ilgi gösterilmelidir.

Bebek yatırılırken sıklık ile pozisyonu değiştirilmelidir. Bebek annenin kolu üzerine yatırılıp, karnına ufak hareketler ile masaj yapılır.

Her bebek için ilaç tedavileri ve ebeveyn yaklaşımları aynı düzeyde etki göstermeyebilir. Gaz sancısı için önerilenler denenmelidir. Ancak bu şekilde sonuç alınabilir.

Bebeklerde gaz sancısı zor geçen ve bebeği çok ağlatan bir rahatsızlıktır. Bu durumda anne, kendini bebeğine bakamıyor hissi ile kötü hissetmeye başlayabilir. Annenin yakın çevresi bebeğin gelişimi üzerinde durarak, bu sürecin geçici olduğu konusunda anneyi rahatlatmalıdır.

Bebek sıklıkla ağlama krizleri geçirdiğinde, ebeveyn psikolojik anlamda yorulur. Bebeğin sağlıklı geliştiğine dair ebeveynleri rahatlatmak bu sürecin stressiz atlatılmasına yardımcı olacaktır. Bebeğin gaz sancılarının neden olduğu huzursuz zamanların azalıp geçeceğini bilmek de anne babayı rahatlatır.

 

 

 

Bebeklerde Gaz Sancısı Önleme ve Alternatif Yöntemler

Gaz sancısını gidermek için pek çok yol denenebilir. Bebeklerde gaz sancısı önleme ve alternatif yöntemler:

 • Bebek sıcak sıcak havlu yastık ya da bez üzerine yatırılmalıdır. Bu uygulanırken bebek cildi çok hassas olduğundan, fazla sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Bebeğin karnı öncelikli olmak üzere tüm vücuduna uygulanmalıdır.
 • Bebeği beslemeden önce midenin rahatlaması için zaman geçmelidir. Sıklıkla beslemek midede şişkinlik ve gaza sebep olacaktır.
 • Bebek kucakta ya da beşikte sallanmalı, sırtı ovalanmalıdır.
 • Bazı bebekler uzun süreli uyuyabilir. Bu süre günde 3 saat üzerinde olmamalıdır.
 • Şekerli su gaz sancısını azaltmada etkili olabilir.
 • Aşırı ağlamanın sebepleri araştırıldıktan sonra yalnızca gaz sancısı ortaya çıkıyor ise annenin psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi sağlanmalı ve bu durumun geçici bir süreç olduğu konusunda çevresi tarafından destek sağlanmalıdır.
 • Anne diyeti ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu, gaz yapan yiyeceklerin azaltılmasının, bebeğin gaz sancısının azalmasında etkisinin olduğu görülmüştür.
 • Bitkisel çaylar verilirken, kullanılan doz iyi ayarlanmalıdır. Bu yolla gaz sancısı azaltılabilir ama bebeğin kalori seviyesini düşürme riski de mevcuttur.

Gaz sancısı 6. aya kadar kendi kendine çözümlenen bir rahatsızlıktır. Genel olarak küçük bir sorun gibi görünebilir ama anne ve bebek ilişkisini etkileyen duygusal durumlara sebep olur. Öncelikle anne ve babanın bu konuda bilinçli davranıp, ilerleyen sürede mutlaka geçeceğine inanması ve rahatlaması gerekir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Gaz sancısının en önemli belirtisi bebeğin bacaklarını içe doğru çekerek ağlamasıdır.

Gergin ve şişkin bir karın bölgesi de gaz sancısı olduğunu gösterir Beslenme sonrasında bebekte bu belirtiler görülüyor ve sakinleşmesi zor oluyor ya da çok uzun sürüyor ise gaz sancısı olduğu düşülmelidir.

%d blogcu bunu beğendi: