Bebek Anne Karnında Nasıl Beslenir?

Bebek anne karnında nasıl beslenir, ilk gebeliğinizde merak ettiğiniz en doğal sorulardan biridir. Bebeğinizin sindirim sistemi, bir hücre katmanından tam teşekküllü bir beslenme-dağıtım sistemine kadar, hamileliğin dokuz ayı boyunca hızlı bir şekilde gelişir. Bu içeriğimizde sizlere bebeğinizin sindirim sisteminin nasıl geliştiğine dair 9 ayı 3 trimester şeklinde ayırarak açıklayacağız.

Birinci Trimester (İlk üç aylık dönem)

Hamileliğin ilk birkaç haftasında, embriyo üç hücre katmanı geliştirir. En içtekine endoderm denir ve sonunda bebeğinizin sindirim sistemi (karaciğeri, akciğerleri, pankreası ve safra kesesi gibi diğer yapılar) olur. Mezoderm veya orta tabaka, cinsel organların, kemiklerin, böbreklerin ve kasların kaynağıdır. Ve ektoderm veya dış tabaka, sinir sistemi, saç, cilt ve göz bölümlerine dönüşür.

bebekler-anne-karninda-nasil-beslenir

En temel seviyesinde, sindirim sistemi, ağızdan (giriş noktası) anüse (çıkış) giden bir dizi tüptür (yemek borusu ve bağırsaklar gibi). 8 haftalık gebelikte, bu tüp bekleme odası alanıyla (yani mide) birlikte oluşmaya başlar. Şimdilik, bağırsak halkaları bebeğinizin minicik göbeğine sığmayacak kadar büyüktür – bu nedenle göbek bağına doğru çıkıntı yaparlar. (Bu durum geçicidir)

Böbrekler üriner sistemin bir parçası olmasına rağmen, vücuttaki atıkların atılmasına yardımcı oldukları için benzer bir işlev görürler. Ve siz sadece 8 haftalık olduğunuzda, bebeğiniz zaten iki takım geçici böbrek devre dışı kalıp kalıcı böbrek takımı oluşacaktır.

Yaklaşık 10. haftaya gelindiğinde, bebeğin midesi ve ömür boyu sürecek olan yeni böbrekler, midede sindirim suları ve enzimler ve böbreklerde idrar üretmeye başlarlar. Ancak bebeğiniz yine de ihtiyacı olan tüm besinleri sizden yumurta kesesi (vitellüs kesesi) yoluyla alacaktır (ve ihtiyaç duymadığı tüm atıkları dışarı atacaktır).

İkinci Trimester (İkinci üç aylık dönem)

Tıpkı kendi sindirim sisteminiz normale dönerken (sabah bulantılarınız artık geçecek) bebeğinizinki hızla gelişmeye başlar. İkinci üç aylık dönemin başlarında, sindirim sistemi yapıları tam olarak ve doğru yerlerinde oluşur. Aynı zamanda, plasenta vitellüs kesesinden görevi tamamen devralır ve bebeğinizin doğumuna kadar bebeğinizin tüm besin ihtiyaçlarını (atıklardan kurtulma dahil) göbek kordonu yoluyla sağlanır. Peki, bebek anne karnında nasıl beslenir?

Bebek artık amniyotik sıvıyı emmeye ve yutmaya başlar ve sindirim sistemini oluşturan kaslar ve organlar kasılmayı öğrenir. Ayrıca düzenli olarak işler.

Hamileliğinizin bu noktasında, küçük bebeğinizin minik dilinde tat alma tomurcukları gelişmiştir. Yediğiniz yiyeceklerin tatları, bebeğinizin her gün yuttuğu amniyotik sıvıda bulunur. Yani bebeğiniz tükettiğiniz besinlerin tadını almaya başlar.

Üçüncü Trimester (Üçüncü Üç Aylık Dönem)

Bebeğinize kilo alımı ve boy uzaması süreci bu dönemde eklediğinden cenin gelişimi büyümeye odaklanır. Sindirim sistemi görevlerini yerine getirmeye devam eder, ancak bebeğiniz doğup tüm besinlerini (göbek bağı yerine) ağızdan almaya başlayana kadar tam bir tüketim için tam olarak hazır değildir. Bu süreç bebek doğduktan sonraki ilk 6 ay devam eder. Bu nedenle doktorlar bu dönemde sadece anne sütünü tavsiye etmektedir.

Hamileliğiniz boyunca, bebeğinizin sindirim sistemi, gerçek yemeğin ilk tadını alacağı büyük doğum günü için gelişmeye ve çalışmaya devam eder. O zamana kadar bebeğiniz tüm beslenmesi ve atık alışverişi için size ihtiyacı vardır. Bu nedenle bol miktarda sağlıklı ve taze yiyecekle beslendiğinizden emin olun.

Bebek Anne Karnında Nasıl Beslenir: Bu Süreçte Neler Tüketilmeli?

Bebek anne karnında nasıl beslenir, sorusu gıda maddeleri açısından incelendiğinde elbette ki annenin tükettikleri ile bebeğin tükettiklerinin arasında kesin bir bağlantı bulunmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminiz boyunca sağlıklı besin seçimleri yapmaya dikkat etmelisiniz.

  • Bu süreçte dengeli ve düzenli beslenmek; sigara, alkol, çok şekerli içecekler, paketli gıdalar, katkı maddesi olan besinler, gebeliğe uygun olmayan ilaç kullanımı vb. durumlardan uzak durmalısınız.
  • Doğal ve sağlıklı olan ürünleri tüketmeyi seçmeli ve sigara dumanının bulunduğu ortamlardan uzak durmalısınız.
  • Bol miktarda su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Düzenli kan değerleri kontrolünüzü yaptırmalı, kilonuzun gebelik sürecinde kontrollü artmasına dikkat etmeli ve bu süreçte doğru beslenebilmek adına bir dahiliye ya da beslenme uzmanından destek almalısınız.
  • Herhangi bir rahatsızlık durumunda kullanacağınız ilaçlardan ve hatta bitki çayı tüketme konusunda doktorunuza danışmamanız halinde bebeğiniz için ve kendi sağlığınız için hayati tehlike doğabilir. Bu nedenle kesinlikle hem bitki çayları hem de ilaç seçimi konusunda doktorunuza danışmadan hiçbir şey yapmamalısınız.
  • Bu süreçte henüz gebeliğinizin ilk ayları ise ve karnınız belli olmuyorsa tetkikler sırasında yapılması istenen radyolojik görüntüleme işlemi (MR, Röntgen, Mamografi vb.) yapılacaksa kesinlikle hamile olduğunuzu söylemelisiniz. Bu tür işlemler bebeğinizin hayatını tehlikeye atabilir ya da organ gelişim bozukluklarına yol açabilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Annenin yediği besinler bebeğe döllenmenin ilk anından itibaren ulaşır. Ancak bebekler yemeklerin gerçek tadını 2. Trimesterde (3. – 6. Aylık dönem) almaya başlar.

Annelerin yediği her türlü besin bebeğe iletilir. Besleyici besin seçimleri için bir beslenme uzmanından yardım almalısınız.

Sürekli olarak annenin vücudundan gelen besinler bebeğe aktarıldığı için acıkma olmamaktadır. Ancak anneler acıktıklarında beslenmeli ve normal kilo alım sürecine dikkat etmelidir.

Gebelik sürecinizde 12-18 kilo almanız halinde bebeğiniz de sağlıklı kiloda doğacaktır. Bebeğinizin kilosundan ziyade buna dikkat etmelisiniz.

%d blogcu bunu beğendi: