Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır?

Bebeklerde balgam nasıl atılır, sorusunu yanıtlayabilmek için bebeğinizin neden vücudunun balgam ürettiğini bilmeniz gerekmektedir. Bunun için bebeğinizi doktora götürmeli ve bu durumun sebebini araştırmalısınız. Bu duruma soğuk algınlığı, alerji, sinüs iltihabı (sinüzit) vb. sebep olabilir.

Bebeklerde balgam tedavisinde asıl yapılması gereken balgam oluşumunu ​​önlemektir. Bebeklerin soğuk algınlığı nedeniyle balgam çıkarma problemi yaşaması oldukça yaygındır. Mukustan kurtulmak için bebeğin burnuna bir damla papatya çayı uygulayabilirsiniz. Damlalık balgamı gevşetecek ve nefes almayı kolaylaştıracaktır. İkinci adım, balgamı çıkarmak için bir emme cihazı kullanmaktır. Çocuklar için özel olarak üretilmiş, esnek kauçuktan yapılmış bir cihaz kullanabilirsiniz. Bu aracı size en yakın eczaneden satın alabilirsiniz.

Nemlendirici kullanmanın yanı sıra, ciğerleri herhangi bir kalıntı veya tozdan da temizlemelisiniz. Akciğerleri temizse, çocuğunuzun akciğerlerinde balgam bulunmaz. Ancak mukusta herhangi bir kir veya toz izi bulursanız hemen bir doktora danışmalısınız.

Bebeğinizin balgamını incelerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir. Çocuğunuza reçetesiz satılan bir ilaç vermemeli ve bu konunun nedeninin araştırılıp tedavisinin uygulanabilmesi için mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Bebeklerde Balgam

Bebeğinizde balgam varsa burun veya ağza yerleştirilen ve mukusu çıkarmak için kullanılabilecek bir plastik emme cihazı kullanarak çocuğunuzun daha kolay nefes almasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu yöntemi doktorunuza danıştıktan ve mukus oluşumunun sebebini öğrendikten sonra uygulamanız daha doğru olacaktır. Aksi halde bebeğinizin problemi çözülemediği için farklı enfeksiyonlar vb. sağlık problemleri gelişebilir.

İlk olarak bebeğinizin burnunu normalde nasıl temizliyorsanız o şekilde temizleyin. Burun temizliğinin ardından sinüslerini temizleme işlemine eczanelerden edinebileceğiniz bir aparat ile devam etmelisiniz.

Balgam çıkarma sonrasında yapılacak sonraki adım bebeğin boğazını temizlemektir. Bebeğiniz hapşırdığında veya öksürdüğünde, mukusun akciğerlerine girmesine neden olabilir. Bir şırınga ya da özel aparat kullanarak, mukusu alt yanak bölgesinden emerek çıkarın. Burundaki hassas dokuyu kurcalamaktan kaçınmak için, bebeğinizin burnuna yerleştirmeden önce şırıngayı hafifçe tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Bebeğinizin burun içi dokusu çok hassastır ve sert davranmak yaralanmasına neden olabilir.

Bu süreçte doktorunuzun önerdiği ve reçete ettiği ilaç tedavisine devam etmeli ve bebeğiniz için bu işlemi uygulamanın doğru olup olmadığını doktorunuza sormalısınız. Her bebeğin vücut yapısı ve yaşadığı sağlık problemi birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle balgam oluşumu gibi durumlarda doktorunuzla birlikte hareket etmek daha doğru olacaktır.

bebeklerde-balgam-nasil-atilir-1

Bebeklerde Balgam Nasıl Çıkarılır?

Bebeklerin burun yapısı henüz hassas olduğu için kirli ve tozlu bir havaya maruz kaldıklarında çok kolay bir şekilde üst solunum yolları problemleri yaşayabilirler. Bu durumlarda biri de balgam ve öksürük problemidir. Vücut balgamı dışarı atmak için bebeğinizin sık sık öksürmesine yol açacaktır.

Bebekler balgam problemi yaşadıklarında ortaya çıkan sorunlardan biri de yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerin öksürük sırasında balgamı vücutlarının dışına atamamaları ve daha çok öksürmeleridir. Balgamı kendi başlarına atamak için vücutları henüz yeterli gelişmişliğe ve güce sahip değildir. Bu nedenle mutlaka bu süreçte bebeğinizin anne ve babasının yardımına ihtiyacı vardır.

Bebeklerde balgam nasıl atılır veya çıkarılır diye merak ediyorsanız araştırma sonrasında uygulamak istediklerinizi hekiminize danıştıktan sonra harekete geçmelisiniz. Bebeğinizin balgam çıkardığı dönemde kafa içi boşluklar olan sinüs bölgeleri mukus ile doludur. Bu durum nefes alma güçlüğü çekmesine, huzursuzlanmasına ve sinüs bölgelerinde basınç hissi duymasına sebep olacaktır.

Bu nedenle bebeğinizin balgam problemini basit ve geçici bir rahatsızlık olarak değerlendirmemelisiniz. Başlangıç aşamasında tedavi edilmeyen bu tür solunum yolu rahatsızlıklarının ilerleyerek kronik bir hal alma tehlikesi bulunabilir. Bu nedenle evde kendi başınıza çözüm aramak yerine bebeğinizi doktora götürmeniz en doğru davranış olacaktır.

Bu süreçte limon, su ve bal karışımı hazırlayarak bunu ılık bir halde bebeğinize içirebilirsiniz. Bu tarif bebeklerin boğazını yumuşattığı için öksürüğüne iyi gelecektir. Ancak alternatif yöntemler bebeğinizin tedavisi için yeterli değildir ve sadece doktorunuzun önerdiği tedaviye ek olarak yardımcı tedavi amaçlı uygulanabilir.

Bebeğinizi rahatlatmak için yapabileceklerinizden biri de sırt üstü kucağınıza alıp sırtını hafifçe pışpışlamaktır. Bu dönemde süreci daha rahat atlatmasına yardımcı olmak adına bol bol su tüketmesine de dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebeğinizin bulunduğu oda çok kuru ise buhar makinesi kullanabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

0 3 aylık bebeğinizde balgam sorunu için mutlaka doktora danışmalısınız. Bulunduğunuz odayı temiz tutmalı ve nemlendirmelisiniz. Ayrıca bebeğinize bol su içirmelisiniz.

Bebeğinize hassas olduğu bu dönemde doktor kontrolü olmadan bir uygulama yapmanız doğru değildir. Henüz sindirim sistemi yetişkinlerinki gibi gelişmiş olmadığından bebeğinize doktorunuza danışmadığınız bir ürünü vermemelisiniz.

Bebeğinizi doktora götürerek tedavisini uygulamadığınız sürece balgam şikayeti birkaç haftadan uzun sürebilir ve hatta başka sağlık problemlerine yol açabilir.

Bebeğinizi ilk olarak doktora götürmeli ve tedavisine ek olarak bol su içirmeli, eczaneden edindiğiniz bir aparatı kullanarak balgamı çıkarmalısınız.

%d blogcu bunu beğendi: