Bebeğin Doyduğunu Nasıl Anlarız?

Eğer ilk defa anne baba olduysanız bebeğin doyduğunu nasıl anlarız, sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Yenidoğan bebekler doydukları zaman bazı belirtiler vermektedir. Bu belirtilere bakarak bebeğinizi artık emzirmeyi bırakmanız gerektiği yorumunu çıkarabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizi aşırı beslemekten ve aşırı beslemenin getirdiği olumsuz bazı durumlardan koruyabilirsiniz. Içeriğimizde bebeğin aç olduğunu nasıl anlarız, sorusunun yanıtını da vereceğiz.

Bebeğinizin doğru beslenme şekli az az ve sık sık olacak şekilde olmalıdır. Bu sayede sindiirm sistemi daha rahat edecektir. Bunun için düzenli saatler ayarlamalı ve bu saatlere uygun hareket etmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz açlık ya da aşırı tokluk gibi sorunlar yaşayarak huzursuzluk çekmeyecektir. Bu durum elbette ki sadece huzursuzluk çekmek ile sınırlı da değildir. Bebeğinizin büyüme ve gelişmesi için tıpkı yetişkinlerin olduğu gibi düzenli bir yaşama ihtiyacı vardır.

 • Bebekler doydukları zaman artık emmek istemediklerini ağızlarını meme başına götürdüğünüz zaman açmayarak ifade edebilirler. Bu artık emmek istemedikleri ve doyduklarını anlattıkları bir yoldur.
 • Karnı doyan ve artık süt emmek istemeyen bebekler yumruklarını çözerek gevşemiş, rahatlamış bir hale gelirler. Çoğu zaman uykuya daldıkları da görülür.
 • Doymuş bir bebek dudaklarını kapatacaktır, başını memenin olmadığı yönlere doğru çevirerek istemediğini anlatmaya çalışır.
 • Emmeyi giderek yavaşlatır ve durdurur.
 • Mutlu ve rahatlamış bir duygu halinde olur.
 • Eğer bebeğinize katı gıda veriyorsanız ve doyduysa artık uzattığınız yiyeceğe dudaklarını kapatıp başını diğer yönlere çevirerek tepki gösterir.

bebegin-doydugunu-nasil-anlariz

Bebeğin Acıktığını Nasıl Anlarız?

Bebeğin doyduğunu nasıl anlarız diye merak eden ebeveynler bebeklerinin acıkma belirtilerini de öğrenmelidir. Özellikle ilk dönemlerde bebeğinizin midesi henüz inanılmaz küçük olduğu için çok kısa sürede doyabilir ve kısa sürede de midesindekileri sindirip yeniden acıkabilir.

Bu nedenle uzmanlar doğduğu ilk aylarda bebeğinizin 2-3 saatte bir beslenmesi gerektiğini belirtmektedir. Bebeğiniz acıktığı zaman şu şekilde davranabilir:

 • Acıkan bebeğiniz ağzını meme emiyormuş gibi açıp kapatarak süt emmek istediğini gösterecektir.
 • Parmaklarını ya da ellerinin herhangi bir yerini emerek emme dürtülerini gösterebilirler.
 • Bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman göğüslerinize doğru dudaklarını götürdüğünü görebilirsiniz.
 • Bazı bebekler acıktıklarını huzursuzlanarak ve ağlayarak belirtiler; bazı bebekler ise anlamsız sesler çıkararak neşeli halden daha durgun bir hale geçebilir.
 • Gece bebekler acıktıkları zaman genel olarak isteklerini belirtip bu durumdan bir süre sonra sıkılarak ağlamaya başlayacaktır. Bu nedenle bebeklerde gündüze nazaran gece acıkma halinde ağlama daha sık görülmektedir.

Bebeğinizin ağlarken emzirilmesi ve sabit bir şekilde kucağınızda tutmanız çok zor olabilir. Açlığını ifade ettiği için ve emme gerçekleşemediği için bebeğinizi sakinleştirip daha sonra emzirmeye çalışmak da size çok zorlayacaktır. Bu nedenle gece belirli saat aralıklarına alarm kurarak bebeğinizden önce uyanabilir ve onu bu düzene alıştırabilirsiniz. Bebeğinizin bir süre sonra uyanma saatlerinize biyolojik saati alışacağı için çok daha az ağlayacaktır.

Bebeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Bebeğin doyduğunu nasıl anlarız, bebeğin aç olduğunu nasıl anlarız gibi soruların yanıtını verdikten sonra asıl bilmeniz gereken bebeğimi nasıl beslemeliyim sorusunun yanıtını da vermeliyiz.

Bebeğinizin sağlıklı bir büyüme-gelişme süreci geçirebilmesi için ve en önemlisi bağışıklık sisteminin sağlam temeller üzerinde kurulabilmesi için doğru şekilde beslenebilmesi çok büyük öneme sahiptir.

0-6 Aylık Dönem

Bu dönemde yenidoğan olan bebeğiniz sadece anne sütü ve su ile beslenmelidir. Anne sütünün besin içeriğinin en iyi şekilde olmasına dikkat etmek için bu süreçte en çok kendi sağlığınıza ve besin seçimlerinize önem vermelisiniz. Dengeli ve düzenli öğünler ile emzirme döneminde nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda bir beslenme uzmanından ya da dahiliye hekiminden yardım alabilirsiniz.

6-24 Aylık Dönem

Bebeğinizin 6 aydan sonra 3 gün kuralına uygun şekilde yavaş yavaş vücudunu fazla zorlamadan katı gıdalarla tanışmasını sağlamalısınız. En çoktan en aza doğru anne sütünü azaltıp katı gıda miktarını arttırarak beslenmesini sürdürmelisiniz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeğinizin 2 yaşına kadar beslenmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu süreçte bebeğinizin bağırsakları ve diğer sindirim organları katı gıdaları sindirmeye daha uygun hale yavaş bir şekilde geleceği için minik porsiyonlarla başlayıp yavaşça arttırmanız en doğru beslenme şeklidir.

Bebeğinizdeki alerji belirtilerini gözlemlemeyi ve alerjisi olduğu besinleri ondan uzak tutmayı unutmamalısınız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Bebeğiniz doyduğu zaman huzurlu, uykuya dalmaya çok yakın, ellerini sıkmadan gevşek bırakmış ve rahatlamış bir hale gelir.

Bebeğiniz sadece memenin ucunu değil tüm kahverengi bölgeyi ağzına almalı ve bu esnada yutkunmalıdır. Sabit bir şekilde bakıp meme başını vakumlamıyorsa emmeden bekliyor olabilir.

Dudakları ile emiyormuş gibi yapıyorsa, ağzını açıp kafasını sağa sola çevirerek meme arıyorsa ve ellerini sıktırıp huzursuzluğunu ifade ediyorsa aç olabilir.

Bebekler açken çok huzursuz olurlar ve aşırı acıktıklarında ağlama eğiliminde olurlar. Bu nedenle kolay kolay açken uyuduklarını göremezsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: