Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür, sorusundan önce bebeklerin ateşinin olduğunu nasıl anlayacağınızdan söz edelim. Bebeklerde olması gereken vücut sıcaklığı 36,5; ağız içerisinden bakıldığında 37,5, koltuk altına bakıldığında 37,4 ve popo kısmından ölçüldüğünde de 38 derece olmalıdır. Bunun üzerinde değerler görüldüğünde bebeğinizin ateşi var demektir. En doğru sonuç için 1 dakika boyunca termometrenin dış ortam ile temasını kesecek şekilde ölçüm yapmalısınız.

Ilık Duş Aldırın

Eski zamanlarda popüler olan ve şimdilerde ise kesinlikle önerilmeyen şey ateşi çıkmış bir bebeğe soğuk su ile duş aldırmak, atletini ıslatarak buz gibi hale getirmek vb. uygulamalardır. Bu tür durumlarda bebeğin ateşi aşırı ani bir şekilde düşeceği için bebeğiniz kriz geçirebilir ve bu da çok ciddi acil müdahale gerektiren bir durumdur.

Bunu önlemek adına ılık, el yakmayan ve çok da soğuk olmayan bir su ile bebeğinize duş aldırın. Ilık su ateşin yavaş yavaş normal seviyeye gelmesine yardımcı olacaktır.

bebeklerde-ates-nasil-dusurulur

Kıyafetlerini Değiştirin

Ateşi çıkmış olan bebeğinizin ateşini düşürmek için ince kıyafetler giymesini sağlayın. Üzeri kat kat giysili ise bunu tek kat ince kıyafetler olacak şekilde giydirin. Eğer kış mevsimi ve hava çok soğuksa ve hastaneye götürecekseniz kalın bir battaniyeye bebeğinizi sararak ateşinin ani bir şekilde düşmesinden onu korumalısınız. Hastane ortamında ise ince kıyafetlerle durmasını sağlayın.

Bunun dışında eğer evinizin oda sıcaklığını ayarlama şansınız varsa 21 – 23 derece aralığında olmasını sağlayın.

Bol Sıvı Almasını Sağlayın

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür sorusunun yanıtlarından biri de bebeğin bol miktarda ılık sıvı almasını sağlamaktır. Sıvı alımı bebeğin kusma ve ishal gibi belirtileri varsa bunlara bağlı sıvı kaybının önüne geçer.

Bunun yanı sıra bebeğin sıvı alımı ateşin düşürülmesine de yardımcı olacaktır.

Ilık Su Uygulaması

Pamuk veya yumuşak bir bez ile sirkeli ılık su karışımı hazırlayıp ara ara alnına, eklem bölgelerine ve ensesine sürebilirsiniz. Sık sık bu şekilde serinletme işlemi yaparak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Bu işlem esnasında kesinlikle alkollü su kullanmamalısınız.

Ateş Düşürücü Kullanımı

Bebeğiniz için rastgele eczaneye giderek ateş düşürücü ilaç almamalısınız. Bunun yerine önceden doktorunuz tarafından reçete edilmiş bir ateş düşürücü şurup varsa bunu kullanabilirsiniz. Ya da fitil kullanarak bebeğinizin ateşinin düşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ancak kesinlikle ateşin neyden kaynaklandığını tespit etmek ve buna göre tedavi almak adına bir hekime başvurmalısınız.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür: Acil Servise Başvurun

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür, hakkında sizin için genel bebeklerin ateş düşürme tekniklerinden söz ettik. Bunlara rağmen hala daha bebeğinizin bir türlü ateşini düşüremiyorsanız derhal acil servise başvurmalısınız.

Bunun dışında eğer bebeğinizin ilk ateşini ölçtüğünüz zaman 1 dereceden fazla yükselme varsa veya bebeğiniz durduramadığınız bir biçimde ağlıyorsa ateşinin daha fazla yükselmesi ve havale geçirmesi ihtimaline karşılık derhal acil servise başvurmalısınız.

Hastaneye gidene kadar size belirttiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Hastaneye ulaştığınızda hangi uygulamaları yaptığınızı, ilaç verdiyseniz ne zaman verdiğinizi mutlaka bildirmelisiniz.

Bebeklerde Havale Belirtileri

Bebeklerde havale geçirme çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle acil bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Bebeğinizin havale geçirdiğinin belirtileri:

 • Ağızdan köpük gelmesi
 • Gözlerini bir noktaya dikerek sabit bir şekilde bakma davranışı ve bu esnada size tepki vermemesi
 • İdrar ya da dışkı kaçırma davranışı
 • Vücudun kasılması
 • Çok hızlı nefes alıp verme
 • Kollarda ve bacaklarda kasılma
 • Cildin giderek morarması
 • Vücutta ciddi titreme ve sarsıntılar

Eğer bebeğinizde bu türden belirtiler varsa derhal en yakın ulaşabileceğiniz sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bu sırada elinizden geldiğince bebeğinizin ateşini düşürmeye yönelik uygulamalar yapmalısınız. Destek almak adına doktorunuzu arayarak ne yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz. Ancak yine aşırı ani ateşin düşmesine sebep olabilecek uygulamalarda bulunmamalısınız. Bu bebeğinizin soğuk havale adı verilen diğer bir aşırı ciddi sağlık problemine sebep olabilir.

Soğuk Havale Belirtileri

Bebeklerde görülen soğuk havale belirtileri normal havale ile tamamen aynıdır. Aradaki tek fark bebeğinizin yüksek ateş probleminin olmamasıdır. Bu nedenle sıcak havaleye göre tespit edilmesi biraz daha güçtür. Eğer bebeğiniz;

 • Bilinç kaybı
 • Vücutta kasılma ve titremeler
 • Cildin morarması
 • Aşırı hızlı nefes alıp verme
 • Size hiçbir şekilde tepki vermeme gibi belirtiler gösteriyorsa derhal acil servise başvurmalısınız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

• Oda sıcaklığını 21 – 23 derece aralığına getirmek • Daha ince kıyafetler giydirmek • Ilık su ile duş aldırmak • Bol miktarda su içirmek • Ilık su ile eklem yerleri, alın ve koltuk altına uygulama yapın

Bebeğinizin daha rahat kıyafetler giymesini sağlayarak ve soğuktan koruyarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Bebeğinizin ateşini düşüremiyorsanız mutlaka acil servise başvurmalısınız. Yüksek ateş ciddi problemlere sebep olabilir.

Bebeklerin ateş 38 derece ve üstü için yüksek olarak nitelendirilir. Bunun altı normal kabul edilir. Ayrıca ölçüm bölgesine göre normal değerler farklıdır.

%d blogcu bunu beğendi: