Amniyosentez

Fetüsün anne karnında olduğu süreçte amniyon adlı sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının içerisinde yüzen bebeğin hücrelerinden oldukça fazla miktarda bulunur. Bu hücrelerin değerlendirilmesi işlemine de amniyosentez adı verilmektedir.

Amniyosentez, gebeliğin erken ikinci trimesterinde fetal kusurları teşhis etmek için kullanılan bir prosedürdür. Rahim içindeki fetüsü çevreleyen amniyotik sıvının bir örneği, bir iğne ve şırınga kullanılarak hamile bir kadının karnından steril bir kaba toplanır. Numunede bulunan fetal hücreler üzerinde yapılan testler, birçok genetik bozukluğun varlığını ortaya çıkarabilir ve böylece doktorların ve müstakbel anne babaların erken tedavi ve müdahale konusunda önemli kararlar vermelerine olanak tanır.

Bu işlem en çok 35 yaşından büyük olan gebe kadınlar için önerilir. Ayrıca, doğum kusurları olan çocukları olan veya ebeveynlerden birinin ailesinde tanı testinin yapılabileceği bir doğum kusuru öyküsü olan kadınlar için de önerilir. Prosedürün bir başka nedeni, rutin anne kan taraması sırasında daha önce ortaya çıkmış olabilecek Down sendromu ve diğer bazı kusurların belirtilerini doğrulamaktır.

Bu test ile belirlenebilen problemlerden bazıları;

  • Bebeğin akciğer gelişiminin ne düzeyde olduğu
  • Fetüsün enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlığının olup olmadığı
  • Metabolik rahatsızlıklar
  • Down sendormu gibi genetik problemlerin olup olmadığı şeklindedir.

İncelemeler genetik laboratuvarında yapıldığı için sonuçlar genellikle 2 -3 hafta sonra belli olmaktadır.

Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez işlemi her hamile bireye yapılmaz. Sadece rutin kontroller esnasında anormal bir bulgu olduğunu fark edilen ve bunu net bir şekilde değerlendirilmesini gerektiren durumlarda doktorunuzun tavsiyesi üzerine yapılan bir uygulamadır. Eğer anne istemezse bu işlemi yaptırması zorunlu değildir.

Down sendromu gibi kalıtsal olan bir genetik kusuru olan bir çocuğa sahip olma ihtimali, anne adayının yaşıyla doğrudan ilişkilidir. Annenin yaşı ne kadar büyükse risk de o kadar fazladır. Amniyo testine başlamak için önerilen yaşın 35 olmasının sebebi bu tür bir kusuru olan bir fetüsü taşıma riskinin çok yüksek olmasıdır.

25 yaşında olan anneler için Down sendromlu bebek dünyaya getirme oranı yaklaşık 1400’de birdir; 45 yaşına gelindiğinde yaklaşık 20’de bire çıkar. Gelişmiş ülkelerde amniyosentez işleminin uygulanması çok yaygındır.

Doktorlar bu testi genelde rutin ultrason kontrolleri ve üçlü taramalarda bebeğin vücut oranlarının anormal boyutlarda olduğunu fark edip Down sendromu riski açısından net bir veri elde etmektir. Testin sonucu % 99 gibi ciddi bir doğruluk oranına sahiptir.

amniyosentez

Neden Amniyosentez Yapılır?

Amniyosentez yapmanın en yaygın nedenlerinden biri anormal bir alfa-fetoprotein (AFP) testidir. Alfa-fetoprotein, fetüs tarafından üretilen ve annenin kanında bulunan bir proteindir. Genellikle hamileliğin 15. haftasında yapılan basit bir kan taraması, annenin kanındaki AFP seviyelerini belirleyebilir. Çok yüksek veya çok düşük seviyeler olası fetal kusurları işaret edebilir. Bulgulara göre şüphelenilen durumun tespiti için başka tetkikler de yapılması önerilebilir.

Amniyosentez genellikle gebeliğin 16. haftasında yapılır ve sonuçlar genellikle üç hafta içinde elde edilir. 11. hafta gibi erken bir tarihte de amniyosentez yapmak mümkündür. Ancak bu genellikle tavsiye edilmez. Çünkü bu zamanda yapıldığında işlem kaynaklı düşük yapma riski artar.

Ancak çok ciddi durumlarda doktorunuz bu riski almayı teklif edebilir. Bu sayede eğer bir rahatsızlık tespit edilirse fetüsün muhtemel tedavisi daha erken başlayabilir.

Amniyosentez Yaptırmanın Riskleri

Başarılı bir amniyosentez uygulaması uzun vadeli yan etkilere neden olmaz. Bazı riskler ise şu şekilde belirtilebilir:

Fetal Kanama

Hamilelikte lekelenme şeklinde kanama görülmesi oldukça yaygın olmakla birlikte, amniyosentez işlemi sonrası kanama her zaman araştırılmalıdır. Bu tip bir durumla karşılaştığınızda durumu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Enfeksiyon

Enfeksiyon, nadir de olsa amniyosentezden sonra ortaya çıkabilir. Kontrol edilmeyen bir enfeksiyon ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle enfeksiyon belirtilerini jinekoloğunuza bildirmelisiniz.

Fetal Yaralanma

Amniyo iğnesi ile temastan kaynaklanan fetüs için çok hafif bir yaralanma riski mevcuttur.

Düşük Yapma

Standart, ikinci trimester amnio sırasında meydana gelen düşük oranı yaklaşık %0.5 gibi ir orana sahiptir. Testin daha erken bir dönemde yapılması düşük riskini arttırmaktadır.

Amniyosentezde Normal Sonuçlar

Amniyosentez analizinden elde edilen olumsuz sonuçlar (testin negatif çıkması), fetüsle ilgili her şeyin normal göründüğünü ve hamileliğin gereksiz endişe duymadan devam edebileceğini gösterir. Down sendromu için negatif sonuç, hastalığın olmadığının %99 kesin olduğu anlamına gelir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Amniyo sıvısında bulunan çok sayıda bebeğe ait hücreler alınarak bunların yapısı genetik laboratuvarında incelenmektedir.

Amniyosentez testi gebeliğin erken döneminde düşük riskini arttırabilmektedir. Ancak bu risk ileriki haftalarda daha azdır.

Down sendromundan şüphelenilen durumda kesin tanı koymak için bu değerlendirme doktorlar tarafından önerilmektedir.

Uygulamanın hemen ardından veya 1-2 gün için kanama vb. belirtiler olmadıysa 1 aya kadar enfeksiyon belirtilerinin görülebilmesi dışında bir risk yoktur. Herhangi garip bulduğunuz bir durumu mutlaka doktorunuza bildirin.

%d blogcu bunu beğendi: