Bebek ve Çocuklarda Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Bebek ve Çocuklarda Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda ve bebeklerde ağız kokusuna ne sebep olur ? Oldukça fazla sayıda pediatrik hastayı etkileyen bu sorunun nedenlerini ve olası çözümlerini aktarmaya çalışacağız.

Çeşitli faktörlerden kaynaklanabilen, bazen diş hastalıklarına veya ağız boşluğu patolojilerine bağlanabilen bir rahatsızlıktır.

Latince halitus kelimesinden türeyen ağız kokusu, ağızdan nefes alma ve fonasyon sırasında hoş olmayan kokuların yayılması anlamına gelir.

Bebek ve çocuklardaki ağız kokusu, yetişkinlerde olanlardan farklı olarak, ağız kokusunun neyse ki onlarda sosyal yaşam üzerinde hiçbir etkisi olmamasıdır, ancak kötü ağız sağlığının bir işareti olabilir.  Çocuğun ağız kokusundan muzdarip olduğunu kendi başına fark etmesi pek olası değildir, bu nedenle sorunun varlığını çoğu zaman ebeveynleri fark eder.

Kötü koku, çoğu durumda, yetersiz diş temizliğinin oluşturduğu bakteri birikimlerinden kaynaklanır . Ancak diş çürükleri, süt dişlerinin yanında apseler, bademcikler ve boğazda enfeksiyonlar veya sindirim güçlüğü ve bağırsak sorunları olabilir.

Bebeğinizin diş ve diş etlerinin sağlığını kontrol etmek için kesinlikle ilk yapılması gereken şeylerden biri  diş hekimi ile iletişime geçmektir. Bunu yaparak, herhangi bir diş patolojisini teşhis etmek ve tedavi etmek ve  çoğu zaman soruna çözüm bulmak mümkün olacaktır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusunun Nedenleri

Şimdi gelelim bebek ve çocuklarda ağız içi patolojilerine veya kişinin genel sağlık sorunlarına bağlı küçük ağız kokusuna neden olan sebepler neler olabilir. Sorun sadece sabah uyandığınızda ortaya çıkıyorsa , nefesteki kötü kokunun tamamen normal olabileceğini ve küçüğün henüz dişlerini fırçalamamasından kaynaklanabileceğini söyleyerek başlayalım.

Ağız boşluğunda hoş olmayan kokuların oluşmasının asıl sorumlusu plakta bulunan bakterilerdir . Bu nedenle, dişlerin katılaşmasını, tartar bloklarına veya tehlikeli diş çürüklerine yol açmasını önlemek için, dişlerin doğru bir hijyen programı aracılığıyla derhal yok edilmesi gerekir.

Doğası gereği, diş fırçasının sürekli kullanımına çok az meyilli olan çocuklar,  bu nedenle, yaşamın ilk yıllarından başlayarak, süt dişlerinin ortaya çıktığı andan itibaren bağımsız hale gelene kadar eğitilmeli ve izlenmelidir. Kötü diş hijyenine ek olarak , çocuklukta ağız kokusuna neden olabilecek şeyler şunlardır:

 • Süt veya daimi dişleri etkileyen diş çürükleri
 • Tedavi edilmemiş süt dişlerinin yanında diş eti apseleri
 • Diş eti iltihabı ve yumuşak doku iltihabı
 • Boğaz enfeksiyonları ve bademcik iltihabı
 • Dengesiz protein ve karbonhidrat alımı nedeniyle ketoz olarak da adlandırılan asetonemi
 • Bağırsak bozuklukları , gastroenterit, bağırsakta parazit varlığı veya kabızlık
 • Aşırı yağ alımı, sindirimi zor gıdalar veya çok ağır gıdalar ile karakterize yanlış beslenme
 • Kötü tükürük salgısı , belirli ilaçların alınmasına bağlı ağız kuruluğu veya uzun süre aç kalma durumu.

Yaşamın ilk iki veya üç yılında süt dişlerinin çıkma süreci sırasında genç hastalarda hoş olmayan kokunun oldukça tekrarladığını bilmek önemlidir . Bu nedenle ağız kokusu, büyümeleri ile birlikte yavaş yavaş kaybolacak olan tamamen fizyolojik ve geçici bir durumu temsil edebilir.

Sabahları Çocuklarda Ağız Kokusu

Gerçekte bu herkes için yaygın bir durumdur, uyanır uyanmaz taze nefesle övünmek zordur. Nedeni, sabahları fizyolojik olan dehidrasyonla bağlantılıdır. Gerçekte, çocuklarda ağız kokusu çok sık ağız kuruluğu ile bağlantılıdır, bu durumda, çocuk az içme eğilimindeyse, çocuk doktorunun müdahalesine gerek yoktur: sadece uygun hidrasyonu sağlayın . Öte yandan, iyi hidrasyon karşısında çocuğun ağzı kuruysa, kuruluk hipossiyali (zayıf tükürük) problemleriyle bağlantılı olabileceğinden, küçük hastayı pediatrik diş hekiminde görmek önemlidir. dönüş, tükürük bezi hastalıklarının bir göstergesi olabilir veya daha karmaşık problemlerin sonucu olabilir.

1 veya 2 Yaşında Ağız Kokusu

Küçükler için, yemek artıkları genellikle temizlenmediği için ağız kokusu özellikle yaygın bir durumdur. Yeni doğan bebekler için özel bir eldiven veya su ve bikarbonat emdirilmiş gazlı bez kullanmalısınız (bu konuda mutlaka çocuk doktoru tavsiyede bulunacaktır). Diğer durumlarda, küçük çocuklarda ağız kokusu, ilk dişlerin büyümesine yol açan diş çıkarma sürecinden kaynaklanabilir.

Çocuklarda Ağız Kokusunun Diğer Nedenleri

Ağız kokusu, örneğin gastrointestinal problemler, karaciğer veya böbrek hastalıkları, metabolik hastalıklar ve hatta diyetle bağlantılı diğer faktörlere de bağlı olabilir. Bu nedenle bariz diş problemlerinin yokluğunda ağız kokusu sorunu devam ediyorsa mutlaka çocuk doktorunuza danışmanız gerekir .

 

Bebek ve Çocuklardaki Ağız Kokusunu Önleme

Çocuklarda ağız kokusu ile mücadele, doğru bir ağızdan korunma planı takip edilerek mümkündür . Yapılması gereken ilk şey, küçüğün dişlerini en erken yaşlardan itibaren iyi fırçalamasını öğretmektir. Sorunu çözmek veya azaltmak için izlenmesi gereken bazı iyi kurallar şunlardır:

 • Sabah ve akşam veya her halükarda tüm ana öğünlerden sonra diş fırçası ve diş macunu kullanmak , bakteri yükünü ve dolayısıyla plak ve yemek artıklarının birikmesinden kaynaklanan kötü kokuyu büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur
 • Doğal çürük önleyici maddelerle formüle edilmiş ve özellikle altı yaşından küçük çocuklar için düşük florür içeren bir diş macunu kullanın
 • 9-10 yaşından itibaren diş arası boşluklardan yemek artıklarını etkili bir şekilde çıkarmak için diş ipi veya fırça
 • Soğan ve sarımsak gibi kokulu moleküller yayan gıdaların mutfakta kullanımını sınırlayarak ağır veya sindirimi zor gıdaların tüketiminden kaçının
 • Asetonemi ataklarını önlemek için doğru besinleri sağlayan ve çok sayıda meyve ve sebze alımı ile doğru protein ve karbonhidrat oranı ile karakterize edilen dengeli bir beslenme uygulayın.

Özellikle altı yaşın altında gargara kullanımı şart değildir. Ağız boşluğunun kötü kokusunu gidermek için kullanmak istiyorsanız , şişenin üzerinde “junior” ifadesini gösteren çocuklar için üretilmiş bir gargara tercih etmeniz önemlidir. Her durumda, her özel durum için en uygun ürünü önerebilecek tek kişi olan güvenilir pedodontistinizden tavsiye istemek her zaman öncelikli bir kuraldır.

Ağız sorunlarının ötesine geçen başka patolojilerin varlığında, ağız kokusunun nedenlerini tespit edebilmek ve tedavi edebilmek için bunun yerine çocuk doktoruna başvurmak gerekir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Ağız sorunlarının ötesine geçen başka patolojilerin varlığında, ağız kokusunun nedenlerini tespit edebilmek ve tedavi edebilmek için bunun yerine çocuk doktoruna başvurmak gerekir.

%d blogcu bunu beğendi: