Bebeklerde Bahar Nezlesi Nasıl Geçer?

Bebeklerde bahar nezlesi alerjik nezle ya da alerjik rinit şeklinde de adlandırılan ve yıl boyu birtakım belirtilerin görüldüğü (bahar aylarında daha yoğun belirtilerin görüldüğü) bir tür alerjik reaksiyondur. Halk arasında daha çok saman nezlesi olarak bilinen bu durum tıpta pollinosis olarak adlandırılmaktadır.

Bahar aylarında bitkilerin tozlaşma döneminde bu tür maddelere karşı duyarlılığı olan bebeklerde üst solunum yolları belirtileri görülmektedir. Bu belirtiler:

 • Hapşırma nöbeti
 • Gözlerde sulanma
 • Burun akıntısı
 • Hassas cilt
 • Gözlerde yanma ve kaşıntı
 • Sinüslerde baskı ve doluluk hissi
 • Baş ağrısı
 • Uyku problemleri
 • Yorgunluk
 • Öksürük
 • Göz altlarında renk değişimi şeklindedir.

Bebeğinizde bu türden belirtiler görüldüğünde üst solunum yolu enfeksiyonu ile belirtiler karıştırılabilir. Bu durumda eğer nezle hali 3 haftadan fazla devam ediyorsa alerji mutlaka düşünülmelidir. Doktorunuz alerji testi yaparak polenlere karşı bebeğinizin duyarlı olup olmadığını tespit edecektir.

bebeklerde-bahar-nezlesi

Bebeklerde Bahar Nezlesi

Bebeklerde bahar nezlesi hastalığı teşhis edildiyse belirtilerin kötüleşmesini engellemek için bebeğinizi mümkün olduğunca alerjenlere maruz kalabileceği ortamlardan uzak tutmalısınız. Bahar nezlesi bebeklerin, çocukların ve hatta yetişkinlerin bağışıklık sistemini ciddi anlamda tehdit edebilecek bir rahatsızlıktır. Bu nedenle mutlaka ki bebeğinizi belirtileri daha ağır yaşamaması için korumalısınız.

Sigara Dumanından Kaçının

Bebeğinizin yanında sigara içilmesine asla izin vermemelisiniz. Sigara dumanının bulunduğu ortamlara da bebeğinizi sokmamalısınız. Bu durum solunum yollarını daha da rahatsız ederek alerji ile beraber bebeğinizin daha ağır belirtiler yaşamasına ve bağışıklık sisteminin savunmasız hale gelmesine sebep olabilir.

Polenli Ortamlardan Uzak Durun

Bebeğinizin bahar dönemlerinde açık havada olması ve temiz hava alması iyi bir şeydir. Ancak bunu yaparken çiçeklerin, ağaçların bol miktarda bulunduğu ortamlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Hatta evinizin içinde çiçekli bitkiler yetiştiriyorsanız bunları kaldırmalısınız.

Açık havada polenlerin en yoğun olduğu zamanlardan sabahın erken saatleri ile akşamüzeridir. Bu saatlerde bebeğinizi kontrollü bir şekilde dışarı çıkarmalısınız.

Bebeğinizin tozlu ya da polenli bir ortama mutlaka ki girmesi gerekiyorsa bunu çok kısa tutmalı ve maske kullanmasını sağlamalısınız.

Havaların rüzgarlı olduğu zamanlarda hava akımına tutunan polenler bebeğinize zarar verebilir. Bunlardan bebeğinizi korumak için rüzgarlı havalarda kapalı alanlarda kalmasını sağlamalısınız.

Nemlendirici Kullanın

Bahar dönemlerinde bebeğiniz polenler nedeni ile hassas bir hale gelir ve bu durum cildi için de geçerlidir. Bebeğinizin cildini dışarıda kalacağı zamanlarda biraz daha koruyabilmek için yüz bölgesine nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Özellikle burun delikleri ve göz çevresine uygun bir nemlendirici kullanırsanız polenler nemlendiriciye yapışarak bebeğinize daha az zarar verebilir. Eve döndüğünüzde nemlendiriciyi temizleyebilirsiniz.

Havayı Nemlendirin

Bebeklerde bahar nezlesi belirtilerinin kötüleşmesine sebep olan durumlardan biri de bebeğinizin bulunduğu ortamın kuru bir havasının olmasıdır. Kuru havanın bebeğinize zarar vermesini engellemek için kaloriferli evlerde buhar makinesi kullanılmalıdır.

Ancak nemlilik miktarını doğru ayarlamak da çok önemlidir. Çok fazla nem de bebeğinize iyi gelmeyecektir. Odanın aşırı kuru olmasını engellemeniz yeterli olacaktır.

Özel Filtreler

Eğer evinizde klima kullanıyorsanız aylık olarak filtreleri değiştirmelisiniz. Bu sayede klimalar için özel üretilen filtreler havadaki alerjen maddeleri tutarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Klima seçimi yaparken dışarıdaki havayı kullanıp içeri verenleri değil içerideki havanının değişimini sağlayan bir cihaz seçin.

Evcil Hayvanlar ve Süs Bitkileri

Evcil hayvanlar ve süs bitkileri bebeklerde bahar nezlesi belirtilerini daha da kötüleştirebilir. Bunun için evcil hayvan beslemekten ve süs bitkilerine bakmaktan kaçınmalısınız.

Kurutma Makinesi

Çamaşırları özellikle de bahar zamanlarında dışarıda kurutmamalısınız. Islak giysilere çok miktarda polen yapışabilir. Kurutma makinesi kullanmayı tercih etmelisiniz. Bu durum bebeğinizi kucakladığınız ve onunla sürekli temas halinde olduğunuz için sizin kıyafetlerinizde de geçerlidir.

Bunun dışında çamaşırlarınızda hipoalerjenik çamaşır deterjanı kullanmalısınız. Bu deterjanlar bebeğinizin bahar nezlesi belirtilerine daha iyi gelebilir.

Pamuklu Tekstil Ürünleri Kullanın

Bebeğiniz için aldığınız battaniye, örgü ürünleri yün ve tüylü oldukları müddetçe bahar nezlesi belirtilerini arttırabileceği için pek tercih etmemelisiniz. Bunun yerine pamuklu ve sentetik kumaşlar daha iyidir.

Aynı şekilde halı, kilim, koltuk kılıfı vb. eşyaları seçerken de yünlü ürünler tercih etmemelisiniz.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeklerde bahar nezlesine karşı savaşırken yapılabilecek en iyi şey tüm alerji etkenlerinden özellikle bahar aylarında bebekleri korumaktır.

Bebeklerde bahar nezlesi burun akıntısı, gözlerde sulanma, hassasiyet, hapşırma nöbetleri gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bahar alerji olan çocuklarda alerji etkenlerini mümkün olduğunca çocuktan uzak tutarak belirtilerin artmasını engelleyebilirsiniz.

• Zencefil • Çörek otu • Zerdeçal • Nane çayı • Yeşil çay

%d blogcu bunu beğendi: