Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklik dönemi ebeveynler için en yorucu ve emek gerektiren dönemdir. Bebeklerin gelişme ve büyüme dönemlerinde geçici pek çok rahatsızlıkları olabilir.

Özellikle kış dönemlerinde, gribal enfeksiyonlar dışında, yetişkinler kadar bebeklerde de en sık görülen rahatsızlıklar burun tıkanıklığı olarak izlenir. Yeni doğan bebeklerde en fazla görünen sorunlardan biridir ve bebeğin rahat nefes alışını engeller ve huzursuz eder.

Burun kanalları bebeklik sürecinde yetişkinler ile karşılaştırıldığında daha dardır. Bu durumda da kolaylıkla burunda kuruma ve tıkanmalar oluşur. Rahat nefes alamamak bebekleri huzursuz eder. Anne ve babalarda bu dönemde endişeye kapılır. 

Peki bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Tuzlu su
Serum fizyolojikler
Bebeği sıklıkla emzirme
Ilık banyo
Buhar bebeklerin burun içerisinde bulunan mukusun kolaylıkla atılmasını sağlar.
Burun aspiratörleri ile burun içerisinde mukusun çekilmesi sağlanır.

Burun içerisinin yıkanması annelerin genel olarak başvurduğu yöntemlerdendir. Serum fizyolojik içerisinde kimyasal içerikler bulunmadığı için rahatlıkla kullanılabilir. Burun tıkanıklığının nedenlerine göre göğsü yumuşatan kremler de faydalı olacaktır.

Bebeğin bulunduğu ortamın havalandırılması, tozdan arındırılıp, nemli tutulması da burun tıkanıklıklarının önüne geçecektir. Anne sütü bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bebeği burun tıkanıklıklarına sebep olan grip, nezle gibi hastalıklardan korur.

Burun tıkanıklığının altında yatan sebep tespit edildikten sonra gerekli tedaviler ile önlemler alınmalıdır.

 Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sıklıkla Görülmektedir

Bebeklerin burun tıkanma sebepleri arasında doğumsal nedenler gözlenebilir. Burun girişinde darlık, doğumsal tümörler görülebilir. Bu rahatsızlıklar cerrahi yöntemler ve ilave tedaviler ile giderilir.

Burun arkasının kemikler ile kapalı olması koanal atreziolarak adlandırılır.  Bebeklerde burun tıkanıklığının en çok görülen sebeplerindendir. Bebeği emzirirken nefes alma zorunlu ya da çift taraflı akıntı ve tıkanıklık gözlemlendiğinde mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Geniz eti ya da uzun süren burun tıkanıklığı tedavi edilmez ise uyku apnesine sebep olur. Bu durum da sonuç olarak çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimine zarar verebilir.

Alerjik reaksiyonlar, mide rahatsızlıkları, sigara içilen ortamda kalma, burun kanaması gibi sebepler de burun tıkanıklığını artıran sebeplerdendir.  Bebekler sümkürmeyi bilmediklerinden burunda var olan mukusu atamaz bu da burun tıkanıklığının diğer sebeplerindendir.

Bebeğin banyosu sonrasında görünen küçük mukus parçaları kendiliğinden çıkabilir ama yumuşak bir bez ya da kulak çubuğu ile de temizlenebilir. Evin içerisinde toz birikmesine ve bebeğin bulunduğu alanın sıklıkla havalandırılması burun tıkanıklığının önüne geçer. Çünkü toz ve iritanlarda burun tıkanmalarının önünü açar.

Bebeklerde burun tıkanıklığı basit bir sorun olarak görülmemeli uzun süreli geçmemesi durumunda, mutlaka bir KBB Uzmanına başvurulmalıdır. Sorunun kaynağı iyi belirlenip takip edilmelidir.

Geç teşhis edilen geniz eti ve burun anomalileri tedaviyi zorlaştırabilir ve ileride konuşma bozukluklarına sebep olabilir.  Burundan solunum tam anlamı ile yapılamıyor ise ağız solunumu üst solunum yolları enfeksiyonlarınasebebiyet verecektir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Gaz Sancıları

Bebeklerde burun tıkanıklığı nefes alırken ve beslenirken bebeği zorlar. Kirli hava burundan nefes alırken temizlenerek akciğerlere geçer. Burunun tıkanması halinde kirli hava akciğerlere geçer. Bu da pek çok enfeksiyona sebep olur.

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve gaz sancıları da birbiri ile ilintilidir. Beslenirken zorlanacağı için fazlaca gaz yutar ve bu da sağlıklı sindirim yapılamaması ve gaz sancısı çekilmesine sebep olur. Gaz sancıları ise hem bebeğin hem ebeveynlerin huzursuzluk yaşamasına sebep olur ve sağlıklı uyumayı engeller.

Gaz sancısı meydana geldiğinde bebek saatlerce ağlayabilir. Sürekli bir karın şişliği ve ayaklarını yukarı çekme gibi durumlar görülebilir. Bu zaman aralıkları dışında bebeğin herhangi bir problemi yoktur.

Burun tıkanıklığı yaşayan bebekler yeteri kadar ememez. Anne sütü her gıdadan daha değerli bir besindir ve bebeklerin belli bir aya kadar mutlaka anne sütü almaları gerekir.

Nefes alıp vermeler sağlıklı olması çok önemlidir. Bebekler bu nedenden dolayı huzursuzlanır ve ebeveynleri endişelendirir. Bunun yanı sıra bazı burun spreylerinin bilinçsiz kullanılması burun tıkanıklığını artıran nedenlerdir.

Gaz sancıları kesin olarak tedavisi olmayan bir rahatsızlık olduğu için, buna sebep olacak etkenlere dikkat edip azaltmak bebeğin huzursuzlanması ve tıkanıklığın sebep olduğu ekstra sorunların yaşanmaması için önemlidir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Algı İlişkisi

Sağlıklı nefes alıp verme hem zihinsel hem fiziksel sağlık için önemlidir. Özellikle bebeklerin gelişim dönemlerinde burun tıkanıklığı sonucu nefes alıp verememek olumsuz sonuçlar doğurur.

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve algı ilişkisi düşünülür ise yeterli oksijen metabolizmanın düzün çalışmasını ve sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Hücreler sağlıklı bir şekilde gelişir. Fiziksel gelişim ne kadar sağlıklı olur ise algı ve zihne olumlu etkileri de o kadar fazla olacaktır.

Bebeğin günlük süreçte dış dünyayı algılaması, öğrenme süreci sağlıklı nefes alışverişi ile doğrudan ilintilidir. Çünkü fiziksel gelişim ve zihinsel gelişim birbiri ile ilintilidir. Bebeğin sağlıklı bir uyku çekmesi de beyin gelişimi için gereklidir. Uzun süreli burun tıkanıklıkları bebeğin uyumasını da engelleyeceğinden zihinsel gelişimi engelleyecektir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, beyin gelişimi için bebeklikten itibaren sağlıklı ve düzenli beslenmeye alışmaları gerekiyor. Burun tıkanıklığı bebeğin beslenmesini de olumsuz yönde etkiler.

Vücuda yeteri kadar oksijen alımı, metabolizmanın tüm fonksiyon gelişimleri için gereklidir. Burun tıkanması sebebi tespit edilip kısa sürede tedavi edilmelidir.

Tuzlu su ve ılık banyo bebeğin rahat soluk alıp vermesi için genellikle başvurulan yöntemlerdir. Rahat nefes alamamaları aynı zamanda hırıltıya da neden olacaktır. Burundan alınan ve ısınmış ve nemli hava akciğere geçer ise, sağlıklı bir oksijen kan dolaşımına dahil olur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Tıbbi Tedavi

Bebeklerde burun tıkanması evde uygulanan yöntemlerle tedavi edilebilir ise zaman içerisinde geçecektir. Burun spreyleri, ilaçlar, buhar banyosu bu yöntemlerden birkaçıdır.

Ancak kronik olarak devam eden, doğal yöntemler ve ilaçlar ile geçmeyen ve ateş ile seyreden burun tıkanıklıklarında antibiyotik cerrahi tedavi gerekebilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve tıbbi tedavi düşünüldüğünde alerjik sebepler tespit edilir ise anti alerjik ilaçlar kullanılır. Nedenler polip ve sinüzit ise uygun cerrahi tedaviler ile burun kanalları açılarak sorun çözülür.

Detaylı muayene ve görüntüleme ile sorunun ne olduğu tespit edildikten sonra yapılan tedaviler ile bebeklerin burun tıkanması problemi sona erecektir.   Bebeklerin uyku kalitesini bozan, sağlıklı beslenmesini engelleyen ve bunlarla ilgili olarak tüm gelişimini etkileyen bu süreci çoğu anne baba yaşamaktadır. Önemli olan bu sorunun doğru teşhis ve tedavi yöntemleri gidermektir.

Burun tıkanıklıkları ihmal edilir ve tedavi edilmez ise beraberinde birçok sağlık problemini de getirecektir. Bazı durumlarda ise bu sorun fark edilmeyebilir. Ebeveynlerin ise bu konuda dikkatli olması ve bebeği iyi gözlemlemesi gerekir.

Bebeklerin burun tıkanıklığı ile ilgili ilaçları kullanırken mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bitkisel ve tıbbi ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılır ise bebeğe zarar verebilir ve burun içerisinde ödemi artırıp sorunun büyümesine sebep olabilir. Zamanında tedavi edilmez ise burun tıkanmaları ilerleyen zamanlarda öğrenme problemleri ve fiziksel problemlere kadar olumsuz sonuçlara sebep olur.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }
%d blogcu bunu beğendi: