Bebeklerde 2 Yaş Sendromu

Bebeklerde 2 yaş sendromu gelişim süreçlerinde ortaya çıkan problemlerden biridir. Bu dönemde bebekler kendi benliklerinin artık farkında olduklarından ve bağımsız bir şekilde hareket etmeye yeni yeni başladıklarından kendilerini bağımsız bir birey olarak kabul ettirmeye çaba gösterirler.

18 ile 36 aylık dönem içerisinde görülen bu sendrom çocuklar için de anne ve babalar için de oldukça stresli bir süreç olabilmektedir. Genel olarak gözlemlenen davranışlardan bazıları;

  • Her şeye karşı koyma
  • Sürekli olarak hayır deme
  • Anne ve babaya karşı itaatsiz davranma
  • İnat etme
  • Çok kolay öfkelenme
  • Saldırganlık
  • Sık sık diğer insanlara bağırma
  • Kendi istediklerini yaptırtma konusunda inatçı davranma

Bu süreçte anne ve babaların çocuklarına karşı sabırlı davranmaları ve süreci doğru bir şekilde yönetebilmeleri çok önemlidir. Bebeğinizin kaprisli, sinirli ve şımarık davrandığını düşünerek sert tepkiler vermeniz bu tür davranışların kalıcı bir hale gelmesine sebep olabilir.

Bunun yerine daha olumlu yaklaşmalı, sevgi ve şefkat göstererek gerektiği sertlikte tepkiler vermelisiniz. Elbette ki çocuğunuzun hareketlerini takdir ederek doğru hareket ettiğini ona düşündürmenizden söz etmiyoruz. Bebeklerde 2 yaş sendromu için sabırlı bir şekilde bebeğinize her bir durumun açıklamasını yapmalısınız. Çocuğunuz her ne kadar henüz 2 yaşında olsa da duygu ve düşüncelerinizi anlarlar. Bir süre sonra size karşı olan tutumlarında daha sakin ve normal davranmaya başlayacaklardır.

bebeklerde-2-yas-sendromu-1

Bebeklerde 2 Yaş Sendromu Ne Zaman Geçer?

Ergenlik döneminde yaşanan bireyselleşme sonucunda gençlerin anne ve babaları ile çatışmalar yaşaması ile benzer olan bebeklerde 2 yaş sendromu anne ve babaların süreci doğru bir şekilde yönetmeleri sayesinde geçici bir durumdur.

Genel olarak bu tür davranışlar 1 – 2 yıl sonra azalarak geçmektedir. Ancak baz çocuklarda 4 yaşına kadar bu sendromun devam ettiği görülebilmektedir. Sürecin daha uzun olması anne ve babaların çocuklarına yanlış yaklaşım sergilemeleri sebebi ile olabilir. Ayrıca yanlış tutumların halen daha devam ettirilmesi sendrom belirtilerinin çocuğun karakterinin bir parçası haline gelmesine yol açabilir. Bu nedenle sürecin en başında durumu fark eder etmez bir çocuk ve ergen psikiyatristinden destek almalı ve nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bu sayede psikolojik yardım ile birlikte çocuğunuzun bu süreçte karakterinin iyi yönde şekillenmesi için anne ve baba olarak hangi adımları atmanız gerektiği konusunda da bilinçlenmiş olursunuz.

Bebeklerde 2 Yaş Sendromu Sürecinde Nasıl Davranılmalı?

Bebeklerde 2 yaş sendromu problemi ile karşı karşıya kalındığında anne ve babaların sıklıkla yaptıkları hatalardan biri çocuğun her isteğini yerine getirmek suretiyle öfkesini dindirmektir. Ancak bu tutumu sergilediğiniz zaman çocuğunuzun her istediğini her zaman bu yolla istemesine ve kişiliğinde bu durumun oturmasına yol açmanız çok yüksek olasılık haline gelir.

Bunun yerine olayların nedenini açıklamayı, sabırlı olmayı ve ölçülü sertlikte bir tepki göstermeniz gerekmektedir.

Ailelerin bu dönemde zorluk çekmeleri son derece doğal bir durumdur ve pek çok ailenin başına böyle bir durum gelmektedir. Bunun çocuğunuzun bireyselleşme duygusundan ileri geldiğini bilerek öncelikle onunla empati kurmalısınız.

Çocuğunuzu sakinleştirmek için onu kandırma, ona yalan söyleme gibi davranışlarda da bulunmamalısınız. Her ne kadar henüz çok küçük ve bir şeyleri anlamıyor gibi gelse de yalan söylediğinizi görerek kendisi de bunu yapmaya başlayabilir.

Bebeklerde 2 yaş sendromu durumunda çocuğunuza mantıklı ve olması gerektiği gibi, onu bir yetişkinmiş gibi görerek yaşına uygun şekilde davranmalısınız. Birey oldukları hissini ölçülü bir şekilde onlara göstermelisiniz. Her istediğine zıt gitmek ya da her dediğini yapmak doğru değildir.

Henüz bu yaştaki bir çocuk otoritenin ne olduğunu anlamadığı için sürekli sert davranmanız sizin onu sevmediğiniz inancına kapılmasına ve size karşı korku, öfke, sevgisizlik gibi olumsuz duygulara kapılmasına sebep olabilir.

Kesinlikle bu süreçte yapmamanız gerekenlerden biri de bir şeye ‘hayır’ tepkisini verdikten sonra çocuğunuzun bir süre sonra ısrarlarına dayanamayıp ‘evet’ demenizdir. Bunu bir kere yapmanız bile çocuğunuzun artık sizin üzerinizde bu taktiği uygulamaya başlamasına sebep olabilir. İnatçı bir kişiliği varsa bu durum saatler bile sürebilir. İlk size ısrarcı davrandığında olmaması gereken bir duruma onay vermeyip sabırla çocuğunuzun inadının geçmesini beklemelisiniz.

Tüm süreç boyunca psikolog eşliğinde hareket etmeniz çocuğunuz ile olan ilişkinizin sağlıklı olmasına ve çocuğunuzun kişilik gelişiminin olması gerektiği gibi ilerlemesine büyük katkısı olacaktır.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

• Her şeye karşı koyma • Sürekli olarak hayır deme • Anne ve babaya karşı itaatsiz davranma • İnat etme • Çok kolay öfkelenme • Saldırganlık • Sık sık diğer insanlara bağırma • Kendi istediklerini yaptırtma konusunda inatçı davranma

Sabırlı davranmalı ve ne çocuğunuzun her istediğini yerine getirmeli ne de her türlü isteğine sert bir tepki göstermemelisiniz. Dengeyi kurabilmek adına bir psikoloğa danışmalısınız.

Genelde bu durum 1-2 yıl içerisinde son bulur. Ancak bazı çocuklarda 4 yaşına kadar uzadığı bilinmektedir. Ebeveyn tutumları süreci daha kısa ya da daha uzun hale getirebilir.

Dengeli ve mantıklı davranmalı, yalan söylememeli, uzun ısrarlar sonucunda ‘hayır’ yanıtını ‘evet’ yanıtına çevirmemelisiniz. Bir psikologdan yardım alarak nasıl davranmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: