Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Özellikle kış aylarında annelerin sürekli karşılaştığı zorlu bir durum bebeklerde burun tıkanıklığı. Bebekler burnu tıkalı olduğu zaman iştahsız, uykusuz ve çoğu zaman huysuz olurlar. Kimi zaman giderek artar ve akciğer fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabilir. Burun tıkanıklığı ile başa çıkmanın yolları var mıdır gibi sorularınız için elbette var he sizin için hemde bebeğiniz için büyük sorun olmaktan çıkacak, hem siz hemde bebeğiniz rahat edecek.

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?

  • Kuru hava bebeklerin burunlarının tıkanmasındaki ilk sebeptir. Burun içindeki salgı bezlerinin ve savunma görevi olan küçük tüylerin uygun şekilde çalışmasını engelleyerek burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bu sebepten bebeğinizin bulunduğu odayı her daim nemli tutmalısınız. Özellikle kış aylarında kaloriferlere yakın olmamalı ve kalorifer üzerine bir kapta su, nemli bez yada ihtiyaç duyulduğu takdirde buhar makinası kullanabilirsiniz.
  • Enfeksiyonlar; bebeklerde grip, nezle veya sinüzit gibi rahatsızlıklar var ise burun tıkanıklığına yol açabilir.
  • Geniz eti, burun duvarı şekil bozukluğu
  • Burunda yabancı cisim
  • Burunda kan birikmesi
  • Burun açıcı spreylerinin yanlış kullanımı

# Burun tıkanıklığı bebeklerde daha zordur. Yetişkinler gibi sümkürerek burun temizleyemezler. Bebeklerde burun tıkanıklığı; huysuzluk, iştahsızlık, uykusuzluk gibi sorunlar yaşatabilir.

# Burun tıkanıklığının devam etmesi sonucu orta kulak iltihabı bile olabilir.

# Burnu tıkalı bebekler sadece ağızdan nefes alabilir ve bunun sonucunda soğuk ve kirli havanın direk akciğerlere geçmesine sebep olur.

Bebeklerde Burun Temizliği

Bebeklerde burun tıkanıklığını önlemek için sürekli burnu açık tutmaya çalışılmalıdır. Günde 3-5 kez eczanelerde satılan serum fizyolojik ile burun nemlendirilmelidir. Özellikle burun nemlendirilmesi uyumadan,  emmeden yada yemek yemeden yapılırsa hem sizin işiniz kolaylaşır hemde bebeğiniz rahat yemek yer ve huzurlu bir şekilde uyur.

Burnu sürekli temiz tutmak iyileşmeyi hızlandırır.

Peki serum fizyolojiği nasıl kullanacağım? 

Eczanelerden temin ettiğiniz serum fizyolojiği  bir enjektör yardımı ile çekin. Her bir burun deliği içine 2-3 ml serum fizyolojiği nazikçe sıkın. Bebek hapşırarak serum fizyolojiğin bir kısmını çıkaracaktır nazikçe silin.

Uyku öncesi banyo yaptırmak sıcak su buharı ile bebeğinizin üst solunum yolları açılacaktır.

Yastığını hafif yükseltin ki rahat nefes alabilsin.

Bebek anne sütü alıyorsa sık sık emzirin. Ek gıda alan bebeklerde ise sık sık sıvı tüketmesini teklif edin.

Burun aspiratörü kullanın. Yoğun akıntı, sümkürememe gibi durumlarda ise serum fizyolojik sonrası burun aspiratörü kullanabilirsiniz.

Odası nemli olmalı. Kışın oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesine dikkat edilmeli. Yüksek sıcaklıklar nem oranını düşürerek havanın kurumasına neden olur.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Kuru hava bebeklerin burunlarının tıkanmasındaki ilk sebeptir. Burun içindeki salgı bezlerinin ve savunma görevi olan küçük tüylerin uygun şekilde çalışmasını engelleyerek burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bu sebepten bebeğinizin bulunduğu odayı her daim nemli tutmalısınız. Özellikle kış aylarında kaloriferlere yakın olmamalı ve kalorifer üzerine bir kapta su, nemli bez yada ihtiyaç duyulduğu takdirde buhar makinası kullanabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: