Bebek Nasıl Memeden Kesilir?

Bebek nasıl memeden kesilir diye merak ediyorsanız bu süreci muhtemelen doğru bir şekilde atlatmak istiyorsunuz. Bebeğinizin gelişimi açısından bu dönem içerisinde doğru şekilde hareket etmeniz gerçekten de önemli ve gereklidir.

Bebeğinizi emzirme süreciniz Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmaları sonucunda tavsiye ettiği üzere ilk 6 ay sadece anne sütü; 6 – 24 ay aralık süreçte de katı gıdanın yanı sıra anne sütü vermeniz gerekmektedir. Bu sayede bebeğinizin iskelet, kas, zihinsel gelişimi ve her şeyden de önemlisi bağışıklık sistemi sağlam temeller üzerine kurulmuş olur.

Bebeğinizi sütten kesme zamanına; yani 2 yaşına geldiyseniz bunu alıştırarak yapmalısınız. Birden çocuğunuzun hayatından ani bir şekilde anne sütünü kaldırmak onu ve sizi strese sokabilir.

Anne Sütü Ne Zaman Kesilmeli?

bebek-memeden-nasil-kesilir

Halk arasında bebeklerin ek gıdaya başladıkları süre sonunda artık anne sütünün yavaş yavaş kaldırılması gerektiğine dair yaygın bir inanış bulunmaktadır. Kesinlikle bebeğinizin sağlığı için onu 2 yaşına kadar ek gıda verseniz de gün içerisinde ek gıdanın yanı sıra anne sütü ile de beslemelisiniz. Bu nedenle eğer bebek nasıl memeden kesilir sorusunun yanıtını 2 yaşından küçük olan bebeğiniz için araştırıyorsanız bunu yapmamanızı tavsiye ederiz.

Yapılan çalışmalar bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü alması gerektiğini ve ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini göstermektedir. Siz de bu şekilde hareket ederek bebeğinizin gelişimine destek verebilirsiniz.

Bebeğinize eğer süt miktarınız yeterli geliyorsa anne sütü dışında ilk 6 ay sudan başka bir gıda maddesi vermemelisiniz. Ek gıdaya bu dönemde bebek başladığı zaman emmeye olan isteğini kaybederek kendini sütten kesebilir. Ayrıca bebeğinizin bu süreçte henüz sindirim sistemi organları yeterli çalışmadığı için anne sütünden başka bir besin vermek tehlikeli olabilir. Ek gıdaya kontrollü bir şekilde 3 gün kuralına uygun hareket ederek vermelisiniz.

Bebeği Memeden Kesme Süreci

Bebeğiniz eğer 2 yaşından büyük ise bebek nasıl memeden kesilir sorusunun yanıtını aramalısınız. Bu süreçte doğru hareket etmek durumu daha az stresli bir hale getirecektir. İşte dikkat etmeniz gerekenler;

  • Bebeğiniz 2 yaşına geldiğinde sizi anlamaya ve söylediklerinizi kavramaya başlar. Bu durumu ona sakin bir dille onu karşınıza alıp anlatmalısınız. Bu sayede hem aranızdaki iletişim güçlenecektir hem de anlamlandıramadığı ona tuhaf gelen bir süreç yaşamayacaktır. Kesinlikle süt emmek istediğinde ona sert tepkiler göstermemelisiniz. Süt içmek istediğinde keçi sütü verebilirsiniz.
  • Bu süreci yavaşlatılmış bir hale getirmelisiniz. Direct olarak bir günde bebeğinizi sütten kesmeniz doğru bir davranış değildir. Bunu günlere yayarak yapmalısınız. Bu sayede bebeğinizin alışkanlıkları katı gıda ağırlıklı olarak değişeceği için eksiklik duygusu ve stress yaşamayacaktır.
  • Bebekler annelerinin sütünü içmeyi gerçekten çok severler. Bu yüzden eğer bebeğinizi sütten kesmek istediğiniz dönemde bebeğinizin hastalanması, diş çıkarması, huzursuzluk çektiği bir dönem olması, tuvalet eğitimi aldığı bir dönem olması gibi durumlara denk gelmesi halinde süreci ertelemelisiniz. Bu dönemde bebeğinizin ruh sağlığının temellerinin de atıldığını ve 2 yaşındaki bir bebek için yoğun stres yaşamanın kötü sonuçlara yol açabileceğini unutmamalısınız. Bebeğinizin rahatladıktan ve stresli dönemini atlattıktan sonra ona biraz zaman tanımalı ve ardından sütten kesmelisiniz.
  • Yavaş ve alıştıra alıştıra bebeğinizi anne sütünden kesmek için zaman aralıklarını azaltmalısınız. Bunun yanı sıra emzirme miktarını da azaltmanız önemlidir. Bu sayede bebeğiniz daha rahat bir dönem yaşayacaktır.
  • Bebeğinizin yanında kıyafetlerinizi çıkarmamalısınız. 2 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa artık göğüslerinizi görmesi doğru olmayacaktır. Bu durum onda anne sütü alma isteği uyandırabilir ve bu onu üzebilir.
  • Süt emmek istediği zamanlar olursa oyun oynamak, aktivite yapmak vb. farklı şeylere ilgisini yönlendirmelisiniz. Bunun ardından bir süre sonra katı gıda vererek açlığını giderebilirsiniz. Böylece bir süre önce anne sütü emmek istediğini bebeğiniz unutmuş olacaktır.
  • Önceden bebeğinizi emzirip uyuttuğunuz için bebeğiniz geceleri anne sütü almadığından uykuya dalma güçlüğü çekmeye başlayabilir. Bu durumda bebeğinizi sallamalı, ona ninni söylemeli, masal okumalı ve gün içerisinde bol bol hareket edip yorulmasını sağlamalısınız. Bir süre sonra bu problem ortadan kalkacaktır. Yine sorun yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almayı unutmamalısınız.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeğinizi sütten kesmek için miktarı ve emzirme sıklığını azaltarak ve katı gıda miktarını arttırarak süreci yönetebilirsiniz.

Anne sütünün azaltılması ve katı gıdanın arttırılması sürecinde bebeğe büyük bir stres yaratmamak adına 4-5 hafta zaman tanınmalıdır.

Bebeğinize sert tepkiler göstermemeli, ona kızarak emzirmeyi reddetmemeli ve bunun yerine zamana yayarak sütünüzü azaltmalısınız.

Bebeğinizin tiksinmesine yol açabilecek maddeleri göğüs ucunuza sürerek bunu bebeğinize tattırmak doğru bir davranış değildir.

%d blogcu bunu beğendi: