Bebeğe Emzik Nasıl Alıştırılır?

Bebekler doğdukları andan itibaren içgüdüsel olarak emme eylemini gerçekleştirirler. Bu eylem bebeğin uyumasını ve sakinleşmesini sağlamada büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle anne ve babalar bebeklerini daha huzurlu hale getirmek için bebeğe emzik nasıl alıştırılır, sorusunun yanıtına ihtiyaç duyabilirler.

Bebeğinizde zaten doğuştan itibaren var olan emme refleksi tok oldukları zamanlarda bile emme dürtülerinin devam etmesi yüzünden huzursuz olmalarına yol açabilmektedir. Bebeğinizin bu ihtiyacını karşılayabilmek adına onu emziğe alıştırarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Ancak öncelikle emzik seçimi konusunda dikkatli olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ucuz ve içeriğinde yapım malzemesi olarak nelerin kullanıldığını bilmediğiniz türdeki emzik, biberon, tekstil ürünü, mama, bez vb. hiçbir ürünü bebeğinizin hayatına sokmamalısınız.

Bebeğinizi Teşvik Edin

Bebeğinizin ağzına emziği ilk koyduğunuzda tutması ve parmakları ile sabitlemesi için ona yardımcı olmalısınız. Birkaç gün bu işlemi tekrarlamanız halinde bebeğiniz kendisi tutmak için ellerini emziğine götürecektir.

Ancak başlangıç aşamalarında emziği tutmazsanız yere düşecektir. Bu nedenle bebeğiniz alışana kadar emziği siz tutmalısınız.

bebege-emzik-nasil-alistirilir-1

Emziğin Tadını Değiştirin

Bebeğiniz emziği ağzına alma konusunda isteksiz davranıyor ya da ağzına koyduğunuzda öğürme refleksi ile karşılık veriyorsa emziği anne sütüne bulaştırabilir ya da reçel, bal, pekmez gibi bebeğinizin tadını sevebileceği gıda maddeleri ile tatlandırabilirsiniz. Özellikle anne sütü ona en tanıdık besin maddesi olduğu için emziğe alışması daha kolay bir hal alacaktır.

Tatlandırma işlemini 6 aydan önce sadece anne sütü ile yapmalısınız. Henüz bebeğiniz için farklı gıdalar zararlı olabilir.

Uyumadan Önce Emzik Verin

Bebeğiniz süt emzirdiğinizde rahatlar, gevşer ve daha kolay bir şekilde uykuya dalar. Bebeğinizi anne sütünden kesme döneminde eğer emziğe daha önceden alıştırdıysanız gece uykuya dalma problemlerini süt emzirmek yerine emzik vererek onun açısından daha az stres uyandırıcı bir hale getirebilirsiniz.

Bunun için uyuduğu sırada ya da uykuya dalmadan hemen önce sık sık bebeğinize emzirme sonrasında bebeğinize uyumadan önce emzik verirseniz bebeğinizin bundan ne kadar çok hoşlandığını görebilirsiniz.

Emzik Seçiminin Önemi

Bebeğinizi emziğe alıştırdığınız dönemde anne memesine benzer yapıda olan bir uç tercih etmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz çok daha rahat bir şekilde sürece alışacaktır.

Bunların dışında emziğin üretildiği malzemenin bebeğinizin sağlığını tehdit etmediğinden emin olmalısınız. Bu konuda eczanelerden yardım alabilirsiniz.

Emzik Türlerini Deneyin

Birbirinden farklı emzik türleri üzerinde kontroller yaparak bebeğinizin hangisini seveceğini bulmalısınız. Eğer anne memesine benzeyen rahat bir emzik aldıysanız ve bebeğiniz yine de bunu emmeyi reddediyorsa o halde denemeler yapmaya başlayabilirsiniz.

Her bebeğin kendi kişiliği vardır. Sizin bebeğinizin kendini rahat hissederek emdiği emzik diğer bebeklere göre daha farklı olabilir. Hangisini sevdiğini tespit edebilmek için deneme yapmak harika bir fikir.

Bebeğimi Emziğe Nasıl Alıştırırım?

Bebeğinizi önerilerimizi dikkate aldığınız halde emziğe halen daha alıştıramamış olabilirsiniz. Bu durumda anne sütü vermeye devam ettiğiniz süreçte çok fazla zorluk çekmeyebilirsiniz. Ancak anne sütünü kesmenizin gerekli olduğu 2 yaş dönemine gelindiğinde emzik sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Şu önerilerimizi deneyerek bebeğinizin emziğe alışmasını sağlayabilirsiniz:

  • Ayağınızda sallayarak uyuturken devamlı şekilde o eline alana kadar emziği tutmaya devam edin.
  • İlk 6 aylık süreçte bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için biraz daha emziğe alıştırma sürecini erteleyebilirsiniz.
  • Eğer bebeğinizin emziğinden midesi bulanıyor ve öğürerek size tepki veriyorsa daha küçük bir emzik alabilirsiniz.
  • Uyanıkken vermekte zorlanıyorsanız uykuya daldığı sırada ağzının içinde tutmasını sağlayabilirsiniz.
  • Aşırı ısrarcı ve zorlayıcı davranmak yerine doğru zamanı sabırla beklemelisiniz. Bebeğinizi zorlamak emziğe karşı olumsuz duygular beslemesine sebep olabilir.

Emzik Kullanmak Şart mı?

Eğer tüm bebeğinize emziğe alıştırma sürecinizde başarılı olamadıysanız bunun zorunlu veya bebeğin gelişiminin bir parçası olduğunu vb. düşünmemelisiniz.

Emzik kullanımı konusunda aslında araştırmalar farklı görüşleri savunmaktadır. Bebeğiniz emziği sık sık kullandığında emme ihtiyacını gidererek annesinin memesine olan ilgisini kaybedebilir. Bu da bebekte yetersiz beslenme sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bebeğiniz için eğer alıştırmalar konusunda başarılı olamadıysanız bunun gerçekten de gerekli bir durum olmadığını ve bebeğinizi rahatlatma konusunda başka yollar deneyebileceğinizi unutmamalısınız.

Bazı bilim insanlarına göre de 2 yaşından sonra emzik kullanımı bebeğin diş ve damak şeklinde problemlere yol açtığı şeklindedir. Bu konudaki bilimsel araştırmalara göz atarak seçim yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

6 aya kadar anne sütüne; 6 aydan sonra alerjisinin olmadığından emin olduğunuz ve sevdiği bir besine batırılabilir.

Farklı emzik türlerinden hangisini bebeğinizin sevdiğini öğrenmek için denemeler yapmanız gerekmektedir.

6 aydan önce çok fazla emzik kullanmak bebeğin anne memesine ilgisini kaybettirebilir. 2 yaşından sonra da damak ve diş yapısını bozabileceği gerekçesi ile emzik bıraktırılmalıdır.

Damaklı emzikler yenidoğan bebekler için daha uygundur. Ayrıca daha küçük boyutlu bir emzik seçilmelidir. Bebeğinizin gün içinde çok fazla emzik kullanması bu dönemde önerilmez.

%d blogcu bunu beğendi: