Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklik dönemi her anlamda zorlu geçen bir süreçtir. Beslenme saatleri ve takibi, aşı dönemleri, sindirim sorunları ile beraber diş çıkarma dönemleri de olmaktadır. Diş çıkarma çeşitli emareler ile hissedilir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri farklılık gösterse de birbiri ile benzerlik gösteren rahatsızlıklar da mevcuttur.En önemli belirtiler arasında:

  • Uykusuzluk
  • Kulaklarda ağrı
  • Ağızda pamukçuk gibi belirtiler genel belirtilerdendir.

Bebeklerde dişler 6 ay ile 3 yaş aralığında çıkmaya başlar. Diş çıkarma süreci bebekler arasında değişiklik gösterir. Bazı bebeklerin doğduğunda birkaç dişi çıkmış olurken bazı bebeklerde ise 1. yaş günlerine kadar diş çıkmamış olabilir. Anne ve babalar bu konuda tedirginliğe kapılmadan, her bebeğin kendine has bir gelişim sürecinde olduğunu görüp, soruları ile ilgili doktora danışmalıdır.

Bebekler doğduktan 3 ay süre sonrasında etrafı ağız yolu ile anlamaya, keşfetmeye çalışırlar. Etraflarındaki nesneleri ağızlarına alırlar tükürük salgılarında ise bir artış olur. Bu hareketler gözlemlendiğinde bebeklerde diş çıkarma olarak algılanabilir ama pek alakası yoktur. Bu bebeğin gelişim sürecinin bir parçasıdır. İlk dişler çıkış süresi göz önüne alındığında genel olarak 6.ayda çıkmaya başlar. Fakat 6 aylık süreyi aşması bebeğin gelişiminde problem olduğu anlamına gelmez. İlk olarak çıkan dişler alt kesici dişlerdir. Daha sonra diğer dişler çıkmaya başlar ve 3 yaşına kadar diş çıkarma süreci biter.

Bebeklerde Diş Çıkarma Süresinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş çıkarma dönemleri bebekler için biraz sıkıntılı bir süreçtir. Bebeklerde Diş Çıkarma Süresinde Nelere Dikkat Edilmelidir? Sorusunun cevabı düşünüldüğünde, dişin çıkacağı bölgede oluşan şişlik ve bebeğin ateşlenmesi sorunları için bazı önlemler alınabilir.

  • Anne ve babalar el hijyenlerini sağladıktan sonra yavaş bir şekilde bebeğin dişetlerine masaj yapabilirler. Masaj hem bebeğin rahatlamasını hem de dişin daha çabuk çıkmasını sağlar.
  • Soğuk bir bez de bebeğin dişetinin rahatlamasını sağlar. Diş halkalarında içi sıvı dolu olanlar tercih edilmelidir. Kullanılan malzemeler ağız içi ile temas ettiğinden kimyasal içerikli olmamalıdır.
  • Hafif seyreden ateş olağandır. Bu sebeple ateş devamlı kontrol edilmelidir. 38 derecenin üzerine nadir çıkar ve böylesi bir durumda bebeğinizi doktora götürmek önemlidir.
  • Ateşin kökeni bir enfeksiyon ise doktor buna yönelik bir tedavi başlar. Diş çıkarma esnasında bebeği rahatlatacağı düşünülen tablet, jeller doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Genel olarak içeriklerinde bulunan kimyasallar bebeğe zarar verebilecektir.

Bebeklerde ağız içi temizliğine dikkat edilmelidir. Bu dişin rahatlıkla çıkması için önemlidir. Zamanı geldiğinde çıkmayan dişler için hekime başvurulmalı ve bir tedavi planı uygulanmalıdır.

Bebekler 1 yaşına gelinceye kadar 8 adet süt dişi çıkmış olur. Rutin doktor muayenesi, ilk dişlerin çıkması ile başlamalıdır. Bebekler dış ortamlardan gelen bakterilere açıktır. Zararlı bakteriler nesneler ya da bebeğin ebeveynleri ve bebeğe bakan kişilerce bulaşabilir. Bu nedenle bebeğin bulunduğu ortamda hijyeni sağlamak önemlidir.

Bebeklerde Salya Artışı ve Diş Çıkarma

Bebekler büyürken sergiledikleri her hareket endişelenmemize sebep olabilir. Bazı hal ve hareketler gelişme sürecinde olduklarından normal karşılanmalıdır. Salya artışı genel olarak diş çıkarma döneminde oluşan tükürük salgısının artması ile ilgilidir. Ancak her salya artışı diş çıkarma ile ilgili olmayabilir.

Bebeğin burnunun tıkalı olması ve bu sebeple ağzı açık uyumak zorunda kalması salya artışının nedenlerindendir. Emzik kullanımı da bebeklerde salya artışını etkiler.

Beslenme ve bebeğin motor becerilerinin gelişmesi ile de ilintilidir. Salyanın artması bebeklerde ağız içi enfeksiyonların artması, alerji sindirim problemleri de bir diğer sebeptir. Diş çıkarma dışında bir sorun teşhis edilmiş ise ona göre tedaviye başlanır.

Bebeklerde 15-18 aylık dönemlerde ağız kasları geliştiği için salya probleminin azalması beklenir.  Bebeğin geçirdiği dönemlere göre ebeveynler değerlendirip gerektiğinde doktor kontrolüne başvurmalıdır.

Yüz kasları ile ilgili küçük egzersizler de salya artışını engelleyecektir. Bebeklerde salya artışını kontrol etmek için, fiziksel rahatsızlık olup olmadığına emin olmak gerekir. Eğer bir rahatsızlık söz konusu değil ise normal bir süreç olduğu değerlendirilmelidir. Bebeğin dişlerinin fırçalanması ise yutkunma refleksini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Biberon kullanımını uzun süreye yaymamalı, pipetle sıvı tüketmesi sağlanmalıdır. Keskin tatları olan besinler tüketildiğinde de bebekte salya salgısı artacaktır, bu nedenle bu besinleri bir müddet kısıtlamak iyi olacaktır.

Bebeklerde Diş ve Diş Eti Bakımı

Bebeklerin diş çıkardığı süreçte dişetlerini bir bez ile silebilirsiniz bu sayede nesneleri ısırarak dışardan aldığı bakterilerin ağız içerisinde birikmesini önlemiş olursunuz. Dişler çıkmaya başladıktan sonra yumuşak bir diş fırçası kullanılabilir.

Altı aydan önce diş fırçalamaya yapılmamalıdır. Diş kontrolleri ilk dişler çıktıktan sonra başlamalıdır. Bebeklerde diş ve diş eti bakımı, sağlıklı bir diş ve ağız yapısı için önemlidir. Bebek ağız sağlığı için günde iki kez fırçalanmalıdır ancak florürlü diş macunları yerine daha doğal diş macunları tercih edilmelidir. Düzenli diş bakımı ile damaklarda olabilecek rahatsızlıklar ve ağız içinde bakteri oluşumu sonucu oluşabilecek kokular önlenir.

İlave olarak beslenme sonrası bebeklere su içirilmesi de bakteri oluşumun önlemede etkilidir. Bebeklerde biberon kullanımı da dişlerinde ve dişetlerinde gıda artıklarının kalmasına sebep olur. Zaman geçtikçe de bu kalıntılar aside dönüşür ve bakteri ve çürük oluşumuna neden olur. Eğer biberon verilecek ise şekerli gıdalar yerine su verilmesi daha iyi olacaktır.  Ebeveynler bebekleri ile kaşık çatal gibi maddeleri ortak kullanmamalıdır, emzik alışkanlığı var ise temizliği sıklıkla yapılmalıdır.  Bebekler diş çıkardığında anne babalar için keyifli bir süreç olur. Gereken tedbirler alınır ve hangi durumlarda ne yapılacağı bilinir ise bu süreç kolay atlatılacaktır.

Bebeklerde Süt Dişlerinin Önemi

Çeşitli ritüeller ile kutlanan bebeklerde çıkan ilk diş artık büyümeye adım attığının ilk göstergelerindendir. Aynı zamanda yavaş yavaş bebeğin beslenme alışkanlıklarının da değişmesinin ilk adımlarıdır.

Bebeklerde süt dişlerinin önemi düşünüldüğünde, süt dişlerinin yapısı ve sağlığı ne kadar yerinde olur ise daimi gelecek olan dişler de bir o kadar sorunsuz ve sağlam olacaktır. Bu sebeple mutlaka günlük bakım ve periyodik kontrolleri ihmal edilmemelidir.

İlk çıkan süt dişleri alt bölgede ikinci çıkan süt dişleri ise üst ön bölgede çıkar. Toplum arasında yanlış yorumlanan durum süt dişlerinin geçici olması ve bakımının çok da önemli olmadığıdır.

Daimi dişlerin gelişimi dışında çene yapısının gelişmesi için de süt dişlerinin bakımı ve takibi önemlidir. Sonrasında gelecek olan daimi dişler ve çene yapısının sağlığı süt dişlerinin bakımı ve sağlıklı olması ile tamamamen ilintilidir. Beslenme şekli emzirme şeklinde ya da biberon yolu ile de olsa sonrasında bebeklerin ağız hijyeninin sağlanması gerekir.

Dünyada en zor büyüyen canlılardan biri bebeklerdir. Sağlıklı büyümeleri ve risklerden uzak tutulmaları için, her an kontrol altında tutulmalıdır. Kendilerine has özelikleri, metabolizmaları vardır.

Her bebek rahatsızlandığında farklı tepkiler verir. Büyümesi esnasında fiziksel ve duygusal olarak   çevre faktörlerinden fazlası ile etkilenirler. Bunun bilincinde olan ebeveynler, bu geçiş dönemini fazla zorlanmadan atlatacak ve bebeğin diş çıkarma gibi zamanlarını daha ağrısız, sorunsuz geçirmelerini sağlayacaktır. Ağız ve diş temizliğine 6 aylıktan itibaren başlanmalı ve ilave gıdalara geçildiği zaman sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Uykusuzluk , Kulaklarda ağrı , Ağızda pamukçuk gibi belirtiler genel belirtilerdendir

%d blogcu bunu beğendi: