Bebekler Ne Zaman Emekler?

Bebeklerin ilkleri hayatımızda her zaman oldukça özel bir yer tutar. Bunlardan biri de şüphesiz ki bebeğinizin ilk emekleme ve ilk adım atma anlarıdır. ‘Bebekler ne zaman emekler’ sorusunun yanıtı sizin bebeğinizle ne kadar ilgilendiğiniz ve onu ne kadar çok yürümeye teşvik ettiğiniz ile orantılı olarak değişebilir.

Ortalama olarak vücut gelişimi göz önünde bulundurulduğunda bebekler 8 aylıkken emeklemeye ve kısa bir süre sonra da yürümeye başlarlar. Yürüme öncesinde birkaç adım atıp kendilerini yere bırakmaları normal bir durumdur. Kas, iskelet ve özellikle de sinir sistemi yavaş yavaş gelişeceği için bebeğinizi bu konuda desteklemeli ancak asla zorlamamalısınız.

Bunların dışında bebekler ne zaman emekler sorusunun en geç zamanlaması bilimsel olarak 11 ay şeklindedir. Bebeğiniz 11 aydan daha büyükse ve emekleme, yürüme gibi eylemleri gerçekleştirmiyorsa doktor görüşü almanızda fayda vardır. Zamanlamanın biraz gecikmesi dışında başka hiçbir problem fark etmediyseniz endişelenmenize gerek yok. Her bireyin kendi vücut yapısı ve anatomik özellikleri kendine özgüdür.

bebekler-ne-zaman-emekler-1

Bebeklerde Emekleme Kaçıncı Ayda Gerçekleşir?

Bebeklerde emekleme durumu Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) tarafından yapılan bir araştırmaya göre ortalama olarak bebeklerin 8 aylıkken emeklemeye başlar. Bu durum bebeğin motor becerileri ile yakın bir ilişkisi vardır. Ortalama bir değer olan 8 aylık süreç bebeğinizin motor becerilerinin gelişimine bağlı olarak birkaç 1-2 ay erken ya da 2-3 ay geç gerçekleşebilir ve endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak bebeğinizde emekleme dışında başka kas ve iskelet sistemine dair belirtiler fark ettiyseniz zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalısınız.

İlk Emekleme

Bebeğinizin ilk emekleme hali her bebeğe göre değişmektedir. Bazı bebekler dizleri ve elleri üzerinde hareket ederken bazı bebekler vücudunu yerde sürükleyerek hareket ederler. Bunların her biri normal bir durumdur ve tamamen bebeğinizin yapısı ile çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Down Sendromuna Sahip Bebekler Ne Zaman Emekler?

Sağlıklı bir gebelik sürecinde döllenme gerçekleşirken insan vücudu spermden 23 ve yumurtadan 23 olmak üzere toplamda 46 adet kromozom adı verilen genetik kod iplikçiklerini alır. Ancak nadir olarak gerçekleşen bir mutasyon sebebi ile bazı döllenmelerde toplamda 47 kromozom görülmektedir.

Bu durumda Down Sendromu adı verilen durum ortaya çıkmaktadır. Down sendromuna sahip olan bebeklerde gelişim biraz daha fazla zaman almaktadır. İlk emekleme dönemi 18 aya kadar görülmeyebilir. Bu durum tamamen normal olsa da bebeğinizi yürümeye ve emeklemeye onu fazla yormadan ve sabırla teşvik etmeye devam etmelisiniz.

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebekler ne zaman emekler sorusunu yanıtladıktan sonra anne ve babaların en çok merak ettikleri bir başka soru olan ‘bebekler ne zaman oturur’ sorusunu yanıtlandıralım.

Bebeğinizin motor becerilerinin gelişimine göre öğrendiği oturma eylemi tıpkı emeklemede olduğu gibi kas, iskelet ve sinir sisteminin kontrolünde gerçekleşmektedir.

Ortalama olarak emekleme ile aynı dönemlere gelebilen oturma bebeklerde 7 – 9 aylıkken görülmektedir.

Bunun dışında bebeğinize oturmayı 4 aylıkken ona destek sağlayarak öğretmeye başlayabilirsiniz. Yastıklar ve sizden destek alarak bebeğiniz 4 aylıkken oturmaya başlayabilir. Ancak doğal gelişimini olağan bir şekilde deneyimleyebilmesi için bebeğinizi oturma, emekleme, yürüme vb. konularda kesinlikle zorlamamalı ve üstüne fazla gitmemelisiniz. Sakin, sabırlı ve sıkılmasına, huzursuzlanmasına müsaade etmeden bebeğinizi yavaş bir şekilde bu tür eylemlere alıştırmalısınız.

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebeklerin emekleme ve oturma sürecinin devamında artık yürümeleri gelmektedir. Bu süreç elbette ki her bebeğe göre farklıdır. Ancak en çok 12 – 15 aylık dönem içerisinde bebeklerin desteğe ihtiyaç duymadan kendi başlarına yürüme yetisi kazandıkları görülmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de bebeğinizin bu dönemde olup da yürümeye hala daha başlamamış olmasından endişe ediyorsanız onun emekleme alışkanlığını gözden geçirmelisiniz. Emekleme sayesinde hareket ihtiyaçlarını karşılamayı alışkanlık haline getirmiş bebekler yürümeyi bir ihtiyaç olarak algılamayabilir ve bunu denemekten kaçınabilir.

Bunun için bebeğinize yürümeyi oyun havasında onu alkışlayarak vb. destekleyerek öğrenmesine teşvik edici şekilde hareket etmelisiniz.

Bunların dışında aşırı korumacı ebeveyn tutumları ve bebeğin yürüme esnasında incinmesi, düşüp ağlaması ve korkması gibi durumlarda yürüme eyleminde gecikme görülebilir. Bu gibi durumlarda bebeğinize psikolojik destek vererek yaşadığı olumsuzlukları atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

22 Aralık 2021

Otizm

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeklerde emeklemenin yaşı ortalama olarak Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 8 aydır.

Bebeğiniz destek alarak 4-6 aylıkken oturabilir; kendi başına oturması ortalama olarak 7 – 9 ay zaman aralığında gerçekleşmektedir. Bebeğinizi ilk zamanlar oturturken çok uzun süre oturmasına izin vermemelisiniz.

Bu durum bebeğinizin kas gelişimi ile yakından ilgisi vardır. Bazı bebeklerde oturma eylemi hareket kaslarının gelişmesine yardımcı olur ve ardından emekleme gerçekleşir. Bazı bebeklerde ise kas gelişimi hızlıdır ve ilk olarak emekleme görülür.

Bebekler için kas gelişimi dikkate alındığında en az 6 aylıkken emekleme görülmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: